Tort bezowy Dacquoise (dakłas)- dwa bezowe blaty przełożone rewelacyjnym kremem kajmakowo-kawowym z dodatkiem posiekanych daktyli i orzechów pekan. Krem z dodatkiem kajmaku często dostarcza mi „niespodzianek”. Próbowałam już różnych wersji jego przygotowania, poniżej znajdziecie tę, która sprawdza się u mnie najlepiej (jest bezpieczna, zmniejsza ryzyko zwarzenia się kremu). Śmietankę i mascarpone ubijam klasycznie na sztywno i dopiero wtedy dodaję kajmak. Cały tort to prawdziwa rozkosz, słodka rozkosz! Fani bezowych wypieków nie potrzebują zapewne żadnej zachęty, by wykonać taki tort w swojej kuchni. Niezdecydowanym lub tym, którzy bezy się boją, zalecam dokładne przeanalizowanie przepisu i w razie jakichkolwiek pytań, śmiało pytać w komentarzach. Powodzenia!
SKŁADNIKI
Blaty bezowe:
- 200 g białek w temperaturze pokojowej
- 340 g drobnego cukru
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Krem kajmakowo-kawowy:
- 250 g serka mascarpone, schłodzonego
- 200 g śmietanki kremówki 36%, dobrze schłodzonej
- 150 g kajmaku z puszki, schłodzonego
- 70 g orzechów pekan, posiekanych
- 70 g daktyli suszonych bez pestek, posiekanych
- 1 kopiasta łyżeczka kawy rozpuszczalnej + 2 łyżeczki wrzątku
Do dekoracji:
- naturalne kakao do oprószenia
- odrobina kajmaku z puszki
- garść orzechów pekan, suszonych daktyli i ziaren kawy
PRZYGOTOWANIE
Przygotować dwie płaskie blaszki, które wyłożyć papierem do pieczenia. Na papierze odrysować okręgi o średnicy ok. 23 cm, np. talerzem. Stronę ze szkicem odwrócić do dołu, by beza nie miała z nim styczności.
Blaty bezowe: białka (w temperaturze pokojowej) umieścić w dużej czystej misce, zacząć ubijać. Gdy zaczną się pienić, wsypać cukier w kilku turach. Ubijać do uzyskania sztywnej, lśniącej piany. Cukier powinien całkowicie się rozpuścić. Warto sprawdzić to rozcierając odrobinę piany pomiędzy palcami. Jeśli cukier jest wyczuwalny, kontynuować ubijanie. Na koniec do piany dodać sok z cytryny i mąkę ziemniaczaną, krótko zmiksować.
Śnieżnobiałą pianę przełożyć po równo na dwie przygotowane wcześniej blaszki z papierem. Uformować dwa okrągłe blaty bezowe. Piec, a raczej suszyć w piekarniku nagrzanym do 120 st.C przez 30 minut, następnie obniżyć temperaturę do 100 st.C i suszyć jeszcze przez około 60 minut (lub chwilę dłużej). Piekłam z termoobiegiem. Co ważne- jeśli Wasz piekarnik jest dość szczelny, to zaleca się co jakiś czas (w szczególności w pierwszym etapie suszenia) otwierać piekarnik w celu pozbycia się pary (wilgoci). Jeśli widzicie, że na szybce z piekarnika skrapla się para, koniecznie otwierajcie drzwiczki i „wywietrzajcie” ;). Bezy powinny być chrupiące z zewnątrz i piankowate w środku. Po tym czasie uchylić drzwiczki piekarnika i pozostawić blaty do wystudzenia (można na całą noc).
Krem kajmakowo-kawowy: kawę rozpuścić we wrzątku, wystudzić. Śmietanę kremówkę i mascarpone umieścić w misce, ubić na sztywno. Następnie szpatułką wmieszać kajmak, posiekane orzechy i daktyle oraz wystudzoną kawę. Powinniśmy otrzymać gęsty puszysty krem o beżowym kolorze.
Pierwszy blat bezowy umieścić na talerzu, wyłożyć krem, przykryć II blatem. Wierzch tortu bezowego oprószyć naturalnym kakao, udekorować kajmakiem, orzechami pekan, daktylami i ziarnami kawy. Przechowywać w lodówce. Smacznego!
RADY
- jeśli chcecie uzyskać wyższy tort, upieczcie blaty bezowe o mniejszej średnicy.
- orzechy pekan można zastąpić orzechami włoskimi.
- w poszukiwaniu innych bezowych inspiracji zajrzyj TUTAJ.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA
1 porcja (1/10 tortu) | cały tort | |
wartość energetyczna | 450 kcal | 4500 kcal |
białko | 5,6 g | 56,2 g |
tłuszcz | 22,8 g | 227,8 g |
węglowodany | 55 g | 550,4 g |
*wartości odżywcze przybliżone
4 komentarze
Super! Będę robić na pewno 😃💛 Czy można dodać mniej kawy? Bo nie przepadam za jej smakiem w słodkich wypiekach.
tak 😉
Moja mama byłaby nim zachwycona 🙂
To jest obłędne !!! W życiu nie jadłam czegoś tak PYSZNEGO! 🥰❤️
tez mi się wydawało, ze nie lubie smaku kawy w deserach 🙈 Smak tego deseru jest niesamowity ! Tego trzeba spróbować ! Koniecznie!❤️