Piernik staropolski wyróżnia się od innych pierników sposobem przygotowania, który jest nieco rozciągnięty w czasie. Pracę zaczynamy już na około 5 tygodni przed świętami, kiedy to wyrabiamy ciasto i pozostawiamy je w chłodnym miejscu, aż do świąt. Po tych kilku tygodniach możemy zabrać się za pieczenie piernika ;). Naprawdę warto się zmobilizować i przygotować ten wypiek na zbliżające się święta. Zaskoczycie gości, obiecuję. Piernik nie jest suchy, wręcz przeciwnie- jest bardzo wilgotny i głęboki w smaku. Przełożyłam go klasycznie powidłami śliwkowymi, świetnie sprawdzi się także masa grysikowa lub krem orzechowy. Jeśli zapomnicie w listopadzie nastawić ciasto na piernik staropolski, zawsze możecie zrobić ten szybki piernik przekładany powidłami i masą grysikową. Powodzenia!
SKŁADNIKI
(na 3 duże pierniki)
Ciasto:
- 350 g cukru
- 500 g miodu
- 250 g masła
- 1/2 szklanki mleka (125 ml)
- 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej (15 g)
- 3 jajka
- 1 kg mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki soli
- 70 g przyprawy do piernika
Do przełożenia:
- 800-900 g powideł śliwkowych
Polewa:
- propozycja I- z czekolady i masła (na 3 pierniki należy przygotować polewę z ok. 350 g czekolady)
- propozycja II- domowa, z kakao
Dekoracja:
- prażone płatki migdałowe, dowolne orzechy, wiórki kokosowe itp. Ja do dekoracji 3 pierników wykorzystałam ok. 50 g płatków migdałowych
PRZYGOTOWANIE
Około 20 listopada
Gotowe ciasto przełożyć do kamionkowego lub szklanego naczynia/miski, przykryć ściereczką lub folią. Ewentualnie włożyć do foliowej reklamówki. Ciasto pozostawić na 5 tygodni w chłodnym miejscu, np. w lodówce.
Piernik należy upiec na niecały tydzień przed świętami, np. 18 grudnia.
Ciasto wyjąć z lodówki i podzielić na 3 równe części (najlepiej przy pomocy wagi). Każdą rozwałkować na duży prostokąt o grubości ok. 1 cm, podsypując mąką. Polecam rozwałkowywać na papierze do pieczenia i potem na nim już piec. Moje rozwałkowane ciasta miały wymiary ok. 35×25 cm.
Placki umieścić na dużych płaskich blaszkach, wstawić do nagrzanego do 170 st.C piekarnika i piec przez 15-20 minut (z piekarnika wydobywać się będzie piękny, korzenny zapach). Po tym czasie wyjąć i pozostawić do wystudzenia. Blaty piernika polecam piec jeden po drugim- gdy pierwsze ciasto się piecze, rozwałkowujemy drugie itd.
Blaty owinąć ściereczką i odstawić na kilka dni w chłodne miejsce.
Na 3 dni przed Wigilią
Ciasta przełożyć powidłami, owinąć folią lub papierem do pieczenia i obciążyć kładąc deskę i np. książki lub słoiki. Po kilku godzinach ściągnąć obciążenie, a piernik przekroić na 3 równe mniejsze pierniki odkrawając brzegi. Każdy z nich ponownie zawinąć w ściereczkę, folię lub papier i pozostawić w chłodnym miejscu.
W Wigilijny poranek
Wszystkie pierniki oblać polewą czekoladową i dowolnie udekorować, np. prażonymi płatkami migdałów, orzechami lub wiórkami kokosowymi. Przechowywać w chłodnym miejscu, np. w zamkniętym pojemniku. Smacznego!
RADY
- przepis jest na 3 pierniki. Jeśli to dla Was za dużo, możecie zrobić z połowy porcji- otrzymacie wówczas dwa mniejsze pierniki. Z części ciasta można także upiec małe pierniczki.
- swoje pierniki przełożyłam klasycznie powidłami, ale świetnie sprawdzi się także masa grysikowa czy też krem orzechowy.
- polewa, którą widzicie na zdjęciach, to polewa z czekolady i masła przygotowana na podstawie przepisu na ciasto Bounty (propozycja I). Do trzech pierników wykorzystałam około 350 g czekolady (połączyłam mleczną i deserową).
- harmonogram wypieku i przekładania blatów proszę traktować jako przykład. Jeśli na przykład upieczecie blaty 18 grudnia i w tym samym dniu przełożycie je powidłami, to też będzie dobrze. Jeśli pierniki pokryjecie polewą 22 grudnia, to też będzie dobrze ;). Na jedno uważajcie- nie należy przekładać blatów masą grysikową czy kremem orzechowym zbyt wcześnie (masy gotowane na mleku, nie dotrwają do świąt, jeśli zrobimy je już tydzień przed świętami).
19 komentarzy
Dawno nie jadłam! i co roku obiecuję sobie, że zrobię sama, ale jak co roku mi to nie wyszło.
Najlepiej przykryć folią spożywcza, aluminiowa czy ścierką? Czytałam też w poście z zeszłego roku na IG żeby zrobić dziurki w foli?
Nie lepiej upiec w calosci i potem skroić na równe blaty? Jaki wtedy dac czas pieczenia i temp?
Osobiście nie polecam piec w całości. Trudno mi określić czas pieczenia, bo nigdy w ten sposób tego piernika nie piekłam. Zalecam jednak upiec w trzech turach 🙂 Pozdrawiam!
Piernik jest boski piekę go dwa razy w roku 🙂 zamiast gotowej przyprawy do piernika robię własną mieszankę. Kochamy ten piernik. Dziękuję za przepis ��
Bardzo się cieszę. Smacznych i radosnych świąt 😉
Super przepis,chociaż mi wychodzi ciemniejsze ciasto.
Robię w tym roku i już teraz sobie zapisuję kiedy zacząć 🙂
Hej. Piekę ten piernik co roku i w tym dalam plame🤦zawsze dziele składniki na 3 bo dla nas z 1kg maki to za duzo. W tym roku sie pomylilam i zamiast jednego jajka dalam 2🤦 ciasto wyszlo rzadsze. Justyna myslisz ze piernik sie uda???
Napewno przy walkowaniu bede musiala podsypywac maka.
Oby wyszedl 🙏🤞
powinno być ok <3
Dziękuję za odpowiedź. Teraz to już tylko 🤞🤞🤞
Ciasto wyszlo bardzo kleiste, boję się, że coś zrobiłam nie tak 😅 Czy po 4 tygodniach jak wyjmę je z lodówki to się zmieni, czy powinnam robić od nowa? 🙂
jest okay!
Upiekły się blaty. Jak wyjmowałam z piekarnika były śliczne, później lekko się zmarszczyły. Teraz opadły trochę i jak sprawdzam to są dość wilgotne od spodu. Jakby niedopieczone 🥺 czy mogę je uratować wkładając znów do pieca? Szkoda mi tych 5 tygodni 🥺
Czy upieczone blaty na te 4 dni przed przełożeniem powidłami należy włożyć do lodówki? Czy raczej temperatura pokojowa? Czy zamykać je szczelnie Czy raczej delikatnie owinąć ściereczką?
Czy można zrobić je na margarynie a nie na maśle?
można, ale nie polecam 🙂
czy jeszcze można zrobić piernik? czy wystarczy czasu na leżakowanie do świąt? czy już za późno? 😀
ostatni moment 🙂