Chłodne poranki, ciepłe swetry, gorąca herbata i dyniowe wypieki. Taki obraz jesieni mam w swojej głowie. Przestawienie się z okresu letniego na jesienny, jak co roku, nie jest dla mnie prostą sprawą. Niemniej jednak lubię ten czas i cieszę się, że właśnie się on rozpoczyna — polskie pyszne śliwki, jabłka, gruszki i oczywiście dynie, to prawdziwy raj wypiekowy!
Innowacyjne urządzenia AGD do zabudowy
Gdy w mieszkaniu robi się chłodniej, piekarnik włączam z jeszcze większą przyjemnością (i częstotliwością ;))! Ostatnio zostałam zaproszona do salonu pokazowego Haier, gdzie mogłam osobiście zaznajomić się z ich sprzętem AGD do zabudowy kuchennej.
Tam też, testując możliwości piekarnika Haier, przygotowałam dla Was przepis na najlepsze dyniowo-korzenne cynamonki (receptura czeka na końcu tego wpisu).
Czym powinniśmy kierować się przy wyborze piekarnika?
Jak wiecie, z piekarnikiem nie rozstaję się już od wielu lat. Równomierne pieczenie, utrzymywanie wskazanej temperatury i łatwość czyszczenia to aspekty, które są dla mnie niezwykle istotne. Testując zdalnie sterowany piekarnik marki Haier, śmiało mogę powiedzieć, że jego praktyczność zaskakuje, a dodatkowe funkcje znacznie ułatwia pracę.
Sprawdź wszystkie modele piekarników Haier >
Poniżej top 5 funkcji, o których warto wiedzieć!
1. KSIĄŻKA KUCHARSKA
Do dyspozycji mamy wbudowaną książkę kucharską. Klikając wybrany przepis na wyświetlaczu (a jest ich ponad 350!), piekarnik automatycznie ustawia wszelkie niezbędne parametry pieczenia. Miłym zaskoczeniem jest też opcja wprowadzenia swoich ustawień w panelu sterowania, z których w każdej chwili możemy skorzystać.Tę funkcję znajdziesz m.in. w piekarniku I-Touch (model HWO60SM5T9BH).
2. TERMOSONDA
Co więcej, dzięki termosondzie mamy możliwość kontrolowania stopnia wypieczenia naszych potraw. Jest to szczególnie przydatne, gdy przygotowujemy mięso lub słodkie wypieki takie jak np. serniki.
3. FUNKCJA PARY
Funkcja pary, która również jest tu dostępna, sprawdza się znakomicie, gdy chcemy jeść lżej i ograniczyć ilość tłuszczu w diecie. Spytacie, co można w taki sposób przyrządzić… Jako cukiernik, nie zawahałabym się wykorzystać tej funkcji do upieczenia sernika (zamiast klasycznej kąpieli wodnej – funkcja pary). Pierwsze 10-15 minut pieczenia chleba w wilgotnym piekarniku też bardzo korzystnie wpłynie na skórkę i smak pieczywa. Warzywa, mięsa, dania, które musicie odgrzać. Kombinacja parowaru z tradycyjnym piekarnikiem to strzał w dziesiątkę!
Tę funkcję znajdziesz m.in. w piekarniku I-Message Steam (model HWO60SM6S5BH).
4. APLIKACJA hOn
Ile razy wstawiłam ciasto do piekarnika i źle obliczyłam czas. Godzina pieczenia, a ja za 30 minut muszę wyjść z domu. Co w takiej sytuacji? Tu z pomocą przychodzi aplikacja hOn. Oprócz całej bazy dostępnych tam przepisów, mamy możliwość zdalnego sterowania sprzętem (nie tylko piekarnikiem, ale i okapem czy też płytą indukcyjną, które marka ma w swojej ofercie). Włączanie, wyłączanie, zmienianie temperatury pieczenia, przeglądanie przepisów. Brzmi dobrze prawda? 😉 Gdyby mój aktualny piekarnik był kompatybilny ze smartfonem, korzystałabym z tej aplikacji codziennie!
5. 5. AUTOCZYSZCZENIE
Kolejną dużą zaletą, na którą chciałabym zwrócić uwagę to autoczyszczenie piekarnika, które wykonywane jest po każdym jego użyciu. Pozwala to zachować sprzęt w czystości i uniknąć ręcznego szorowania przypaleń (niech podniesie rękę ten, kto nie „zwiedzał” wnętrza piekarnika z gąbką i płynem na przypalenia w ręku…). Dostępne są trzy systemy czyszczenia: katalityczne, pyrolityczne (bardzo wysoka temperatura wypalająca wszelkie zanieczyszczenia) i hydroliza, czyli czyszczenie parą wodną.
Co jeszcze urzekło mnie w piekarnikach Haier?
Oświetlenie. We wnętrzu znajdują się dwie lampy boczne, które zapewniają lepszą widoczność, a nasza ocena stopnia wypieczenia potrawy staje się dokładniejsza.
Spodobała mi się też opcja ustawienia temperatury i czasu w kilku okresach czasowych. Przykładowo pieczemy chleb lub bezę, które wymagają zmiany temperatury po określonym czasie pieczenia (w celu uniknięcia przypalenia). W przypadku piekarnika Haier wystarczy wybrać odpowiedni program, a urządzenie samo obniży temperaturę w odpowiednim momencie i wyłączy się, gdy proces pieczenia się skończy.
Piekarniki różnią się funkcjami w zależności od modelu. Ja w showroomie testowałam piekarnik I-Touch (model HWO60SM5T5BH). Po wyrobieniu ciasta na dyniowe bułeczki, umieściłam je w piekarniku z funkcją specjalną ZACZYN. Oszczędziłam tym samym sporo czasu. Piekarnik pracuje wtedy z minimalną mocą, odpowiednią do wzrostu ciast drożdżowych, chlebów itp. Ta funkcja sprawdza się bardzo dobrze w chłodne dni, gdy temperatura w kuchni nie jest zbyt wysoka.
Sprawdź wszystkie modele piekarników Haier >
Drzwiczki zamykają się powoli, nic nie trzaska (to dzięki zastosowaniu Soft Close — cichego domyku). Prowadnica jeździ “gładko” i można ją wyjmować, umieszczając na innym piętrze w piekarniku.
Nowoczesne rozwiązania, czyli Twoja funkcjonalna kuchnia
Świat szybko idzie do przodu. Sprzęt, który oferują nam dzisiaj producenci AGD zaskakuje na każdym kroku. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom gotowanie staje się prostsze.
Warto sprawdzić pozostałe sprzęty marki Haier, które doskonale wpasowują się we współczesne trendy. W tej linii oprócz inteligentnych piekarników i płyt indukcyjnych znajdziecie również okapy, lodówki, zmywarki i mikrofalówki.
Sprawdź inne sprzęty do zabudowy Haier >
DYNIOWO-KORZENNE CYNAMONKI Z PEKANAMI W KARMELU
A teraz czas na obiecany przepis. Zamknij oczy na kilka sekund i pomyśl o maślanych dyniowych bułeczkach, świeżo co wyjętych z pieca, które rozrywasz w dłoniach, dostając się do korzennego nadzienia. Kosztujesz, napotykając prażone pekany zatopione w słonym karmelu. Spraw sobie tę przyjemność, upiecz dyniowo-korzenne cynamonki w swojej kuchni!
SKŁADNIKI (na 6 bułeczek)
Ciasto drożdżowe:
- 15 g świeżych drożdży
- 100 ml letniego mleka
- 40 g cukru
- 1 jajko
- 100 g puree z dyni
- 300 g mąki pszennej + do podsypywania
- szczypta soli
- 40 g miękkiego masła
Nadzienie korzenne:
- 50 g masła, lekko stopionego, kremowego
- 80 g cukru
- 1 łyżka cynamonu
- 10 g przyprawy do piernika
Dodatkowo:
- 1 jajko roztrzepane z łyżką mleka
Pekany w solonym karmelu:
- 100 g cukru
- 1 łyżka wody
- 40 g masła
- 60 g śmietanki kremówki 30%
- szczypta soli
- 50 g pekanów, prażonych
PRZYGOTOWANIE
Pekany w solonym karmelu: na patelni lub w garnuszku umieść cukier, zalej łyżką wody. Podgrzewaj, aż cukier zamieni się w bursztynowy karmel. Wtedy dodaj masło i energicznie mieszaj, aż się rozpuści. Wlej śmietankę kremówkę. Na koniec dodaj sól i uprażone pekany. Sos karmelowy odstaw do wystudzenia i zgęstnienia. Najlepiej schowaj do lodówki.
Ciasto drożdżowe: drożdże wkrusz do miseczki, wsyp łyżeczkę cukru, zalej połową mleka. Wymieszaj, aż drożdże się całkowicie rozpuszczą. Wtedy wsyp 1-2 łyżki mąki, wymieszaj do połączenia i odstaw zaczyn na 20 minut do aktywacji drożdży. W misie miksera umieść pozostałą mąkę, cukier, mleko, a także dodaj jajko, sól, puree z dyni i wyrośnięty rozczyn drożdżowy. Całość wyrabiaj mikserem z hakiem. Pod koniec dodaj miękkie masło i jeszcze chwilę zagniataj. Ciasto powinno być elastyczne i miękkie. Pozostaw w misie, nakryj je ściereczką i odstaw na 60 minut do podwojenia objętości.
Nadzienie korzenne: cukier wymieszaj z cynamonem i przyprawą do piernika. Masło delikatnie rozpuść, by stało się kremowe.
Wyrośnięte ciasto rozwałkuj na prostokąt, wysmaruj kremowym masłem, posyp obficie cukrem wymieszanym z cynamonem i przyprawą do piernika. Całość zwiń w zgrabną roladę, pokrój nożem na sześć równych kawałków. Bułeczki umieścić w formie/naczyniu żaroodpornym wysmarowanym masłem lub wyłożonym papierem do pieczenia. Odstaw na 20 minut, po czym posmaruj jajkiem roztrzepanym z mlekiem i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st.C przez ok. 18-25 minut do ładnego wyrośnięcia i zarumienienia.
Wyjmij, przestudź. Lekko ciepłe cynamonki oblej solonym karmelem z pekanami. Smacznego!
RADY
- Pekany upraż na suchej rozgrzanej patelni lub w piekarniku.
- Puree z dyni możesz przygotować samemu (KLIK) lub kupić gotowe. Polecam tę pierwszą opcję :). To prosta sprawa!
/Wpis powstał we współpracy z marką Haier./
5 komentarzy
Czy można użyć suszonych drożdży? Jeśli tak, to ile?
Pozdrawiam
Ale bym zjadła taką cynamonkę!
Niedawno miałam remont kuchni i również długo mi zajęło zanim znalazłam idealny piekarnik do zabudowy. Szkoda, że wcześniej nie trafiłam na Twój wpis! W każdym razie ostatecznie udało mi się wybrać odpowiedni sprzęt, który idealnie pasuje do moich czarnych mebli.
Wybór jakiegokolwiek sprzętu gospodarstwa domowego zawsze przychodził mi z trudnością. Nigdy nie wiedziałam na co powinnam zwrócić uwagę przy jego zakupie. Niedawno zepsuł mi się piekarnik i muszę kupić nowy. Już wiem na co zwrócić uwagę. Dziękuję za ten obszerny wpis. Rozjaśnia on wiele w tym temacie.
Nigdy nie byłem przekonany do piekarników zabudowanych. Zawsze myślałem, że w zasadzie po co zabudowywać tego typu sprzęt – w końcu musza pojawic sie jakieś mankamenty na meblach itp. Ostatnio zrobiłem remont kuchni i doradzono mi takie rozwiązanie. Poczytałem, zainterseowałem się i tak oto mam piekarnik w zabudowie. Szkoda, że teraz trafiłem na Twój artykuł, bo może wczesniej dałbym się przekonać. Pozdfrawiam