Dzień dobry! Od dłuższego czasu w kawiarniach królują tarty, przeróżne tarty! Od wytrawnych, po słodkie, z owocami, kremami, przyciągające uwagę każdego klienta. Przygotowałam dla Was cudowny wypiek składający się z trzech warstw: kruchego maślanego spodu, nadzienia migdałowego na wzór frangipane poszerzonego o aksamitny crème pâtissière i nutkę cynamonu, a także jabłka skropione cytryną w postaci plasterków dekorujących całą tartę. Brzmi dobrze? Zachęcam Was dzisiaj do skorzystania z poniższego przepisu ;). Jeśli macie ochotę, śmiało pochwalcie się efektami, np. na Instagramie oznaczając mój profil, bym mogła widzieć Wasze dzieła. Udanych wypieków!
SKŁADNIKI
(na formę o średnicy 24 cm)
Kruchy spód:
- 120 g zimnego masła
- 50 g cukru pudru
- 2 żółtka
- 200 g mąki pszennej + odrobina do podsypania
- szczypta soli
Crème pâtissière:
- 100 ml mleka
- 100 ml śmietanki kremówki 30%
- 50 g cukru
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 40 g żółtek (2 żółtka z dużych jajek lub 3 z mniejszych)
- 15 g mąki ziemniaczanej
Nadzienie migdałowe frangipane:
- 150 g płatków migdałowych
- 75 g miękkiego masła
- 75 g cukru
- 2 jajka
- 20 g mąki pszennej
- cały powyższy crème pâtissière
Jabłka:
- 500 g jabłek
- sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
- 100 g cukru
- 1 płaska łyżeczka cynamonu
PRZYGOTOWANIE
Kruchy spód: Mąkę i cukier puder przesiać na stolnicę. Dodać sól, zimne masło pokrojone w kostkę oraz żółtka, zagnieść wszystkie składniki w jednolitą kulę ciasta (jak najszybciej, by nie ocieplać masła). Ciasto spłaszczyć dłonią, owinąć w folię spożywczą i schłodzić w lodówce przez 60 minut.
Jabłka: Jabłka obrać, podzielić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienie. Pokroić w plasterki. Przełożyć do miski, wymieszać z cukrem, cynamonem i sokiem wyciśniętym z 1/2 cytryny. Pozostawić pod przykryciem na 60-90 minut. W tym czasie zająć się pozostałymi składowymi wypieku ;).
Crème pâtissière: Mleko i śmietankę podgrzać w jednym garnku z połową ilości cukru (25 g) oraz z cynamonem. W czasie, gdy śmietanka się podgrzewa zacząć ubijać żółtka z drugą połową cukru (25 g) na jasną i puszystą masę. Do ubitych żółtek wsypać przesianą mąkę ziemniaczaną, zmiksować. Gorącą mieszankę z mleka i śmietanki (zdjętą z palnika tuż przed zagotowaniem) stopniowo wlewać do ubitych żółtek, energicznie mieszając/miksując. Następnie całą masę z powrotem przelać do garnuszka po mleku i ponownie postawić na palniku. Podgrzewać na małym ogniu (cały czas mieszając), aż krem zgęstnieje i się zagotuje.
Przełożyć go do głębokiego talerza lub miski, przykryć folią spożywczą tak, by dotykała ona kremu (unikniemy powstania kożucha). Pozostawić do wystudzenia.
Nadzienie migdałowe frangipane: Płatki migdałowe zmiksować na mączkę, np. w młynku do kawy. Następnie wymieszać je z pozostałymi składnikami nadzienia łącznie z ostudzonym crème pâtissière (składniki można krótko zmiksować lub rozetrzeć łyżką/trzepaczką).
Piekarnik rozgrzać do 190 st.C. Schłodzone ciasto rozwałkować na kształt koła (podsypując mąką). Zawinąć na wałek i ostrożnie przenieść nad formę na tartę o średnicy 24 cm, dokładnie wykleić. Wystające ciasto ściąć ostrym nożem (resztki zlepić w jedną masę, można zrobić z nich, np. kruche ciasteczka do kawy). Formę z ciastem schować do lodówki na 30 minut lub do zamrażalnika na 10 minut. Następnie przykryć pogniecionym kawałkiem papieru do pieczenia, a na papier wysypać specjalne ceramiczne kulki, które obciążą ciasto i nie pozwolą mu zbytnio urosnąć (kulki można zastąpić, np. ryżem lub fasolą).
Spód podpiec w piekarniku nagrzanym do 190 st.C przez 15 minut, następnie zdjąć papier z obciążeniem i zapiekać jeszcze przez około 5 minut w 180 st.C do delikatnego zarumienienia. Po tym wyjąć z piekarnika.
Na gorący kruchy spód wyłożyć nadzienie migdałowe, wyrównać szpatułką. Na górze poukładać odsączone na ręczniku papierowym plasterki jabłek (na zakładkę, ciasno obok siebie, delikatnie dociskając do nadzienia).
Piec w 180 st.C przez 30-35 minut, aż nadzienie się zetnie. Wyjąć, wystudzić, warto schłodzić tartę kilka godzin w lodówce. Dodatkowo można oprószyć z wierzchu cynamonem. Smacznego!
RADY
- zamiast płatków migdałowych, które należy zmielić w domu, można użyć gotowej mąki migdałowej ze sklepu.
ZALECANA KOLEJNOŚĆ PRACY
- ciasto kruche, zagniecenie + chłodzenie
- jabłka
- crème pâtissière
- nadzienie migdałowe frangipane
- podpieczenie kruchego spodu
- pieczenie kompletnej tarty
WARTOŚĆ ODŻYWCZA
1 porcja (1/12 tarty) | cała tarta | |
wartość energetyczna | 451 kcal | 5413 kcal |
białko | 7,8 g | 93,4 g |
tłuszcz | 26,0 g | 311,9 g |
węglowodany | 46,5 g | 557,9 g |
6 komentarzy
Oooo, tyle kalorii. Raj dla mnie 🙂 wygląda przepysznie 🙂
[…] czas temu przedstawiałam Wam tartę z nadzieniem migdałowym i jabłkami. Podążając tym tropem, przyszedł czas na kolejny fenomenalny wypiek z użyciem mielonych […]
Mniam, ta tarta to coś akurat pode mnie, uwielbiam ją:) Jest w sam raz do popołudniowej niedzielnej kawki:) Mąż w pełnie się ze mną zgadza:D
Cynamonowa rozkosz… uwielbiam takie wypieki 🙂
Ja uważam, że tarta to w ogóle ciekawe odkrycie kulinarne. Fajnie wygląda, dobrze smakuje i można ją robić na wiele sposobów. Zarówno słodka i jak i słona jej wersja są rewelacyjne. Tu został podany znakomity przepis. Ten maślany spód, już rozpływa się w ustach. Jabłka, nadzienie migdałowe…to są moje smaki. Już nie mogę się doczekać, kiedy już u mnie zagości tarta w tak pysznej odsłonie.
Uwielbiam, szukałam przepisu na tarte i akurat tutaj trafiłam, coś pysznego!