Niemała blacha naprawdę dobrego domowego ciasta. Klasyczny murzynek z powidłami, które mają za zadanie zwiększyć wilgotność ciasta. Do tego słodka masa serowa z tłustego twarogu i kwaskowata frużelina czereśniowa (bądź wiśniowa). Ciasto pięknie wyrasta podczas pieczenia uzyskując pagórkowatą powierzchnię. Po podzieleniu na porcje, poszczególne warstwy tworzą ciekawą i przyciągającą ludzkie oko „mozaikę”. Zachęcam do wypróbowania tego przepisu, gdy tylko nadarzy się okazja- mniej lub bardziej ważna ;). Od komunii po niedzielny deser do kawy. Czekam na Twoją opinię! Nie zapomnij pochwalić się zdjęciem swojego wypieku w social media- z przyjemnością udostępnię je u siebie na Instagramie.
Zobacz także:
SKŁADNIKI
(na kwadratową formę o boku 24 cm)
Ilość porcji: 16
Murzynek:
- 150 g masła
- 25 g gorzkiego naturalnego kakao
- 100 ml mleka
- 200 g cukru
- 100 g powideł śliwkowych
- 200 g mąki pszennej
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 średnie jajka, w temperaturze pokojowej
- szczypta soli
Masa serowa:
- 400 g twarogu tłustego z kostki (u mnie o zawartości 9% tłuszczu)
- 100 g cukru
- 2 średnie jajka
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 15 g mąki ziemniaczanej
- 50 g masła, stopionego i przestudzonego
Frużelina czereśniowa:
- 150 g czereśni lub wiśni (świeżych lub z kompotu, waga owoców wypestkowanych)
- 2 łyżki soku z cytryny
- 20 g cukru
- 10 g mąki ziemniaczanej
- 50 ml kompotu z czereśni
PRZYGOTOWANIE
Frużelina czereśniowa: Świeże czereśnie umyć, osuszyć, usunąć pestki. Odważyć 150 g owoców. W przypadku użycia czereśni z kompotu wystarczy odsączyć je na sicie i odważyć 150 g.
Pokroić na mniejsze kawałki, umieścić w garnuszku. Zalać sokiem z cytryny, zasypać cukrem. Podgrzewać na małym ogniu do zagotowania. W tym czasie w kompocie rozpuścić mąkę ziemniaczaną. Mieszankę wlać do gorących czereśni, podgrzewać nieustannie mieszając do ponownego zagotowania i uzyskania gęstego kisielu. Zdjąć z palnika, wystudzić.
Masa serowa: Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową (jajka i twaróg należy wyjąć z lodówki odpowiednio wcześniej). Twaróg zmielić trzykrotnie, następnie krótko zmiksować go ze wszystkimi składnikami masy serowej.
Murzynek: Masło, przesiane kakao, mleko i cukier umieścić w garnuszku, podgrzewać na małym ogniu, co jakiś czas mieszając, aż masło i cukier się rozpuszczą. Mieszankę zagotować. Zdjąć z palnika i pozostawić do wystudzenia. Następnie wmieszać powidła.
Jajka ubić z solą na jasną i puszystą masę (potrwa to kilka minut). Wlać czekoladową mieszankę, zmiksować na najniższych obrotach miksera. Na koniec wmieszać szpatułką przesianą mąkę wraz z proszkiem do pieczenia.
Kwadratową blaszkę o wymiarach 24×24 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na spód wylać czekoladowe ciasto. Na ciasto łyżką nałożyć masę serową pozostawiając troszkę wolnych przestrzeni, by ciasto czekoladowe było widoczne. Wykałaczką delikatnie przemieszać obydwie warstwy (robiąc kilka ósemek). Na górę wyłożyć frużelinę czereśniową. Istotne jest, by owoce były równomiernie „poukładane” (bez skupisk, gdyż wtedy te miejsca mogą podczas pieczenia mocno się zapaść). Ja wykładam frużelinę palcami lub małą łyżeczką. Frużelina nie pokryje całej masy serowej. Jest to tylko kwaśny dodatek do całości, zadbajcie, by każdy gość na swoim talerzu doznał tej czereśniowej przyjemności- by na każdym kawałku znajdowało się choć trochę frużeliny ;).
Piec w piekarniku nagrzanym do 170 st.C przez około 50-55 minut do ładnego wyrośnięcia, aż wbity do ciasta patyczek nie będzie oblepiony surowym ciastem czekoladowym. Studzić kilka minut w otwartym piekarniku, następnie wyjąć i pozostawić do całkowitego wystudzenia. Można oprószyć cukrem pudrem. Smacznego!
Zalecana kolejność pracy
- frużelina czereśniowa
- pierwszy etap ciasta czekoladowego (podgrzewanie w garnku)
- masa serowa (podczas studzenia masy czekoladowej)
- rozgrzanie piekarnika
- dokończenie ciasta (ubicie jajek, połączenie z mieszanką czekoladową i mąką z proszkiem)
- przełożenie poszczególnych warstw do blaszki
- pieczenie
Organizacja pracy jest bardzo istotna. Ubite do ciasta czekoladowego jajka nie powinny czekać na inne składowe przepisu.
RADY
- podana w przepisie blaszka jest odpowiednia na tę ilość składników. Można ją zastąpić tortownicą o średnicy 27 cm.
- nie rezygnujecie z powideł w cieście czekoladowym- nadają one więcej wilgoci.
- składniki masy serowej miksujemy tylko do połączenia. Bez zbędnego ubijania, np. białek. Nie napowietrzamy masy.
- ekstrakt z wanilii w masie serowej można zastąpić ziarenkami z laski wanilii lub, np. skórką otartą z wymarzonej cytryny (nada ona dodatkowej świeżości). Wszelkie tanie aromaty czy cukry wanilinowe się nie nadają. Lepiej jest pominąć dodatek smakowy, niż użyć tych słabych jakościowo i sztucznych produktów.
- czereśnie z powodzeniem można zastąpić wiśniami. Owoce mogą być zarówno świeże, jak i z kompotu. Pamiętajcie, że ujęta w przepisie waga (150 g) dotyczy owoców bez pestek, więc przy zakupie świeżych czereśni/wiśni zaopatrzcie się w większą ilość (ok. 200 g)
- ciasto lepiej piec na niższym piętrze w piekarniku, by temperatura „chwyciła” mocniej czekoladowe ciasto niż górny ser z frużeliną.
- wypiek polecam przechowywać w zamkniętym pojemniku, w chłodnym miejscu, niekoniecznie w lodówce.
Wartość odżywcza
dla 1 porcji (1/16 blaszki) | dla całej blaszki | |
wartość energetyczna | 312,3 g | 4997 kcal |
białko | 8 g | 129,1 g |
tłuszcz | 14,5 g | 231,3 g |
węglowodany | 37,9 g | 606,1 g |
*wartości przybliżone
7 komentarzy
Chetnie skorzystam z Twojego przepisu <3
Już mi ślinka cieknie na sam widok 😍
❤️
Wygląda obłędnie, czekam aż zacznie się sezon na świeże owoce – maliny, wiśnie, czereśnie. Oj zacznie się łasuchowanie! Dobrze, że zwracasz uwagę na czas między czynnościami. Kiedyś jak myślałam, że jest to bez znaczenia ciagle coś nie wychodziło. Szybki spokój w kuchni to podstawa:)
Dzięki za dobre słowo! 😉
idealnie danie na teraz:) niedługo będą truskawki, czereśnie – ale wygląda super
Wygląda bardzo ładnie, a twoje zdjęcia sprawiają, że to ciasto wygląda jak ozdoba stołu 😉