Jagielnik kokosowo-jagodowy to ciasto, które cieszy oko i nie wątpię, że ucieszy także podniebienia wszystkich fanów zdrowych ciast i wypieków. Spód z czterech składników: płatków owsianych, daktyli, masła orzechowego i wiórków kokosowych. Wykładany do formy również z brzegami, podpiekany w piekarniku. Co dalej? Potem zabawa z jaglanymi warstwami. Najpierw gotujemy bazę z kaszy jaglanej, którą następnie rozdzielamy na dwie części, przyrządzając warstwę kokosową i jagodową, intensywnie i naturalnie fioletową. Po ich zastygnięciu przystępujemy do dekoracji, używając w tym celu świeżych borówek oraz wegańskiej bitej śmietany zrobionej ze stałej części mleczka kokosowego z puszki. Jest troszkę roboty, ale naprawdę warto! To ciekawy deser, który skomponowałam z myślą o wszystkich zdrowo zakręconych ;). Wypróbujcie już teraz- domowy jagielnik kokosowo-jagodowy!
Zobacz także:
SKŁADNIKI
(na tortownicę o średnicy 21 cm)
Spód owsiano-daktylowy:
- 150 g suszonych daktyli (bez pestek)
- 150 g płatków owsianych
- 100 g masła orzechowego (100% orzechów)
- 20 g wiórków kokosowych
Baza jaglana:
- 200 g kaszy jaglanej
- 1 puszka mleka kokosowego (400 g)
- 300 ml mleka (krowiego lub roślinnego)
- 70 g cukru trzcinowego (lub ksylitolu)
Warstwa kokosowo-jaglana:
- 1/2 porcji bazy jaglanej
- 20 g wiórków kokosowych
- 1 łyżeczka żelatyny w proszku (4 g)
- 30 ml zimnej wody
Warstwa jagodowo-jaglana:
- 1/2 porcji bazy jaglanej
- 150 g jagód
- skórka otarta z 1/2 cytryny, sparzonej
- 2 łyżeczki żelatyny w proszku (8 g)
- 30 ml zimnej wody
Kokosowa bita śmietana:
- 1 puszka mleka kokosowego (400 g), schłodzonego co najmniej 12 h w lodówce
- 1 łyżka cukru trzcinowego (lub ksylitolu), zmielonego na puder
Dodatkowo:
- garść borówek amerykańskich do dekoracji
PRZYGOTOWANIE
Spód owsiano-daktylowy: daktyle zalać w miseczce gorącą wodą do pokrycia, nakryć talerzykiem i pozostawić na 15 minut. Po tym czasie dokładnie odcisnąć z wody, a następnie zblendować na puree. Płatki owsiane zmielić na drobno, np. w młynku do kawy. W misce zagnieść dłonią wszystkie składniki (daktyle, płatki owsiane, masło orzechowe i wiórki). Tak przygotowaną masę wyłożyć do tortownicy o średnicy 21 cm, której dno wyścielić papierem do pieczenia, a boki natłuścić, np. oliwą z oliwek. Masę cienko wykleić do formy, również na brzegi na wysokość ok. 3,5-4 cm. Jeśli nie wykorzystacie całego ciasta, śmiało można uformować z pozostałości kuleczki i zjeść ze smakiem do kawy. Spód podpiec w piekarniku nagrzanym do 180 st.C przez 18-20 minut do lekkiego zarumienienia. Wyjąć i wystudzić.
Baza jaglana: kaszę jaglaną przepłukać zimną, a następnie gorącą wodą, by pozbyć się ewentualnej goryczki. Dokładnie odsączyć z wody i przesypać do garnka. Zalać mlekiem kokosowym i mlekiem krowim/roślinnym. Dodać również cukier trzcinowy. Postawić na palniku. Od zagotowania gotować pod przykryciem na niewielkim ogniu przez 20-25 minut, aż kasza będzie miękka i wchłonie mleko. Następnie zdjąć z palnika i pozostawić jeszcze na 5 minut pod przykryciem, by doszła. Całość zblendować na gładką masę, przy użyciu wagi podzielić na dwie równe części.
Warstwa kokosowo-jaglana: żelatynę zalać zimną wodą, po chwili, gdy napęcznieje podgrzać ją, aż się rozpuści (nie zagotowywać). Połowę ciepłej bazy jaglanej ponownie zblendować, tym razem z rozpuszczoną żelatyną i wiórkami kokosowymi. Masę przełożyć na wystudzony spód owsiano-daktylowy, wyrównać powierzchnię szpatułką.
Warstwa jagodowo-jaglana: jagody zblendować, dokładnie przetrzeć przez sitko. Potrzebujemy 100 g puree jagodowego. Żelatynę zalać zimną wodą, po chwili, gdy napęcznieje podgrzać ją, aż się rozpuści (nie zagotowywać). Połowę ciepłej bazy jaglanej wymieszać z jagodowym puree, rozpuszczoną żelatyną i otartą skórką z 1/2 sparzonej cytryny (tylko żółta zewnętrzna skórka). Na końcu warto całość zblendować, by pozbyć się ewentualnych grudek kaszy. Jagodową masę przelać na jasną kokosowo-jaglaną, wyrównać powierzchnię.
Formę z ciastem schować do lodówki, aż jaglane warstwy zastygnąć (najlepiej na całą noc).
Kokosowa bita śmietana: Schłodzoną puszkę mleka kokosowego otworzyć, wyjąć tylko białą stałą część. Przełożyć ją do miski, dodać zmielony cukier trzcinowy (lub ksylitol) i ubić mikserem na puszystą, gęstą bitą śmietanę. Przełożyć do rękawa cukierniczego z ozdobną końcówką w kształcie otwartej gwiazdy.
Schłodzone jagielnik kokosowo-jagodowy wyjąć z lodówki, nożykiem oddzielić boki od rantów tortownicy, przełożyć na talerz. Udekorować kokosową bitą śmietaną (mniej lub bardziej obficie, możecie pokryć nią całe ciasto, a jeśli zrobicie to tak jak ja- tylko rozety, to na pewno nie wykorzystacie całej śmietany). Na górze poukładać kilka borówek. Smacznego!
RADY
- wodę kokosową, która pozostała w puszce po przygotowaniu bitej śmietany, możecie wypić, dodać do kawy, koktajlu, owsianek itp. lub wykorzystać do bazy jaglanej zastępując nią część mleka krowiego/roślinnego.
- borówki do dekoracji możecie zastąpić także jagodami.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA
1 porcja (1/14 ciasta) | całe ciasto | |
wartość energetyczna | 395,1 kcal | 5531 kcal |
białko | 8,4 g | 117,6 g |
tłuszcz | 23,6 g | 330, 2 g |
węglowodany | 38,5 g | 539,2 g |
*wartości przybliżone. Jeśli nie zużyjecie całej kokosowej bitej śmietany (zrobicie tylko rozetki na cieście), to kaloryczność i poszczególne makroskładniki będą niższe.
18 komentarzy
Super wygląda na pewno wypróbuje 🙂
Masz w planach przepis na tofurnik lub jakieś inne ciasto z wykorzystaniem tofu?
Pomyślę 😁
Jak pięknie wygląda 🙂 ja uwielbiam jagody, więc ciasta z ich dodatkiem zawsze chętnie przygotowuję. Jagielnika kokosowo-jagodowego nigdy nie próbowałam, ale już sam widok zachęca do skosztowania. Dużym plusem jest to, że taka opcja jest zdrowa, więc bez obaw można przyrządzać ją naszym dzieciom. Na pewno skorzystam z przepisu:-)
Naprawdę wygląda pięknie. Chciałabym spróbować
Szukam właśnie różnych dietetycznych przepisów na słodkie ciasta, spodobało mi się tutaj połączenie kokosu z jagodami – coś świeżego i dobrego. Na pewno będę chciała spróbować zrobić to ciasto, mam nadzieję, że wszystko się uda i wyjdzie smacznie.
Co można zastosować zamiast masła orzechowego? Syn uczulony na orzechy
Można dać zwykle masło, olej kokosowy lub cos innego kleistego co połączy składniki ☺️
Czym i jak mogę zastąpić żelatynę?
agarem, jednak ilość na pewno będzie się różnić 😉
W takim razie ile agaru należy użyć?
Wygląda przepięknie <3 Fioletowy to mój ulubiony kolor 😉
dzien dobry wyglada super! nie mam jagód, więc pytanie czy mogę wykorzytsać mrożone? jeśli tak, to cyz uprzednio powinnam je rozmrozić i czy mrożonych jagód również dajemy 150 gr, czy jednak inne proporcje? dziękuję
tak, mogą być mrożone. Ilość jak w przepisie
czy inne owoce też się tu nadadzą (np. truskawki, maliny?), ciasto wygląda ekstra!
tak śmiało :)))
czy daktyle są konieczne na spód. czym można zastąpić?
np. rodzynkami/żurawiną
[…] […]