19,4K
Na początku przygotować (odważyć) wszystkie potrzebne składniki tak, by były pod ręką. Praca z karmelem musi być dosyć szybka, a konkretnie jeden moment, o którym za chwilę.
Do czego wykorzystać solony karmel? Może posłużyć jako polewa do ciast, tortów, deserów, naleśników, jako składnik lodów, mas i kremów. Solony karmel jest czymś fenomenalnym! Uzyskujemy go poprzez przygotowanie tradycyjnego bursztynowego karmelu z wody i cukru i dodaniu do niego masła oraz kremówki. Po schłodzeniu pięknie gęstnieje i nadaje się do wielu wypieków. Nie wahajcie się ani minuty! Odkryjcie ten unikalny smak!
Składniki:
1 szklanka cukru (220 g)
2-3 łyżki wody
80 g masła
130 g śmietanki kremówki 30%
1/2 łyżeczki soli
Przygotowanie:
Przygotowanie:
Na początku przygotować (odważyć) wszystkie potrzebne składniki tak, by były pod ręką. Praca z karmelem musi być dosyć szybka, a konkretnie jeden moment, o którym za chwilę.
Cukier wsypać do garnka o grubym dnie, zalać wodą. Podgrzewać, mieszając drewnianą łyżką, aż cukier się rozpuści. Od tego czasu już nie mieszając gotować dalej na średnim ogniu, aż cukrowy syrop zamieni się w bursztynowy karmel. Może to potrwać nawet 10 minut, cukier stopniowo będzie zmieniać barwę- od jasnego złotego do ciemnego bursztynu. Uwaga! Nie zagapcie się- zbyt ciemny karmel będzie gorzki.
Do odpowiedniej barwy karmelu od razu dodać pokrojone w kostkę masło (to jest ten najważniejszy moment. Masło zatrzymuje dalszą karmelizację cukru), mieszać drewnianą łyżką, aż się rozpuści (karmel zacznie się pienić, będzie wyglądać na zwarzony). Następnie strumyczkiem wlewać śmietankę kremówkę, energicznie mieszać drewnianą łyżką. Gotować jeszcze przez chwilkę, po czym zdjąć z ognia, dodać sól, wymieszać i pozostawić do lekkiego przestudzenia.
W międzyczasie wyparzyć słoik, w którym chcemy przechowywać nasz karmel, wytrzeć go do sucha.
Jeszcze gorący solony karmel przelać do słoiczka. Przechowywać w lodówce (tam gęstnieje). Smacznego!
11 komentarzy
Jezeli karmel to tylko taki solony <3
o jejku, mniam!!
[…] słodko: zblendowane owoce (np. truskawki, jagody), świeże owoce, jogurt, śmietana, solony karmel, polewa czekoladowa […]
[…] 1/2 porcji solonego karmelu z tego przepisu […]
A mi nie wyszedł, powstały mi grudki cukru … dlaczego ? Tak jakby 3 łyżki wody nie jechały rozpuścić tak dużej ilości cukru…
Woda ułatwia rozpuszczenie cukru. Robiła Pani w garnku, na patelni czy jeszcze w czymś innym?
Robiłam w garnku…. nie wiem dlaczego powstaly grudki ( kamyczki) spróbowałam jeszcze raz ale bez wody i wyszedł:)
[…] Sos karmelowy: przygotować zgodnie z opisem przygotowania jak w tym przepisie na solony karmel. […]
Jak długo można przechowywać karmel w temperaturze pokojowej?
polecam przechowywać w lodówce. Poza lodówka max 2 dni 🙂
Czy kostka masło powinna być zimna czy w temperaturze pokojowej?