4,3K
125 g masła
Nigdy nie byłam dobra w dekorowaniu, w szczególności pierniczków 🙂 No ale w święta można zrobić wyjątek i znaleźć w sobie, choć troszeczkę cierpliwości i czasu, by nasze pierniczki wyglądały tak, jak powinny. W przeciwieństwie do błyskawicznych pierniczków te wymagają od nas więcej zaangażowania. Przede wszystkim ciasto na te pierniczki leżakuję ok. 5 tygodni w lodówce i dopiero po tym czasie można je rozwałkowywać, wykrawać pierniczki i upiec. Po upieczeniu pierniczki są twardawe, więc wymagają kilku dni, a czasem nawet tygodni na zmięknięcie. Dlatego polecam upiec je na tydzień przed świętami i przechowywać w szczelnie zamkniętej puszce.
Składniki:
600 g mąki pszennej
3/4 szkl cukru
375-400 g miodu
125 g masła
2 małe jajka
1/4 szkl zimnego mleka
3 łyżki przyprawy do piernika
1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
Przygotowanie:
Masło, miód i cukier umieścić w garnuszku. Podgrzewać do połączenia się składników. Zdjąć z ognia i pozostawić do całkowitego wystudzenia w temperaturze pokojowej.
Mąkę przesiać, wymieszać z sodą oczyszczoną i przyprawą do piernika.
Ostudzoną mieszankę miodowo-maślaną przelać do dużej miski. Zacząć miksować na średnich obrotach miksera, dodając po kolei jajka. Po dodaniu wszystkich jajek wsypać połowę mąki z dodatkami, mleko i resztę mąki. Starannie wyrobić (ciasto na typ etapie jest bardzo gęste). Gotowe przełożyć do kamionkowego lub szklanego garnka, przykryć ściereczką i obwiązać sznurkiem. Garnek z ciastem włożyć do foliowej reklamówki i umieścić w lodówce na 5 tygodni.
Pierniczki należy upiec na tydzień przed świętami, by zdążyły zmięknąć.
Ciasto wyjąć z lodówki i rozwałkować w kilku partiach na grubość 3-4 mm (polecam rozwałkowywać pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia lub folii spożywczej, dzięki czemu ciasto nie będzie kleić się do wałka i stolnicy) Za pomocą foremek wykrawać pierniczki o dowolnych kształtach. Umieścić je na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia, w sporych odległościach od siebie (mocno urosną). Piec w 180 st.C przez ok. 10 minut (czas pieczenia zależy od wielkości naszych pierniczków!). Upieczone wyjąć z piekarnika i pozostawić kilka minut na blaszce, aż stwardnieją, a następnie przenieś na kratkę i wystudzić.
Tak przygotowane pierniczki można dowolnie udekorować. Polecam dekoracje z lukru królewskiego. Przechowywać w szczelnie zamkniętej puszce, gdzie po kilku dniach pierniczki zmiękną. Smacznego!
6 komentarzy
jak pięknie wyglądają! 🙂
Urocze, przepięknie udekorowane 😉 Wczoraj właśnie piekłam piernik staropolski i miałam ochotę powykrawać trochę ciasteczek…
Ślicznie je zdobisz 😉 Aż szkoda jeść.
Cudnie wyglądają!
Mam pytanie, ile około wyjdzie pierniczków z tej gramatury? 😊
Niestety ciężko mi określić, piekłam je już daawno temu 😉