2,4K
Takie bagietki tylko na Nastoletnich Wypiekach! Przepis, z którego będę korzystała chyba przez całe życie! Przepis na najlepsze bagietki, jakie jadłam, jakie widziałam i jakie miałam okazję upiec 😉 Puchate, z chrupiącą skórką i mięciutkim środkiem. Nienapuszone jak te ze sklepu, po prostu doskonałe! Troszkę pracochłonne za sprawą podmłody, która potrzebuje 12-16 godzin do fermentacji, ale warto się skusić. Przepis pochodzi z rewelacyjnej książki Piotra Kucharskiego „Chleb. Domowa Piekarnia”. Naprawdę polecam!
Składniki: (na 4 duże bagietki)
Podmłoda:
250 g mąki pszennej
250 ml wody
2 g świeżych drożdży
Ciasto właściwe:
podmłoda z powyższego przepisu
300 g wody
10 g świeżych drożdży
600 g mąki pszennej typ 750
20 g soli
Przygotowanie:
Dzień przed pieczeniem
Podmłoda: Składniki dokładnie wymieszać w dużej misce. Odstawić na 12-16 godzin w temperaturze pokojowej do fermentacji.
W dniu pieczenia
Ciasto: Drożdże rozpuścić w wodzie. Wsypać mąkę, sól oraz dodać podmłodę. Wszystko zagnieść w kulę, a następnie przenieść na oprószoną mąką stolnicę i zagniatać przez ok. 5-7 minut, aż ciasto stanie się sprężyste i przestanie kleić się rąk. W razie potrzeby podsypywać odrobiną mąki.
Wyrobione ciasto przełożyć do miski, przykryć folią spożywczą i pozostawić na kuchennym blacie na 2-3 godziny do pierwszego wyrastania. Ciasto powinno podwoić, a nawet potroić swoją objętość. Ważne, by miejsce gdzie ciasto wyrasta, było ciepłe i bez przeciągów. W połowie tego czasu oprószoną w mące dłonią naciągnąć każdy bok ciasta do środka. Dzięki temu po upieczeniu otrzymamy bardziej puszyste bagietki.
Po tym czasie ciasto ponownie przełożyć na stolnicę, krótko zagnieść rękami i podzielić na 4 równe części. Z każdej uformować podłużną bagietkę i przenieść na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia pamiętając, by zachować spore odległości pomiędzy bagietkami- urosną!
Uformowane bagietki odstawić na kolejne 2 godziny do napuszenia (również w ciepłe miejsce bez przeciągów).
Piekarnik rozgrzać do temperatury 250 st.C umieszczając na dole blaszkę z wodą (pieczenie z parą wodną spowoduję, że bagietki będą miały chrupiącą i lśniącą skórkę).
Każdą bagietkę naciąć kilkakrotnie ostrym nożem. Jeśli chcemy uzyskać oryginalne nacięcia (takie jak jedna z moich bagietek na zdjęciach) należy posłużyć się nożyczkami: naciąć bagietkę kilka razy i wywinąć ciasto na zewnątrz- raz w jedną, a raz w drugą stronę.
Każdą bagietkę naciąć kilkakrotnie ostrym nożem. Jeśli chcemy uzyskać oryginalne nacięcia (takie jak jedna z moich bagietek na zdjęciach) należy posłużyć się nożyczkami: naciąć bagietkę kilka razy i wywinąć ciasto na zewnątrz- raz w jedną, a raz w drugą stronę.
Piec przez 20-25 minut. Następnie wyjąć i przenieść na kratkę do studzenia. Smacznego!
1 komentarz
Wyglądają pysznie, chętnie spróbuje 🙂