Jeśli zaczynasz przygodę z domowym pieczywem na zakwasie, to potrzebny jest Ci zapewne podstawowy i elementarny przepis na chleb żytni na zakwasie. Poniższa receptura to baza do tworzenia coraz to bardziej wymyślnych bochenków! Tylko pięć składników, wysoka hydracja (stosunek wody do mąki), przez co ciasto wkładane do keksówki jest dosyć luźne, a po upieczeniu bochenek jest przyjemnie wilgotny. Podczas wyrastania ciasto wyraźnie się unosi do samych rantów keksówki i pięknie pęka- to znak, że wszystko przebiega zgodnie z planem, że użyty został mocny, silny i gotowy do dalszej pracy zakwas. No właśnie… a pierwsze od czego musimy zacząć, to właśnie od zakwasu. Jak go wyhodować i jak przebiega ten proces, pisałam dokładnie tutaj. Koniecznie zacznijcie przygodę z domowym zdrowym pieczywem!
SKŁADNIKI
(na formę keksówkę 10×20 cm)
Ciasto:
- 300 g mąki żytniej typ 720
- 100 g mąki żytniej razowej 2000
- 350 g letniej wody
- 150 g aktywnego zakwasu żytniego
- 11 g soli
Dodatkowo:
- odrobina oleju i mąki żytniej razowej do przygotowania keksówki
PRZYGOTOWANIE
Wszystkie składniki wymieszać w misce do połączenia. Gęste ciasto przełożyć do keksówki o wymiarach 10×20 cm, którą uprzednio natłuścić olejem i obsypać mąką żytnią razową. Wyrównać powierzchnię zwilżoną w wodzie łyżką. Wierzch obsypać mąką żytnią razową. Formę z ciastem nakryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrastania na około 6-8 godzin, aż ciasto urośnie po same krawędzie keksówki i apetycznie popęka. W chłodniejsze dni, gdy temperatura w pomieszczeniu jest niższa, czas ten może się wydłużyć.
Piec w piekarniku nagrzanym do 220 st.C przez około 45 minut (lub kilka minut dłużej) z umieszczoną na dole piekarnika blaszką z gorącą wodą. Po 30 minutach należy tę blaszkę wyjąć i zapiekać chleb dalej. Upieczony bochenek wyjąć z piekarnika oraz keksówki i umieścić na kratce w celu wystudzenia. Kroić ostrym nożem z ząbkami. Smacznego!
RADY
- jeśli zakwas przechowujemy w lodówce (tzw. starter), należy go wyjąć, dokarmić taką samą ilością wody oraz mąki (np. po 50 g) i pozostawić na kilka godzin, by się uaktywnił (wyraźnie urośnie i pojawią się pęcherzyki powierza). Wtedy dopiero można przystąpić do przygotowania chleba (wymieszania zakwasu z resztą składników).
- czas pieczenia może się u każdego minimalnie różnić- kwestia piekarnika. Podobnie jak czas wyrastania chleba w keksówce. W lecie, gdy jest ciepło, chleb wyrośnie szybciej niż w zimowe chłodne dni, gdy temperatura w pomieszczeniu jest niższa.
- pieczenie w zaparowanym piekarniku (blaszka z gorącą wodą) korzystnie wpływa na skórkę chleba i wspomaga wyrastanie.
- to podstawowy elementarny przepis na żytni chleb na zakwasie. W rozszerzonej wersji można dodać do niego dowolne nasiona i bakalie, np. suszone śliwki, pestki słonecznika, dyni itp.
58 komentarzy
Moja mama piecze właśnie taki chleb, tylko właśnie dodaje do niego pestki, które akurat ma w domu. Najlepszy chleb na świecie <3
To prawda!!
Ten chleb to mistrzostwo, łatwy w przygotowaniu i mega pyszny. Tak szybko znika, ze wczoraj upiekłam odrazu dwa żeby mieć na kilka dni 😉
Czy jak mam wieksza keksowe moge dac 2x proporcje i tak samo piec?
Tak, skladniki skalujesz liniowo.
odkąd zrobiłam zakwas z twojego przepisu i chleb z twojego przepisu (tylko że piekę z mąki orkiszowej jasnej z dodatkiem razowej) to od dwóch miesięcy mam przerąbane! rodzina 5 osobowa nie chce innego ! hihi przepisy wymiatają wszystko dokładnie opisane i wszystko takie pyszne ! dziękuję że jesteś <3
Pycha. Bardzo lubię żytnie pieczywo, więc z chęcią wypróbuję 🙂
Polecam!!
Hej! A mam pytanie, nie chciałabym dokarmiać całego zakwasu, tylko wziąć część nieaktywnego i wymieszać go z mąką i wodą, ale nie wiem w jakich proporcjach, pomogłabyś mi? 🙂
Widziałam, że w chlebie jaglanym jest taki przepis, ale nie wiem czy w tym przypadku są takie same proporcje.
Pozdrawiam
Marika
le bym sobie zjadła taki chlebek 🙂
Nic tylko piec!!
Siedzę na chacie i piekę, tzn. Na razie czekam aż zakwas się zagrzeje.
Można upiec chleb z samej mąki żytniej razowej ? Ponieważ niestety ciężko dorwać w sklepie wiele typów mąk. Przeważnie zastaje pustki w sklepie. :/
Dało by radę skręcić chlebek z samej żytniej razowej 2000? No i najważniejsze – w jakiej ilości ? Czy mąki w przepisie są identyczne a ciasto nie wyjdzie za gęste bądź luźne ?
A może jakaś pszenna ?
Tak, można upiec tylko na żytniej razowej 😉 Proporcje bez zmian.
Dziękuję ! ♥️
Mam przygotowany zakwas. Będę piekł Chleb. A jak odłożyć starter, w jakiej ilości i w którym momencie? Żeby był zakwas na następny raz?
po dokarmieniu zakwasu odczekać 1-2 h i włożyć do lodówki 🙂
1-2 łyżki starteru w zupełności wystarczy 😉
Czy mozna wymieszac makę żytnia razowa 2000 z maka pszenna chlebowa 750? Ile gram ziaren mozna dosac do tego chleba?
W sumie też ciekawi mnie odpowiedź na to pytanie.
Czy może być tylko mąka 720? Czyli łącznie 400 g mąki 720? Taka mam akurat w domu
Tak, może być ☺️
Justyna, czy mogłabyś proszę podać rozmiar keksówki, w której robisz ten chlebek? Dzięki 🙂
Hej! Wszystko ujęte jest w przepisie 😉
10×20 cm ❤️
Teraz widzę ☺️ Chyba z ekscytacji nie zauważyłam 😉 Dzięki!
Czy może być z maką pszenną oraz żytnią?
tak 😉
Czy chleb pieczesz z termoobiegiem? Czy jakaś inna opcja ustawienie grzałek?
Góra-dół 😉
Czy jak mam wieksza keksowe moge dac 2x proporcje i tak samo piec?
o ile większą? 🙂
Czy można zamiast 100 gram mąki 2000 dać pszenną chlebową? Jeżeli tak, to czy zachować inne proporcje?
Pozdrawiam
Tak, proporcje bez zmian 😉
Mam pytanie odnośnie tej blaszki z wodą – stawiasz ją na tej dolnej blasze piekarnika czy na kratce tuż ponad?
Różnie 🙂
Ostatnio nawet obok keksówki z chlebem.
Wyszedł boski! Z zakwasu z Twoje przepisu. 🙂 Bardzo dziękuję :*
Czy dodając ziaren, należy redukować ilość maki czy pozostaje bez zmian?
W przypadku dodawania ziaren do pieczywa, powinno zwiększyć się dodatek soli i skorygować hydrację (stosunek wody do mąki). Teraz kwestia ile gram ziaren chcesz dodać. Jeśli to niewielkie ilości, nie zmieniałabym proporcji przepisu 😉
Dodając 50g lub 100g nasion słonecznika jak musiałabym zmienić hydratacje, czy nadal mogłabym pozostawić bez zmian?
Ogólnie hydracja w tym przepisie jest spora, więc nie zmieniałabym proporcji przy takiej ilości nasion 😉
Super, to będę próbowała 🙂 dziekuje za odpowiedz!
Super przepis. Chleb przepyszny, bardzo smakuje wszystkim domownikom. Chyba najlepszy jaki piekłam.
[…] jest uciec ;). Na blogu znajdziecie już mnóstwo przepisów na chleb foremkowy na zakwasie, np. klasyczny żytni, z cukinią albo ten musztardowy. Czas moi drodzy podnieść poprzeczkę! Czas dokarmić zakwas […]
Mam tylko pszenny zakwas mogę na nim bazować czy wcześniej go kilka razy dokarmić żeby był bardziej razowy
Tak jasne 😉
Dzięki za przepis, ten chleb jest FENOMENALNY. Mega prosty, a przepyszny. Do tej pory myślałem, że 100% żytni musi być na 3-fazowym zaczynie, ale skutecznie nie wprowadziłaś z błędu 🙂 Teraz to chyba przestanę pszenne kręcić.
No tylko mnie nie wyszło?😔 Nie co jest nie tak. Chleb w keksówce wyrósł. Po pieczeniu 50 min. Zapadł się. W środku pusta przestrzeń i zbita mokra część. Tak jakby nieupieczone.
Drugie podejście i zrobione😀pyszny chleb! Błąd przy poprzednim pieczeniu polegał na złej mące. Mąka to nie wino i po 10 latach w szafce nie jest lepsza😜
Chleb latem nie chce mi rosnąć. Zimą wychodził przepyszny, a teraz jest jednym wielkim zakalcem, wiesz może jak temu zaradzić? Najniższa temperatura w piekarniku to 40 stopni, więc obawiam się, że to już za wysoka temperatura na wyrastanie.
Mój chleb nie rośnie latem. Zimą wychodził przepyszny, a teraz to jeden wielki zakalec. Najniższa temperatura w piekarniku to 40 stopni, więc myśle, że to już będzie za wysoka temperatura na wyrastanie. Możesz doradzić co z tym zrobić?
Witaj, wczesniej pieklam ten chlebek bez zadnego problemu a teraz za kazdym razem nie peka przy wyrastaniu i bardzo peka podczas pieczenia. Caly czas trzymam sie przepisu i uzywam tej samej maki, co robie zle? Mozesz mi prosze pomoc?
Hej! A mam pytanie, nie chciałabym dokarmiać całego zakwasu, tylko wziąć część nieaktywnego i wymieszać go z mąką i wodą, ale nie wiem w jakich proporcjach, pomogłabyś mi? 🙂
Widziałam, że w chlebie jaglanym jest taki przepis, ale nie wiem czy w tym przypadku są takie same proporcje.
Pozdrawiam
Marika
Czy za kaźdym razem musze dokarmiac zakwas przed pieczeniem?,nawet jak mam zamiar robic dwa razy w tygodniu?.
A kolejne pytanie ile potrzebuje zakwas aby byc aktywny zeby go dodac do reszty skladników?ile godzin od dokarmiania?
Czy za kaźdym razem musze dokarmiac zakwas przed pieczeniem?,nawet jak mam zamiar robic dwa razy w tygodniu?.
A kolejne pytanie ile potrzebuje zakwas aby byc aktywny zeby go dodac do reszty skladników?ile godzin od dokarmiania?
Pytania chyba inne niż wcześniej
[…] uciec ;). Na blogu znajdziecie już mnóstwo przepisów na chleb foremkowy na zakwasie, np. klasyczny żytni, z cukinią albo ten musztardowy. Czas moi drodzy podnieść poprzeczkę! Czas […]
Lekko go zmodyfikowałem 😉
Dodaje czarne oliwki, suszone pomidory i ziarna słonecznika 🙂
Jest pyszniutki 😀
A jak pieczesz, dół piekarnika, środek czy góra. Bo podane jest że góra-dół, jeśli chodzi o grzałki, tylko gdzie ? niby szczegół a chyba dość istotny.
Chciałam zapytać czy pieczenie 100% żytniego chleba w zaparowanym piekarniku to nie pomyłka u Ciebie w przepisach ? Pierwszy raz słyszę że prz y żytnich chlebach 100% tak się wypieka… ciekaw jaki ten miękisz po takim wypiekaniu?