Mój zakwas hula w najlepsze! Z dnia na dzień staje się coraz silniejszy i dojrzały. Dzisiejszy bochenek Was zaskoczy. To musztardowy chleb pieczony na zakwasie i na dwóch rodzajach mąki żytniej. Dodatkowo znajdziemy tu nasiona słonecznika i siemię lniane. Musztarda nadaje wypiekowi zarówno głębszy kolor, jak i ciekawy smak. Przepis do zapisania i upieczenia przy najbliższej okazji! 😉
SKŁADNIKI
(na jeden bochenek)
Ciasto:
- 200 g aktywnego zakwasu żytniego
- 400 ml letniej wody
- 20 g miodu
- 100 g musztardy
- 200 g mąki żytniej typ 720
- 250 g mąki żytniej razowej 2000
- 30 g siemienia lnianego
- 80 g łuskanego słonecznika
- 10 g soli
Dodatkowo:
- 20 g łuskanego słonecznika do posypania
- odrobina oliwy i mąki żytniej razowej do przygotowania keksówki
PRZYGOTOWANIE
Ciasto: Wszystkie składniki umieścić w misce i wymieszać drewnianą łyżką do połączenia. Przykryć ściereczką i odstawić na około 4 godziny, aż ciasto urośnie i będzie miało napowietrzoną strukturę.
Keksówkę o wymiarach 9×30 cm natłuścić oliwą i obsypać mąką żytnią razową. Ciasto przełożyć do formy, wyrównać powierzchnię zwilżoną w wodzie łyżką. Posypać słonecznikiem (20 g) i pozostawić w ciepłym miejscu przykrywając ściereczką na około 4 godziny, aż ciasto urośnie po same brzegi keksówki.
Piekarnik rozgrzać do 220 st.C umieszczając na dole blaszkę z gorącą wodą. Włożyć chleb, ścianki piekarnika spryskać wodą. Piec przez około 45-50 minut. Po 20 minutach pieczenia należy wyjąć blaszkę z wodą i zapiekać chleb dalej. Jeśli ziarna słonecznika za szybko się rumienią, nakrycie chleb kawałkiem papieru do pieczenia (ja to zrobiłam po 30 minutach pieczenia)
Wyjąć z piekarnika oraz keksówki i od razu umieścić na kratce do studzenia. Kroić po całkowitym wystudzeniu. Smacznego!
RADY
- czas wyrastania chleba może ulec zmianie, należy go kontrolować. Uzależnione jest to m.in. od mocy zakwasu i temperatury panującej w pomieszczeniu. W chłodniejsze zimowe dni chleb będzie wyrastał dłużej niż w lecie. Pamiętajcie, że chleb jest gotowy do pieczenia, gdy urośnie po same krawędzie formy.
Szukasz więcej przepisów na chleby na zakwasie? Zajrzyj TUTAJ
20 komentarzy
Az poczulam zapach wyjmowanego chleba z pieca <3
Niestety nie mam zakwasu:( ale chlebek wygląda tak pięknie, że mam ochotę od razu go zjeść 🙂
To jest jeszcze lepszy chleb niż miodowy, no złoto 💪🏻👑
Czy można chleb zostawić do wyrastania na noc?
Ten chleb to mój faworyt, piekę go piąty raz z rzędu (modyfikuje tylko dodatki) wychodzi idealny za każdym razem, pięknie skarmelizowany z wierzchu i aromatyczny… Ulubieniec całej rodziny! Pysznie kwaskowaty i długo trzyma świeżość, skórka wychodzi perfect! ❤️
Jaka musztarda najlepiej nadaje się do tego chlebka.
Przepraszam za wykopalisko, ale aż 200gram zakwasu?
Czy może 20gram?
Chlebek wyglada fajnie.
[…] już mnóstwo przepisów na chleb foremkowy na zakwasie, np. klasyczny żytni, z cukinią albo ten musztardowy. Czas moi drodzy podnieść poprzeczkę! Czas dokarmić zakwas inną mąką niż żytnią i […]
Justynko, gratuluję wspaniałych chlebków i innych wypieków. Ten w garnku, a właściwie pod garnkiem kusi swoim wyglądem. Od lat piekę chlebki na zakwasie i z pewnością skorzystam z Twoich przepisów A co do poprzeczki…podnoś jak najwyżej:) Pozdrawiam serdecznie:)
Bardzo się cieszę, życzę udanych bochenków! 😁
Przepraszam za wykopalisko, ale aż 200gram zakwasu?
Czy może 20gram?
Chlebek wyglada fajnie.
tak dokładnie 😉 200 g
Pytanie. W przepisie podstawowym, ciasto od razu idzie do formy i tam rośnie przez 8h. Tutaj 4hw misce i 4h w formie (tak bardziej standardowo). Skąd ta różnica?
Z mojego doświadczenia wynika, że po takim dwukrotnym wyrastaniu chleb jest właśnie lepiej wyrośnięty i ma lepszą strukturę miąższu.
[…] […]
Dziekuje. Wyszedł całkiem całkiem , choć mało.urósł.
Upiekłam ten chleb na święta, wszyscy się zachwycali! Z pewnością zagości na stałe w moim jadłospisie, szczególnie, że jest mega prosty 🙂
Zastosowałam też nocne wyrastanie w lodówce (blaszkę owinęłam folią, żeby nie wysychał), wyrósł pięknie! Wyjęłam go około 1-1,5h przed wypiekiem, żeby się trochę ogrzał.
Ostatnio znów wzięłam się za pieczenie chleba i uważam to za świetny pomysł. Ciekawa sprawa z tym musztardowym przepisem, muszę spróbować 🙂
Piekłam ten chlebek już kilka razy, jest wspaniały! Chociaż za pierwszym razem wyszedł mi najlepszy, miał idealną strukturę. Przy każdym kolejnym razie jest bardziej „gliniasty”, ciężki, mocno wilgotny i klei się do noża. Masz może pomysł co robię nie tak? Może powinnam piec w nieco niższej temperaturze ale dłużej? Albo szybciej wyjąć blaszkę z wodą?
Podziwiam Cię za Twój zapał do tak czasochłonnych rzeczy 😀 Jeszcze gdybym miała zakwas, to może bym się skusiła – ale wizja robienia go i dokarmiania jakoś mnie… odstrasza 😀 chociaż chlebek wygląda niesamowicie i z pewnością jest przepyszny!