Ciabatta to rodzaj włoskiego pieczywa, pieczonego na mące pszennej oraz na drożdżach. Jest podłużna, płaska i charakteryzuje się pysznie chrupiącą skórką. Ciasto jest luźne i klejące, dopiszę tutaj, że im luźniejsze, tym pieczywo ma większe dziury. Poniższy przepis jest na dwie ciabatty, jeśli chcecie, możecie podzielić ciasto na mniejsze kawałki i upiec kilka zgrabnych bułeczek. Serdecznie polecam!
SKŁADNIKI
(na dwie sztuki)
- 10 g świeżych drożdży
- 400 ml ciepłej wody
- 500 g mąki pszennej
- 15 g soli
- 20 ml oliwy z oliwek
PRZYGOTOWANIE
Drożdże rozpuścić w 100 ml ciepłej wodzie. Dodać 100 g mąki, wymieszać i odstawić na 30-60 minut do ruszenia drożdży.
Po tym czasie dodać pozostałe składniki i wyrobić w misce rękami (ok. 5-7 minut) lub mikserem z końcówkami do ciasta drożdżowego. Ciasto będzie luźne i klejące (patrz zdjęcia poniżej).
Miskę z ciastem przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na 2-3 godziny do pierwszego wyrastania (ciasto powinno podwoić, a nawet potroić swoją objętość). W połowie tego czasu zwilżoną dłonią naciągnąć ciasto do środka z każdej z czterech stron (wzmacniamy tym samym siatkę glutenową). Dla ambitnych- można zrobić to dwukrotnie.
Po tym czasie kawałek papieru do pieczenia obficie posypać mąką. Połowę ciasta przelać na papier i trzymając za jego rogi poruszać w jedną i drugą stronę, by ciasto obkleiło się mąką i by powstała kształtna podłużna ciabatta.
Razem z papierem przełożyć ją na płaską blaszkę. Tak samo postąpić z drugą połową ciasta. Odstawić na 60 minut do napuszenia.
Piec w zaparowanym piekarniku nagrzanym do 250 st.C przez 15-20 minut. Jak zaparować piekarnik? Spryskać boki piekarnika zimną wodą lub umieścić na dole w blaszce kostki lodu (albo wrzącą wodę). Pieczenie w dużej wilgotności (z parą wodną) wpływa korzystnie na skórkę, która jest niezwykle chrupiąca. Upieczone chlebki wyjąć i przenieść na kratkę do studzenia. Smacznego!
/na podstawie przepisu z książki Piotra Kucharskiego „Chleb. Domowa Piekarnia”/
2 komentarze
idealna przekąska ! 🙂
[…] wysoką hydracją (75%), przez co zalecam wyrabianie mikserem (podobnie jest w przypadku ciasta na ciabattę). Przypomnę tylko, że hydracja to stosunek wody do mąki ;). Warto zadbać o każdy szczegół- […]