4,3K
Chyba każdy z nas zna smak drożdżowego ciasta od Babci. Drożdżowe nie musi kojarzyć się z suchym, zapychającym ciastem. Babcine ciasto zawsze było, jest i będzie puszyste, maślane i bardzo leciutkie. Polecam Wam dzisiaj ten przepis, nie zawiedziecie się 🙂
Ciasto:
Kruszonka:
Dodatkowo:
Składniki: (na tortownicę o średnicy 24 cm)
Ciasto:
20 g świeżych drożdży
3 łyżki ciepłego mleka
360 g mąki pszennej
100 ml maślanki lub kefiru
2 małe jajka
1/3 szkl cukru
2 łyżki cukru waniliowego
szczypta soli
1 płaska łyżeczka cynamonu
50 g masła, lekko stopionego i przestudzonego
Kruszonka:
70 g zimnego masła
60 g cukru
110 g mąki pszennej
Dodatkowo:
masło i mąka do przygotowania tortownicy
400 g śliwek
2 łyżki cukru
cukier puder do oprószenia ciasta
Przygotowanie:
Ciasto: Drożdże rozpuścić w 3 łyżkach ciepłego mleka z dodatkiem odrobiny cukru i mąki. Dobrze wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce bez przeciągów na 30 minut do „ruszenia drożdży”. Dokładny opis przygotowania rozczynu możesz przeczytać tutaj.
Po tym czasie do wyrośniętych drożdży dodać mąkę, cukier, cukier waniliowy, jajka, sól, cynamon oraz maślankę (najlepiej wyjąć ją z lodówki na godzinkę przed użyciem, by osiągnęła temperaturę pokojową). Ciasto wyrabiać rękami lub przy pomocy miksera z końcówkami do ciasta drożdżowego. Wyrabiać ok. 10 minut, pod koniec dodając stopione i lekko przestudzone masło.
Gdyby ciasto bardzo się kleiło, dodać odrobinę mąki, nie więcej. Jeśli dodamy jej zbyt dużo, nasze ciasto straci na puszystości. Wyrobione ciasto odstawić na 1,5 godzinki, np. umieszczając je w naoliwionej misce i przykrywając ściereczką.
W międzyczasie przygotować kruszonkę: Masło, mąkę i cukier przełożyć na stolicę. Palcami rozcierać masło z mąką i cukrem, aż powstanie sypka kruszonka. Przechowywać w lodówce.
Śliwki umyć, przekroić w pół i wyjąć pestki.
Wyrośnięte ciasto przełożyć na stolicę, krótko zagnieść rękami, a następnie spłaszczyć dłońmi na okrągły placek. Umieścić go w tortownicy o średnicy 24 cm, której dno uprzednio wyłożyć papierem do pieczenia, a boki wysmarować masłem i oprószyć mąką. Równomiernie wykleić ciastem dno formy. Na cieście ułożyć połówki śliwek skórką do dołu. Odstawić na 60 minut w ciepłe miejsce, bez przeciągów, by ciasto wyrosło.
Pod koniec tego czasu rozgrzać piekarnik do 180 st.C. Śliwki posypać 2 łyżkami cukru, a następnie kruszonką z lodówki. Piec przez 35-40 minut do ładnego wyrośnięcia i zarumienienia kruszonki. Ciasto powinno urosnąć po same brzegi formy. Po wystudzeniu oprószyć cukrem pudrem. Smacznego!
8 komentarzy
Czy owoce mrożone można poukładać czy lepiej wcześniej rozmrozić?
Mozna poukładać mrożone, ale wtedy czas wyrastania może sie nieco wydłużyć (tak samo jak czas pieczenia). Można śliwki wcześniej rozmrozić i dopiero umieścić na cieście, jednak w obydwu przypadkach polecam owoce najpierw obtoczyć w odrobinie mąki, by sok nie spowodował zakalca) ☺
Dziękuję 🙂
Dziękuję 🙂
Dziękuję 🙂
Witam, czemu akurat jest taka ilość mąki???360g,a nie 400g, 500g, kiepsko to odmierzyć, przeważnie spotykam się ,że na pół kilo mąki daje się 2-2,5 dag drożdży.Czy ciasto wyrobione jest luźne???u Ciebie również śliwki są na górze, nie zapadają się w ciasto, rozumiem proces wyrastania drożdżowego i wypychania owoców do góry, ale niekiedy w cukierni widuje drożdżowe z owocem, które jest zapadnięte w cieście, ciekawe dlaczego?jak myślisz?
Witam, w swojej kuchni posługuje się wagą i zawsze każdemu polecam to rozwiązanie 😉 Wszystko jest precyzyjne! 360 g mąki pszennej to około 2 szklanki z dużą górką.
Wyrobione ciasto jest trochę luźne.
To, że śliwki są na górze to normalne, gdyż drożdże podczas wyrastania i pieczenia pięknie pracują i wypychają owoce na wierzch.
To, czy śliwki będą na wierzchu czy w środku ciasta w dużym stopniu zależy od ilości użytych drożdży i owoców- jeśli owoców jest dużo to siła ciasta nie "wypchnie" ich tak bardzo :). Pozdrawiam!
Zdecydowanie babcine ciasto, moja zawsze mnie taki częstuje jak tylko ją odwiedzam i za każdym razem wychodzi idealne 🙂