5,4K
Kruche ciasto z orzechami włoskimi i śliwkami węgierkami. Samo ciasto robione jest metodą mojej Babci- poprzez ubicie jajek z cukrem na jasną i puszystą masę. By uniknąć namoknięcia spodu, podpiekłam go wcześniej przez chwilę w nagrzanym piekarniku. Orzechy włoskie zmieliłam w młynku do kawy. Sezon śliwkowy trwa w najlepsze! Nie czekajcie, upieczcie to ciacho już teraz!
Składniki: (na blaszkę 25×30 cm)
Ciasto kruche:
400 g mąki pszennej
100 g orzechów włoskich, zmielonych
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki soli
200 g zimnego masła
1 jajko
3 żółtka
200 g cukru
Nadzienie:
700 g śliwek węgierek
1 łyżka cukru pudru
1 łyżeczka cynamonu
80 g orzechów włoskich, zmielonych
Dodatkowo:
cukier puder i cynamon do oprószenia
Przygotowanie:
Ciasto kruche: Mąkę przesiać na stolnicę, wymieszać z mielonymi orzechami, proszkiem do pieczenia i solą. Dodać pokrojone w kosteczki masło, całość posiekać nożem. Jajko i żółtko ubić z cukrem na jasną i puszystą masę. Wlać do mąki z masłem i dokładnie zagnieść- najpierw zagarniać wszystkie składniki nożem, a następnie wyrobić rękami. Ciasto podzielić na dwie równe części, spłaszczyć, owinąć folią spożywczą i schować do lodówki na 60 minut.
Śliwki umyć, osuszyć, przekroić na połówki usuwając pestki. Wymieszać z cukrem pudrem i cynamonem.
Obydwie części ciasta wyjąć z lodówki i rozwałkować na papierze do pieczenia na wymiar blaszki (25×30 cm). By ciasto się nie kleiło do wałka, polecam nakryć je z góry kawałkiem folii spożywczej i tak wałkować. Jedną rozwałkowaną część schować z powrotem do lodówki, drugą zaś umieścić w blaszce (na tym papierem), ponakłuwać widelcem i podpiec w piekarniku nagrzanym do 190 st.C przez 10 minut. Od razu wyjąć, wysypać połowę zmielonych orzechów włoskich (40 g), na to wyłożyć śliwki rozcięciem do góry- ciasno obok siebie. Wysypać resztę zmielonych orzechów i przykryć rozwałkowanym ciastem z lodówki. Ponakłuwać widelcem i dokładnie docisnąć dłonią.
Piec w piekarniku nagrzanym do 190 st.C przez około 30 minut (lub chwilę dłużej), aż ciasto ładnie się zarumieni. Wyjąć. Jeszcze ciepłe pokroić ostrym nożem. Po wystudzeniu oprószyć cukrem pudrem i cynamonem. Smacznego!
Rady:
Rady:
- rozwałkowanie od razu obydwu części ciasta na odpowiednie prostokąty znacznie ułatwia pracę i pozwala zachować dokładność.
- krojenie ciasta na porcje, gdy jest jeszcze ciepłe, jest znacznie prostsze niż po wystudzeniu- wtedy górne kruche ciasto może się pokruszyć.
- gotowe ciasto najlepiej przechowywać w zamkniętym pojemniku w suchym i chłodnym miejscu (niekoniecznie w lodówce). Z dnia na dzień staje się coraz to bardziej miękkie i wilgotne.
7 komentarzy
Fajny pomysł na dodanie orzechów do kruchego. Nigdy tak nie robiłam, ale w najbliższy weekend się to zmieni 😉
Polecam!! 🙂
A jeśli używam śliwek mrożonych to jak najlepiej je przygotować?
Placek wygląda obłędnie i na pewno tak też smakuje. Akurat mam trochę śliwek, więc postaram się wypróbować przepis. A dla Was zostawiam namiar na inną stronkę – https://najlepszewkuchni.pl/ gdzie również znalazłam kilka ciekawych przepisów kulinarnych.
Śliwki w cieście sprawiają, że mogę od razu zjeść całą blachę. Gorzej niż z czekoladą 😀
Hehheeh 😛
nie robiłam jeszcze ciasta ze śliwkami. W połączeniu z orzechami musi być obłędne 😉