W punkt maślane i słodkie z chrupką kruszonką i naszymi polskimi truskawkami. Co tu dużo pisać… dobre drożdżowe z dobrych składników ;). Poświęć 1-2 godzinki snu rano, a jeszcze przed południem będziesz cieszyć się tym smakiem lata. Obowiązkowo zapisz przepis, upiecz i spraw przyjemność sobie oraz najbliższym!
SKŁADNIKI
(na 10 sztuk)
Ciasto:
- 20 g świeżych drożdży
- 450 g mąki pszennej + odrobina do podsypania
- 70 g cukru
- 200 ml letniego mleka
- 2 jajka
- 60 g miękkiego masła
Kruszonka:
- 50 g zimnego masła
- 50 g cukru
- 60 g mąki pszennej
Dodatkowo:
- 400 g świeżych truskawek
- 1 jajko roztrzepane z łyżką mleka
- cukier puder do oprószenia drożdżówek
PRZYGOTOWANIE
Ciasto: Na początku odważyć wszystkie potrzebne składniki. Drożdże wkruszyć do miseczki, wsypać 2 łyżeczki cukru, wymieszać, aż drożdże się upłynnią. Wlać 100 ml mleka i wsypać 50 g mąki. Wymieszać do połączenia, przykryć miseczkę ściereczką i pozostawić na 20-25 minut w ciepłym miejscu do podwojenia objętości.
Po tym czasie do dużej miski wsypać pozostałą mąkę, resztę cukru i mleka, a także wbić jajka i dodać rozczyn drożdżowy. Ciasto wyrabiać mikserem z hakiem przez kilka- kilkanaście minut, aż stanie się elastyczne i jednolite. Dopiero pod koniec wyrabiania dodać miękkie masło. Pozostawić w misce na 60 minut przykrywając ściereczką.
Kruszonka: Wszystkie składniki rozetrzeć palcami na sypką kruszonkę. Schować do lodówki.
Wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę oprószoną mąką. Podzielić na 10 równych części. Z każdej uformować okrągłą bułeczkę, spłaszczyć i umieścić na dużej płaskiej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia (zachowując odległości). Odstawić na 20-30 minut do napuszenia przykrywając ścierką.
Pod koniec tego czasu rozgrzać piekarnik do 180 st.C. Spodem okrągłej szklanki (o średnicy mniejszej niż średnica drożdżówek) docisnąć każdą bułkę tworząc wgłębienia. Do środka włożyć pokrojone na ćwiartki lub połówki truskawki. Brzegi wysmarować roztrzepanym jajkiem z łyżką mleka. Całość obficie posypać kruszonką. Piec w 180 st.C przez 15-18 minut do zarumienienia i wyrośnięcia bułeczek. Upieczone wyjąć i jeszcze gorące przenieść na kratkę do studzenia. Oprószyć cukrem pudrem. Smacznego!
RADY
- z przepisu wychodzi 10 sporych drożdżówek. Jeśli nie chcecie, by w trakcie pieczenia posklejały się ze sobą, użyjcie dwóch blach i pieczcie je za jednym razem lub w dwóch turach. Jeśli w dwóch turach, to pierwsza partia powinna wejść do pieca na tyle wcześnie, by druga blaszka drożdżówek nie przerosła oczekując na pieczenie.
- można użyć również malin, brzoskwiń, czereśni itp.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA
1 drożdżówka | całość przepisu (10 drożdżówek) | |
wartość energetyczna | 371,8 kcal | 3718 kcal |
białko | 9,4 g | 94,3 g |
tłuszcz | 12,2 | 122,0 g |
węglowodany | 57,1 g | 571,4 g |
*wartości przybliżone
10 komentarzy
”Dopiero pod koniec wyrabiania dodać miękkie masło.” Zazwyczaj przepisy na ciasto drozdzowe podaja, ze maslo trzeba rozpuscic, a potem dodac do ciasta. To tu jest inaczej? Maslo pokrojone na male kawalki czy jak? Maslo sie przeciez nie roztopi przed pieczeniem w temperaturze pokojowej lub pod koniec wyrabiania przez haki miksera. Chetnie wyprobuje ten przepis, ale chcialabym byc pewna, ze nie ma tu bledu, bo nie chce zrobic zakalca 🙂
Masło należy dodać do ciasta pod koniec wyrabiania. Osobiście preferuję, gdy jest miękkie (w temp.pok) niż roztopione. Dlaczego? Lepiej łączy się z ciastem ;). Ale to oczywiście kwestia indywidualna. Polecam spróbować tej wersji.
Pozdrawiam!
U mnie w domu uwielbiamy drożdżówki 🙂 wolę domowe wypieki niż te z piekarni czy sklepu, więc sama często je przygotowuje. Zawsze bardzo szybko znikają z talerzy. Oprócz wersji z truskawkami bardzo lubimy też z jagodami. W tym roku planuje testować jeszcze z innymi owocami. Mam nadzieję, że moja rodzina będzie zadowolona 🙂
Pamiętajcie by po umyciu owoce dokładnie osuszyć na sicie, lub wykładając je na papierowy ręcznik. Chodzi o to, by owoce nie zapadly sie w ciescie. Pamiętajcie by ciasta nie obkładać od razu kilogramem owoców, bo żadna siła nie utrzyma takiego ciężaru na wierzchu. Weźcie garść lub dwie owoców – mniej więcej, tyle by pokryć wierzch ciasta ( większe owoce kroimy w kawałki).Owoce obtaczamy w mieszance mąk pszennej jasnej i ziemniaczanej (dodatek tej ostatniej szczególnie przyda się przy bardzo soczystych owocach typu truskawki), które używamy w proporcji 1:1 (np. 1 łyżka mąki pszennej i 1 łyżka maki ziemniaczanej).
Bardziej te rady dotycza placka owocowego niz drozdzowek, ale wstawiam je tu 🙂
Jestem w trakcie pieczenia tych drozdzowek, ale z maki orkiszowej, bo zwykla sie juz skonczyla i nie chce mi sie isc do sklepu 🙂
Drozdzowki z maki orkiszowej, a nie zwyklej pszennej tez wyszly smaczne. Tylko trzeba sie przyzwyczaic do faktu, ze ciasto posiada kolor karmelowy 🙂
Czy można użyć drożdży instant? 🙂
Tak, daj ich 7 g 😉
[…] z tego przepisu […]
czy można użyć owoców mrożonych? maliny, truskawki?
tak:)