18,K
Nigdy bym nie przypuszczała, że bezglutenowy chleb może być tak smaczny! Osobiście smakował mi o wiele bardziej niż ten z przepisu podstawowego (klik). Może to dlatego, że uwielbiam wszystkie ziarna, nasiona itp. W tym chlebku ich nie brakuje! W smaku przypomina nieco chlebek Ziarenko, choć i go chyba bije na głowę 😉 Przepis pochodzi z książki Piotra Kucharskiego „Chleb. Domowa Piekarnia”. Udanych wypieków!
Składniki: (na keksówkę o długości ok. 26 cm)
120 g siemienia lnianego+ woda do gotowania
200 g mąki kukurydzianej
350 g mąki gryczanej niepalonej
150 g mąki gryczanej palonej
120 g płatków ryżowych
160 g pestek słonecznika i dyni
400 ml letniej wody
500 ml wody gazowanej
3-4 łyżki oliwy
20 g świeżych drożdży
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru lub miodu
2-3 łyżeczki czarnuszki
Przygotowanie:
Siemię lniane zalać wodą do pokrycia. Gotować przez ok. 15 minut do powstania kleiku. Następnie zmiksować na gładką, kleistą masę. Drożdże rozpuścić w kilku łyżkach letniej wody.
Wszystkie rodzaje mąk wymieszać z pestkami dyni, słonecznika, siemieniem lnianym, solą, cukrem, czarnuszką, gazowaną wodą, oliwą, resztą wody letniej oraz rozpuszczonymi w wodzie drożdżami. Całość wymieszać łyżką do połączenia składników (nie trzeba wyrabiać).
Masę odstawić na bok na 20 minut do wyrośnięcia (najlepiej w ciepłe miejsce). Następnie odgazować ciasto dłonią i ponownie krótko wymieszać.
Keksówkę o długości ok. 26 cm wysmarować masłem i obsypać mąką, np. gryczaną. Ciasto przełożyć do formy, wyrównując zwilżoną w wodzie dłonią. Wierzch można posypać ziarnami i pestkami.
Chlebek ponownie odstawić na 20 minut do wyrośnięcia. W międzyczasie rozgrzać piekarnik do 240 st.C umieszczając na dole piekarnika naczynie z wodą (pieczenie z parą wodną spowoduje, że chlebek będzie miał smaczniejszą skórkę). Piec przez ok. 10 minut w 240 st.C, po czym obniżyć temperaturę do 200 st.C i piec jeszcze 30-40 minut.
Upieczony chlebek wyjąć i przenieść na kratkę do studzenia. Smacznego!
14 komentarzy
czym mogę zastąpić płatki ryżowe ?
Można pominąć 🙂 Pozdrawiam!
Chlebek wygląda na prawdę wspaniale, aż się wierzyć nie chce, że bezglutenowy
Z wygladu super, w smaku zapewne tez,nic tylko brac sie do roboty
Polecam! 🙂
Co to znaczy zeby odgazowac coasto dłonią?
po prostu uderzyć w nie pięścią, by opadło (odgazowało się) 🙂
A gdzie dostanę taką mąkę gryczaną palona i niepalona??
Witam 🙂
Dostępne są w sklepach, np. ze zdrową żywnością. Takie mąki można zrobić również samemu- mieląc na pył kaszę gryczaną paloną i niepaloną 🙂 Pozdrawiam!
Po wymieszaniu ciasto jest dosc rzadkie.wcale jak nie na chleb.czy tak ma byc?
Tak. Ciasto jest dosyć rzadkie. Proszę sie nie martwić 🙂
Pozdrawiam!
Nast razem musze pamietac zeby dac odrobine mniej wody. W smaku przypomina mi kaszankę 😜 ale ogólnie chlebek jest fajny. Przepis polecam.a dla wlasnej ciekawości spróbuję dac inne mąki w proporcjach z tego przepisu.pozdrawiam! ☺
Wygląda rewelacyjnie :)! i chciałabym sama upiec
-ale… mam jedno pytanie: Czy można czymś zastąpić mąkę kukurydzianą ?
-pozdrawiam 🙂
Można spróbować z pszenną, ale wtedy nie będzie to juz bezglutenowy chlebek 🙂