Ciasto Pleśniak- znane i lubiane przez wielu. Kruche ciasto w jasne i ciemnej odsłonie, kwaśny dżem z czarnej porzeczki i słodka pianka bezowa. Długo nie robiłam tego ciasta, ale warto było wrócić do tego smaku. Serdecznie polecam upiec ;).
SKŁADNIKI
(na kwadratową blaszkę o wymiarach 24×24 cm)
Ciasto kruche:
- 200 g zimnego masła
- 380 g mąki pszennej
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 30 g cukru
- 5 żółtek
- 15 g naturalnego gorzkiego kakao
- 1-2 łyżki kwaśnej śmietany 12%
Pianka bezowa:
- 5 białek
- szczypta soli
- 250 g cukru
- 2 kopiaste łyżeczki mąki ziemniaczanej
Dodatkowo:
- 500 g dżemu z czarnej porzeczki
- cukier puder do oprószenia ciasta
PRZYGOTOWANIE
Ciasto kruche: Mąkę, proszek do pieczenia i cukier wymieszać, przesypać na stolnicę i posiekać z zimnym masłem. Dodać żółtka, zagnieść w jednolitą kulę ciasta (w razie potrzeby dodać łyżkę kwaśnej śmietany). Ciasto podzielić na 3 równe części. Do jednej dodać kakao i ponownie zagnieść do uzyskania czekoladowej kuli. Tutaj również w razie potrzeby, gdyby ciasto było za suche, należy dodać odrobinę kwaśnej śmietany. Wszystkie ciasta owinąć w folię spożywczą i schłodzić w lodówce przez godzinę. Następnie zetrzeć na tarce- jedną jasną część bezpośrednio na dno kwadratowej blaszki o wymiarach 24×24 cm wyłożonej papierem do pieczenia, rozprowadzić po całej powierzchni i delikatnie docisnąć dłonią (delikatnie!). Dwie pozostałe części zetrzeć, np. do płaskich talerzy.
Pianka bezowa: Białka (o temperaturze pokojowej) ubić z solą na sztywną i lśniącą pianę. Dalej ubijając dodawać stopniowo cukier, łyżka po łyżce. Na koniec wsypać mąkę ziemniaczaną, wymieszać.
Na starte ciasto w blaszce wysmarować dżem porzeczkowy. Na dżem wysypać starte ciemne ciasto, delikatnie docisnąć dłonią. Na to wyłożyć bezową pianę i ostatnie jasne ciasto.
Pleśniak piec w piekarniku nagrzanym do 180 st.C przez 40-45 minut do ładnego wyrośnięcia i zarumienienia. Studzić w uchylonym piekarniku. Smacznego!
RADY
- ilość cukru w cieście kruchym jest wystarczająca. To pianka bezowa nadaje ciastu słodyczy.
- wszystkie części ciasta, po schłodzeniu, warto zetrzeć, by nie marnować czasu w kolejnym etapach, np. gdy piana z białek będzie już ubita.
- białka użyte do pianki bezowej, podczas ubijania, powinny mieć temperaturę pokojową.
- ciasto warto studzić w uchylonym piekarniku, dzięki czemu pianka nie opadnie (unikniemy gwałtownej zmiany temperatury).
16 komentarzy
Moje ulubione ciasto z dziecinstwa, chetnie je upieke 😀
A co jeśli zrobilam wszystko jak w przepisie, chlodziłam w otwartym piekarniku, a beza opadła i zrobiła się taka dziwna cienka, gumowa, bezbarwna warstwa? Można to zjeść?
Czy białka miały temperaturę pokojową? 😉
Co można użyć zamiast kwaśnej śmietany, bo akurat nie ma się w domu ?
Np. jogurt naturalny 😉
Wygląda smaczniej niż się nazywa 🙂 o zdjęcia to magia 😉
W jednym miejscu wypietrzyła się beza . Dlaczego tak się zadziało ?
Hmm może piekarnik ma tendencje do większego przypiekania z którejś strony? 😉
Niestety warstwa białka opadła całkowicie i wyszedł omlet A nie pianka. Wszystko robione zgodnie z przepisem. Białka w temperaturze pokojowej, uchylony piekarnik itd. Co mogło pójść nie tak ?
Czy białka były prawidłowo ubite z cukrem?
Robiłam i pyszny, lecz beza trochę opadła. A jak Pani upiecze ten placek to trzyma go Pani jeszcze w piekarniku i potem delikatnie uchyla drzwiczki, czy od razu?
Od razu uchylam 😉
Warto nie otwiera od raxu piekarnika, dopiero po 15 minutach leciutko. Piana musi byc ubita na sztywno, dodac dwie lyzki stolowe maki ziemniacz, lub budyniu. Lyzka soku z cytryny. Piecz 170, ok 15minut,potem przykryc papierem., I piec jeszcze ok 40minut w temp 160.
Witam, czy ciasto pieczemy na termoobieg ? Czy grzałka góra i dół ?
Góra dół 🙂
Pamiętam, że moja babcia i mama je robiły, a tak dawno go nie jadłam :< chyba czas to zmienić! Uwielbiam Twojego bloga właśnie za różnego rodzaju przepisy – te nowoczesne, ale też babcine klasyki 🙂