107,7K
Ten krem jest jednym z podstawowych, najtańszych, najbardziej popularnych i lubianych przez nas kremów. Jest również takim elementem wypieku, który bardzo lubi płatać figle. Czy Tobie też zdarzyło się, że krem był wodnisty, za gęsty, za rzadki, zwarzył się, a może miał grudki? Nie martw się… mi też. Pamiętaj tylko, by zwarzonego kremu nie wyrzucać od razu do kosza! Da się go uratować i co ciekawe, w ogóle nie jest gorszy od tego niezwarzonego.
Ten krem jest jednym z podstawowych, najtańszych, najbardziej popularnych i lubianych przez nas kremów. Jest również takim elementem wypieku, który bardzo lubi płatać figle. Czy Tobie też zdarzyło się, że krem był wodnisty, za gęsty, za rzadki, zwarzył się, a może miał grudki? Nie martw się… mi też. Pamiętaj tylko, by zwarzonego kremu nie wyrzucać od razu do kosza! Da się go uratować i co ciekawe, w ogóle nie jest gorszy od tego niezwarzonego.
Podstawowy przepis na ten krem możecie znaleźć TUTAJ.
Co więc zrobić, by krem budyniowy spełnił nasze oczekiwania? Po kolei…
BUDYŃ:
Jak się można domyślić, do zrobienia kremu budyniowego potrzeby jest budyń. I już na samym początku warto podkreślić, że musi on być naprawdę gęsty. Tak, że można odwrócić garnek do góry dnem. Zbyt rzadki, lejący budyń zwiększa prawdopodobieństwo zważenia się kremu. Co więc zrobić, by krem był gęsty?? Zmniejszyć ilość mleka zalecanego na opakowaniu. Np. zamiast 500 ml mleka użyć 400 ml. Dzięki temu, po ugotowaniu krem będzie miał odpowiednią konsystencje.
Następnie należy go pozostawić do całkowitego wystudzenia, najlepiej w temperaturze pokojowej (jeśli nie mamy czasu, można włożyć go na chwilkę do lodówki). Dopiero tak przygotowany budyń można dodawać do utartego masła.
MASŁO
Tylko i wyłącznie!! Zapomnij o margarynie, miksach itp., które podczas ucierania lubią się warzyć. Masło powinno być prawdziwe, z jak największą zawartością tłuszczu (najlepiej 82%). Dzięki temu krem będzie miał piękny, maślany smak i zapach.
Masło przed utarciem powinno być miękkie, w temperaturze pokojowej (wystarczy wyciągnąć je z lodówki na 2 godziny przed użyciem). Powinno mieć zbliżoną temperaturę do budyniu (lepiej, by budyń był zimniejszy niż masło. Nigdy na odwrót!). Dzięki temu krem na pewno się uda! Masło należy utrzeć na puch, do jasności i puszystości. Dopiero wtedy można dodawać budyń.
Budyń dodajemy stopniowo, łyżka po łyżce, za każdym razem dobrze miksując, do otrzymania gładkiego i jednolitego kremu.
Jeśli nam się to uda, możemy być z siebie zadowoleni. Jeśli nie, to nie należy się poddawać! Jest kilka sposobów, by uratować krem budyniowy.
CO ZROBIĆ GDY…
KREM SIĘ ZWARZYŁ
1. Pierwszym sposobem jest przełożenie zwarzonej masy do miski żaroodpornej i ustawić ją nad garnkiem z lekko gotującą się wodą. Cały czas mieszając, pod wpływem ciepła krem zrobi się jednolity. Wtedy należy zdjąć go z ognia i schłodzić w lodówce, do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
2. Drugim sposobem jest w oddzielnej misce utrzeć dodatkowo mniej więcej 1/4 kostki miękkiego masła, a następnie powoli dodawać zwarzony krem budyniowy.
3. Trzecim sposobem jest dodanie do zwarzonej masy około 3 łyżek wrzącej wody lub mleka, cały czas miksując.
KREM MA GRUDKI
1. Najczęstszym winowajcą jest tutaj budyń. By uniknąć grudek w kremie, polecam mleko wymieszane z proszkiem budyniowym dodać do gorącego, a nie gotującego się mleka. Dzięki temu proces gęstnienia będzie trwać dłużej, ale zmniejszy prawdopodobieństwo
powstania grudek.
2. Podczas łączenia masła i budyniu, obydwa te składniki powinny być w tej samej temperaturze (najlepiej pokojowej). Jeśli tak nie będzie, masło zacznie się „grudkować”.
3. Nie można ubijać kremu zbyt długo, by tłuszcz zawarty w maśle się nie oddzielił.
4. W łatwy sposób można pozbyć się grudek. Wystarczy miskę z kremem umieścić nad garnczkiem z gorącą wodą i miksować przez kilka minut. Dzięki temu grudki ulegną roztopieniu, a krem będzie jednolity.
5. Można również wstawić miskę z kremem na kilka sekund do mikrofalówki. Po czym od razu zmiksować (efekt podobny jak w poprzednim sposobie).
6. Dobrym sposobem jest również dodanie do kremu 1-2 łyżki ciepłego mleka.
KREM JEST ZA GĘSTY
1. Jeśli gotowy krem budyniowy nawija się na trzepaczki miksera, a sam mikser odmawia pracy, wystarczy dodać kilka łyżek mleka lub śmietanki (w temperaturze pokojowej!) i dobrze zmiksować.
KREM JEST ZA RZADKI
1. Zbyt rzadki krem należy wstawić na kilka godzin do lodówki. Następnie wyjąć i w razie konieczności zmiksować krótko mikserem. (podczas chłodzenia zawarte w kremie masło zagęści krem).
PRÓBOWAŁEM JUŻ WSZYSTKIEGO, A KREM DALEJ MI NIE WYCHODZI
W takiej sytuacji polecam kupić budyń z innej firmy i spróbować jeszcze raz… może to jego wina 😉
Pamiętaj!
Człowiek uczy się na błędach! Nie poddawaj się, gdy krem znów przysporzy Ci problemów. Kiedyś na pewno się uda.
Jeśli masz pytanie albo swoje rady dotyczące kremu budyniowego to koniecznie napisz w komentarzu! Z wielką chęcią je przeczytam!
43 komentarze
kupny budyń … faktycznie bardzo skomplikowane
U mnie krem budyniowy wychodzi ładny, gęsty, bez grudek tylko po wstawieniu ciasta do lodówki po kilkunastu godzinach robi się rzadki, lejący.
Jaka może być tego przyczyna?
Proszę o odpowiedź.
Dziękuje i pozdrawiam
A jakiego masła Pani używa?? Czy przed dodaniem do masła budyniu budyn jest gesty?
Mam ten sam problem, krem gęsty, bez grudek, a po nocy w lodówce rzadki się robi. Masło 82, budyń gęsty. Co mogło pójść nie tak??
korzystasz ze sklepowego budyniu w paczce czy robisz budyń samodzielnie z mąk? Jeśli używasz sklepowego, może warto zakupić budyń inne marki i spróbować znowu 😉
Ja mam taki problem że zrobilam budyn sama czyli 3 żółtka lyzeczka masla i szklanka mleka. A w drugiej szklance dodalam make ziemniaczaną. Po polaczeniu pachnialo jakby serwatką ale smakowalo dobrze. Po dodaniu masla juz po ostudzeniu bylo w rezultacie za rzadkie. Dodam że to swojskie maslo i bardzo ale to bardzo pachnie intensywnie. Krem byl za rzadki więc dodalam troche ubitej smietanki 36. Bylo troche lepiej. Po sprobowaniu juz ciasta z kremem budyniowym zostaje gorzki smak w ustach. Czy to wina masla ? Jaka może być przyczyna? Dodalam duzo cukru waniliowego żeby pozbyc się tego zapachu i zapachu nie ma ale gorzki posmak w ustach po zjedzeniu się pojawil a na wczesniejszych etapach przygotowania kremu tego posmaku absolutnie nie było. Co mogę zrobić? Co o tym myśleć?
Hmmm myślę, że warto jeszcze raz wykonać ten krem. Jeśli sytuacja się powtórzy to może rzeczywiście coś jest nie tak z masłem :).
cukier waniliowy w nadmiarze powoduje gorzkość
Co zrobić kiedy oddzielił się tłuszcz?? W smaku krem jest dobry, ale cały tłusty i rozwarstwia sie:(
czy budyń i masło miały zbliżone temperatury podczas łączenia?
Jeżu masa uratowana…6urodziny córki..oj dzięki dzięki
To się cieszę! 🙂
Pozdrawiam.
Można jeść krem z e zwazona masa. ??
Myślenie tak 😉 To wciąż ta sama masa tylko zapewne inaczej wygląda 🙂 A co poszło nie Tak?
Zrobiłam podstawę kremu orzechowego, tzn. do dwóch szklanek mleka dodałam wanilię, zmielone orzechy i dwie łyżeczki maki ziemniaczanej (choć w przepisie była tylko jedna). Teraz studzę masę, ale jest cały czas dość rzadka. Wg przepisu mam dodać po wystudzeniu 1 żółtko i ucierać. Nie ma słowa o maśle. Czy samo żółtko zagęści krem? Czy zaryzykować i dodać też utarte masełko???
Jeśli masa po wystudzeniu nie zgęstnieje dodałabym masło. Mogłabym jednak prosić o podanie wszystkich składników tego kremu orzechowego?? Te żółtko po wystudzeniu cos mi nie pasuje 😉
A przykrywa pani budyń folią,aby nie powstał korzuch?
tak tak 🙂
Co zrobić jeśli masa jest tłusta bo zaduzo
dałam masła.
Wydaje mi się, że jedynym rozwiązaniem jest ugotowanie dodatkowego budyniu i dodanie go do masy 🙂
Witam, a gdy budyń jest za słodki? Co Pani proponuje? Może dogotuje budyń z torebki już bez cukru i je wymieszam razem?
Nic bym nie dodawała 😉
Taki słodki budyń zmiksowany z utartym masłem powinien się wyrównać 🙂
Pozdrawiam!
Jakie są proporcje na 3 budynie.chodzi mi o ilość masła.Pozdrawiam Andrzej.
400-450 g 🙂
Najlepszy sposób na gładki krem budyniowy to na samym końcu to zblendowanie. Sprawdzone ��
Potwierdzam! Ostatnio tak uratowałam masę budyniową.
Dziękuję serdecznie ,chyba najlepsza rada na grudki w kremie
Ogrzewanie kremu w moim przypadku nieskuteczne .Jedynie blender mnie uratował.
a ja mam swoją teorie masa budyniowa waży się zawsze (ta bez chemicznych dodadtków) nie można jej zrobić nie zważonej . włąśnie jade do sklepu po sztuczną bo ta się nie waży a potem bede zgrywać cwaniaka przy gościach że mi się masa nie waży i udzielać rady typu żeby mase podgzać dodać masa i wsadzić se w d… chyba że ktoś przyjdzie do mnie do domu i zrobi te mase na moich oczach i mu się nie zważy . A tak nie uwierze nikomu i nikt i nic mnie nie przekona że mu się masa nie waży i wszystkie te porady są do d
To moze jednak najpierw sprawdź te wskazówki a potem, jak tak bardzo lubisz, możesz wsadzić krem do d… zamiast go ze smakiem zjeść 🙂
Świetny wpis oraz blog.
Pozdrawiam !
Bardzo dziękuję za porady! !!! Udało się uratować krem hurra! !!
co do kupna budyniu w razie nieudanego kremu zgadza się, ja kupuje tylko dr. oetker, kiedyś kupilam firmowy lidlowy i budyń wyszedl jak woda mimo zachowanych proporcji
Utarłam masło, dodałam budyń. Wszystko wyszło ładnie, pięknie masa jednolita, gładka, ale nie smakuje budynkiem…..?? To normalne? Myślałam, że będzie mieć pyszny budyniowy smak a tu klops. Jest taka trochę nijaka. Na pewno za mało cukru ale to nie zmienia faktu, że praktycznie nie czuć waniliowego aromatu a budyń przed wymieszaniem był smaczny.
Polecam dodac wówczas ekstrakt/paste z wanilii lub ziarenka z laski wanilii 🙂
Utarłam masło dobre bo 82 procent z budyniem. Budyń był bardzo gęsty tępy. Jednak dodałam go jak był jeszcze ciepły. Zaczęłam miksować i zrobił sie strasznie rzadki. Czy to wina tego że nie był wystudzony czy złej jakości? Budyń kupiłam w netto za 0,60 groszy. Chyba więcej go nie kupię.
Ciepły budyń rozpuścił masło. Następnym razem proszę łączyć masło i budyń gdy mają zbliżone temperatury 🙂
Krem budyniowy wyszedł dobry w smaku. Dlaczego po jakimś czasie ma gorzki smak. Przepis mam sprawdzony składników dobre jakościowo. Czy to może być wina masła?
Nigdy mi się nie zdarzyło, by po pewnych czasie krem był gorzki… Możliwe, że to kwestia masła, ale głowy nie daję 😉
Do utartego masla dalem za cieply budyn i sie rozwarstwil. Ktorego sposobu powinienem urzyc. Czy podgrzac i zmiksowac czy utrzec troche masla i schlodzoną zwarzoną dodawac po trochu
Spróbowałabym tej drugiej opcji 🙂
Dlaczego za każdym razem kiedy robie masę budyniowa wyczuwam smak „proszku” jakby ktos dorzucił zbyt duza ilość mąki?? Robie różne firmy budyniów. Problem wciąż ten sma
Doprowadzasz do zagotowania? 😉
witam. zrobiłam gęsty budyń, utarłam masło. Wszystko w temp pokojowej Dodawałam po łyżce budyniu do masła, miksując. jak zwykle się rozwarstwiło.
Zrobiłam kąpiel wodną, zmiksowałam na gładką masę. całą noc w lodówce i dalej jest to płynne (coś jak ciasto na naleśniki)
Jak to ratować?