Hummus, czyli najsłynniejsza pasta z ciecierzycy i tahini. Dzielę się z Wami poniżej moimi ulubionymi proporcjami i wskazówkami. Wystarczy kromka świeżego pieczywa (chleba, bagietki, pity) i perfekcyjne śniadanie lub przystawka gotowa! Zasmakujcie!
OBSERWUJ @justyna_dragan na Instagramie 🙂
Wyświetl ten post na Instagramie
SKŁADNIKI
Hummus:
- 400 g ugotowanej ciecierzycy (czyli ok. 170-200 g suchej)
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 180 g tahini (pasty sezamowej)
- 30 ml soku z cytryny
- 2 większe lub 3 małe ząbki czosnku
- ok. 80- 100 ml bardzo zimnej wody
- sól, kumin rzymski mielony
Do podania:
- oliwa z oliwek, kumin, czosnek niedźwiedzi, ugotowana ciecierzyca
PRZYGOTOWANIE
Zaczynamy od ciecierzycy. Mamy tu dwie opcje do wyboru:
- Wersja szybka. Korzystamy z ugotowanej już ciecierzycy ze słoika lub w ostateczności z puszki.
- Gotujemy ciecierzycę sami. I tę wersję polecam i omawiam poniżej :).
Suchą ciecierzycę płuczemy kilkukrotnie na sicie, po czym zalewamy w misce wodą do pokrycia (ciecierzyca wchłonie bardzo dużo wody, więc nie może być jej za mało). Odstawiamy na noc do namoczenia (na ok. 12 h).
Ponownie płuczemy, odcedzamy i umieszczamy w garnku. Zalewamy sporą ilością wody oraz dodajemy łyżeczkę sody oczyszczonej. Całość gotujemy, aż ziarna będą miękkie (ok. 20-60 minut). Ciecierzyca powinna bez problemu rozgnieść się w palcach. Podczas gotowania tworzącą się na powierzchni szumowinę należy zbierać i wyrzucać. Ugotowaną ciecierzycę odstawiamy do wystudzenia, najlepiej w wodzie, w której się gotowała. Jeśli najpierw ją odcedzimy i wtedy pozostawimy do wystudzenia, niestety wyschnie i uzyskanie kremowego hummusu będzie utrudnione … Przed blendowaniem usuwam łupinki. Jak? Pocieram w wodzie, łupinki unoszą się na powierzchnię, wylewam wodę z łupinkami. Czynność powtarzam kilka razy.
Blendujemy z tahini, sokiem z cytryny, czosnkiem, solą i kuminem na gładką pastę sprawdzi się blender ręczny, malakser, thermomix). Stopniowo wlewamy zimną wodę i wciąż blendujemy (ilość wody kontrolujcie, może się okazać, że zużyjecie jej mniej/więcej w zależności od użytej ciecierzycy i tahini).
Gotowy hummus przekładamy do płytkiego naczynia (talerza, miseczki), polewamy oliwą i dekorujemy czosnkiem, kuminem, jak kto lubi :). Przechowujemy w lodówce do 5 dni. Smacznego!
3 komentarze
Kto by pomyślał, że przygotowanie domowego hummusu może być tak proste – od razu odechciewa kupować się gotowych propozycji ze sklepu. 😉
Pora zaopatrzyć się w ciecierzycę i tahini!
Taa, każdy przepis jest łatwy, po przeczytaniu. Twoje zdjęcia dodatkowo zachęcają, są wspaniałe.
[…] podstawowa. Szalej z innymi warzywami, np. suszonymi pomidorami, papryką, pieczarkami. Dodawaj hummus, majonez, ulubioną pastę warzywną. Nic Cię nie […]