7,4K
Czy pomyślelibyście, że w słodkim kremie jednym z głównych składników mogą być bułki kajzerki?! Łabędzi Puch to dość popularne ciasto, które swą popularność osiągnęło m.in. właśnie przez ten nietypowy składnik. Również byłam ciekawa, jak to jest z tymi bułkami: czuć czy nie czuć?! Powiem Wam, że w ogóle są niewyczuwalne. Leciutki biszkopt, słodka biała masa, podprażone na maśle z cukrem wiórki kokosowe, a dla przełamania słodyczy kwaskowaty dżem z czarnej porzeczki. Kolejna propozycja na tegoroczne święta.
Kochani dzisiaj oprócz przepisu, chciałam Wam również przedstawić mojego niezastąpionego pomocnika, który od kilku miesięcy gości w moim domu.
Robot planetarny Kenwood Chef XL w pięknym białym kolorze.
Robot planetarny Kenwood Chef XL w pięknym białym kolorze.
Pomaga mi przy każdym przepisie, również przy dzisiejszym cieście! Jego największymi zaletami są:
- duża misa, która pozwala m.in. na wyrobienie sporej ilości ciasta drożdżowego i ubicie piany nawet z kilkunastu białek (!).
- wielofunkcyjność- możliwość rozbudowy: hak do wyrabiania, mieszadła do ucierania i ubijania. Funkcja mielenia i blendowania.
- duża moc 1200 W
- unikatowy design, minimalistyczny wygląd
Jestem z niego bardzo zadowolona- nie wątpię, że będzie mi służyć długie lata.
Wiem, że wielu z Was zapewne poszukuje tego jedynego, wymarzonego robota, który ułatwi Wam pracę w kuchni. Bez zastanowienia i bez żadnych wątpliwości polecam Wam roboty kuchenne marki Kenwood. Zachęcam również do przeczytania dwóch poradników, które mogą okazać się bardzo pomocne w wyborze:
A teraz zapraszam na obłędny Łabędzi Puch. Sami zobaczcie Kenwooda w akcji! 😉 Przepis ukazany krok po kroku, więc każdy sobie z nim poradzi.
Składniki: (na blaszkę o wymiarach 20×35 cm)
Biszkopt:
6 jajek
szczypta soli
1 szklanka cukru
140 g mąki pszennej
30 g mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem:
2 bułki kajzerki, najlepiej czerstwe
750 ml mleka
1/2 szklanki cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego
100 g wiórków kokosowych
200 g miękkiego masła
Posypka:
1 łyżka masła
100 g wiórków kokosowych
4 łyżki cukru
Poncz:
syrop z puszki brzoskwiń
Dodatkowo:
mały słoiczek dżemu z czarnej porzeczki
Przygotowanie:
Przygotowanie:
Biszkopt: Wszystkie składniki biszkoptu powinny być w temperaturze pokojowej. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę.
Gdy piana będzie lśniąca i śnieżnobiała dodawać stopniowo cukier, cały czas miksując na średnich obrotach miksera. Po dodaniu całego cukru wlewać żółtka (jeden po drugim, nieustannie miksując). Wyłączyć mikser, a do piany wsypać przesiane suche składniki (mąki i proszek do pieczenia). Delikatnie wszystko wymieszać szpatułką do powstania jednolitego ciasta.
Tak przygotowane ciasto biszkoptowe przelać do prostokątnej blaszki o wymiarach 20×35 cm, wyrównać szpatułką. Piec w piekarniku nagrzanym do 170 st.C przez około 30-35 minut do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, a po wystudzeniu delikatnie oddzielić od papieru i przekroić na dwa równe blaty.
Tak przygotowane ciasto biszkoptowe przelać do prostokątnej blaszki o wymiarach 20×35 cm, wyrównać szpatułką. Piec w piekarniku nagrzanym do 170 st.C przez około 30-35 minut do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, a po wystudzeniu delikatnie oddzielić od papieru i przekroić na dwa równe blaty.
Krem: Bułki podzielić na mniejsze części, zalać dwoma szklankami mleka. Odstawić na kilka minut do namoczenia. Następnie zmiksować blenderem. Resztę mleka (1 szklankę) zagotować z cukrami i wiórkami kokosowymi. Do gotującej się mieszanki dodać mleko z bułkami, energicznie mieszając gotować do zgęstnienia masy (potrwa to dobre kilka minut). Zdjąć z ognia i pozostawić do całkowitego wystudzenia (masa podczas studzenia dodatkowo zgęstnieje).
Miękkie masło utrzeć na puszystą jasną masę. Stopniowo łyżka po łyżce dodawać ostudzoną masę bułkowo-kokosową (koniecznie ostudzoną i w temperaturze pokojowej!). Powinniśmy otrzymać gęsty biały krem.
Posypka: Masełko stopić na patelni, wsypać cukier, podgrzewać chwilkę, wsypać wiórki kokosowe, wymieszać. Smażyć na małym ogniu do zezłocenia kokosu. Ważne, by co jakiś czas przemieszać, by wiórki się nie przypaliły. Ostudzić.
Pierwszy blat biszkoptu umieścić w blaszce, w której był pieczony (koniecznie wyłóżcie blaszkę papierem do pieczenia). Biszkopt nasączyć syropem brzoskwiniowy. Wysmarować go dżemem z czarnej porzeczki. Na dżem wyłożyć 3/4 kremu, wyrównać powierzchnię i przykryć II blatem biszkoptu. Również go nasączyć, wysmarować resztą kremu i posypać podprażonymi na maśle z cukrem wiórkami kokosowymi. Ciasto schłodzić kilka godzin w lodówce, najlepiej całą noc. Smacznego!
* przepis zmodyfikowany z wielu dostępnych w sieci.
/Wpis powstał we współpracy z marką Kenwood/
11 komentarzy
Robiłam już to ciasto, wychodzi genialne i robi się je naprawdę dosyć szybko, jak na tak dobre i ładnie wyglądające ciastko z kremem.
dawno dawno temu jadłam,i pamiętam że mi smakowało,chyba czas najwyższy żebym i ja zrobiła 🙂
Koniecznie! 😉
Ale pysznie wygląda, fajne masz te przepisy i bardzo dobrze napisane przepisy, nie da się zabladzic. ��
Moja mama robi dokładnie takie ciasto, tylko że z truskawkami/jabłkami. W zależności od sezonu 🙂 Pyszne jest!
Jadłam jest pyszne
Pycha!
Próbowałam i potwierdzam, jest przepyszny!
Sama też korzystam z Kenwooda, świetne mają sprzęty 🙂 a co do ciasta to wygląda obłędnie. A te wiórki kokosowe to jadłabym łyżkami!
Zrobiłam, polubiłam, będę próbować z innymi dżemami 🙂
Ciasto jest bardzo dobre:) choć faktycznie, wykorzystanie bułek w pierwszej chwili może wywołać konsternację;)
Robot jak marzenie