3,8K
Zwykłe pszenne bułeczki na suchych drożdżach z charakterystyczną dziurką w środku. Jeśli szukacie czegoś dobrego, a zarazem prostego do zrobienia na śniadanie, to z całego serca polecam ten przepis. Wielkanocne przejedzenie zapewne daje się we znaki, więc specjalnie zrezygnowałam dzisiaj ze słodkich wypieków ;).
Składniki: (na 8 sztuk)
7 g drożdży suchych
150 ml ciepłego mleka
100-150 ml ciepłej wody
500 g mąki pszennej chlebowej+ mąka do obtoczenia bułek
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki cukru
50 g masła, stopionego i przestudzonego
Przygotowanie:
Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku, dodać mąkę, cukier, sól oraz stopniowo wlewać wodę (może się okazać, że nie zużyjemy całej wody). Wyrobić ciasto ręcznie bądź mikserem, pod koniec wlewając stopione i przestudzone masełko. Dobrze wyrobione ciasto jest sprężyste, bardzo elastyczne i nie kleić się do rąk. W razie potrzeby podsypać odrobiną mąki (nie za dużo!).
Ciasto umieścić w naoliwionej misce. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na godzinę.
Po tym czasie ciasto krótko zagnieść rękami i podzielić na 8 równych części. Z każdej uformować okrągłą bułeczkę, obtoczyć ją w mące i umieścić na płaskiej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując spore odległości pomiędzy bułkami. W każdej bułce na środku do samego spodu zrobić dziurkę (ja posłużyłam się końcem drewnianej łyżki, którą za każdym razem „maczałam” w mące). Odstawić na ok. 40 minut do podwojenia objętości.
Piekarnik rozgrzać do 220 st.C. Bułki piec przez ok. 15 minut. Gdy ładnie się zarumienią wyjąć i przenieść na kratkę do studzenia. Smacznego!
Źródło: książka Paula Hollywooda „British Baking”.
6 komentarzy
Bardzo Ciekawy przepis. Zapewne postaram się go za jakiś czas przygotować. Jak to mówią zdrowsze wszystko co sam wykonasz i wyhodujesz.
Na pewno wyśmienicie smakują! Nie mogę się doczekać, aż będę mia chwilkę aby je wykonać!
Serdecznie polecam! 🙂
Jakie one cudne, już zapisałam sobie przepis i niedługo je upiekę 🙂
Mam nadzieję że będą smakować 😉
mam takie pytanie: mogą być zwykłe drożdże? 😉
Oczywiście, należy ich użyć 2 razy więcej niż suchych czyli 14 g. Przed dodaniem do reszty składników należy przygotować z nich rozczyn. Pozdrawiam!