99,5K
Pomału zabieram się za wielkanocne przepisy dla Was. Dzisiaj tradycyjna cytrynowa babka na oleju. Prosta, bezproblemowa, smacznie wilgotna. Na świątecznym stole na pewno się odnajdzie ;). Polecam!
Składniki:
Składniki:
Ciasto:
4 jajka rozmiar M
1 szklanka cukru
szczypta soli
szczypta soli
3/4 szklanki oleju rzepakowego
sok i skórka otarta z 2 cytryn
275 g mąki pszennej
25 g mąki ziemniaczanej
1 kopiasta łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
Lukier cytrynowy:
3/4 szklanki cukru pudru
ok. 2 łyżki soku z cytryny
Dodatkowo:
odrobina masła i mąki do przygotowania formy
plastry cytryny i świeża mięta do dekoracji
Przygotowanie:
Ciasto: Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej! Jajka w całości wbić do miski, zasypać cukrem, dodać szczyptę soli. Ubijać mikserem przez kilka minut do jasności i puszystości, aż jaja zwiększą swoją objętość. Nie przerywając ubijania wlewać olej i sok z cytryny. Na koniec wsypać przesiane mąki, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną i startą skórkę z wcześniej sparzonych cytryn. Całość krótko zmiksować, aż składniki się połączą.
Gotowe ciasto przelać do formy na babkę z kominkiem o pojemności ok. 2 litrów wysmarowanej masłem i obsypanej mąką. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st.C przez około 40 minut do tzw. suchego patyczka. Upieczoną babkę wyjąć z piekarnika, a po kilku minutkach również z formy i przenieść na kratkę do studzenia.
Lukier: Składniki wymieszać do otrzymania gęstego lukru. Ostudzoną babkę polać lukrem i udekorować plastrami cytryny oraz świeżą miętą. Smacznego!
Rady:
- bardzo ważne jest dokładne wysmarowanie formy masłem i obsypanie jej mąką. Jeśli ta czynność zostanie pominięta lub zlekceważona- babka przywrze do formy i zniszczy się podczas wyjmowania,
- babkę najlepiej przechowywać owiniętą w folię spożywczą- wtedy nie wyschnie i dłużej zachowa świeżość.
13 komentarzy
piękna:)
Cudowna i bardzo prosta w wykonaniu, dziękuje za przepis !
💜☺
Piękna ta babka ,niestety mi nie chcą wychodzić . Wczoraj nawet próbowałam tylko z masłem roztopionym i zakalec oczywiście . Nie podaje się -wypróbuje Twój przepis -mam dużą formę i chcę powiększyć składniki czy ilość oleju też zwiększyć x 2 ?? pozdrawiam
Witam, tak wszystkie składniki (wraz z olejem) zwiększyć 2x. Jedynie zmniejszyłabym ilość sody i proszku do pieczenia-proszę dac 2 łyżeczki proszku i pół łyżeczki sody. Proszę rowniez pamiętać, by składniki były w temperaturze pokojowej! 🙂 Trzymam kciuki!
Babka z tego przepisu wychodzi fantastycznie!!! Polecam
Babka za każdym razem wychodzi idealnie. Dziękuje za przepis. Janetta
Świetny przepis, babka wyszła pulchniutka i nie za sucha. Nie miałam jaj w rozmiarze M, tylko duże dorodne i polecam użycie większych, wówczas babka ładnie urośnie. Użyłam podłużnej formy o średnim rozmiarze.
Dziś znalazłam Twój przepis i upiekłam babkę . Wyszła wyśmienicie . Zapomniałam formę obsypać mąką , tylko wysmarowałam masłem i nic się nie stało . Pięknie odeszła od formy , poza tym zamiast mąki ziemniaczanej (nie miałam w domu) dodałam budyń bez cukru . Polecam każdemu , jest naprawdę bardzo pyszna .
Polecam zmniejszyć odrobinę temperaturę (w 180 stopniach za bardzo się spieka na zewnątrz) i zwiększyć czas pieczenia (po 40 minutach, w środku jest zakalec)
N a jaka wielkość formy podany przepis?
To moja pierwsza babka w życiu i wyszła IDEALNIE!!! Dziękuję z całego serca 🙂
Przygotowanie babki cytrynowej było proste i satysfakcjonujące. Składniki były łatwo dostępne, a sam proces pieczenia był klarowny i łatwy do wykonania. Już podczas mieszania ciasta unosił się piękny zapach cytryny, który zapowiadał prawdziwą ucztę dla podniebienia.
Gdy babka wędrowała do piekarnika, zapach cytrynowy roznosił się po całym domu, co tylko wzmagało moje oczekiwania. Po wyjęciu z piekarnika babka prezentowała się wyśmienicie – złocista skórka i delikatne, wilgotne wnętrze były wręcz kuszące.