Kruche ciasto ze świeżymi polskimi śliwkami, lekką pianką bezową i słodką kruszonką zrobioną z tego samego ciasta, co spód. Wiem, że lubicie takie ciacha ;). Śmiało podejmij wyzwanie! A w poszukiwaniu przepisów na kruche ciasta i tarty zajrzyj TUTAJ. Zachęcam również do nabycia ebooka „Tarty i tartaletki”, gdzie krok po kroku pokazuję i wyjaśniam, jak upiec tarty idealnie.
SKŁADNIKI
(na tortownicę o średnicy 22)
Ciasto kruche:
- 280 g mąki pszennej
- 150 g zimnego masła
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 80 g cukru pudru
- 3 żółtka
Nadzienie śliwkowe:
- 600 g śliwek
- 1 płaska łyżka skrobi ziemniaczanej
Beza:
- 3 białka w temperaturze pokojowej
- szczypta soli
- 150 g cukru
- 1 płaska łyżeczka skrobi ziemniaczanej
Dodatkowo:
- 1 łyżka bułki tartej
- cukier puder do oprószenia
PRZYGOTOWANIE
Ciasto kruche: składniki szybko zagnieść w jednolite ciasto. Podzielić na dwie części. Jedną część od razu umieścić w tortownicy o średnicy 22 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wykleić dno, ponakłuwać widelcem i schować do lodówki na 30-60 minut. Drugą część ciasta rozkruszyć w misce na kruszonkę, umieścić w lodówce. Schłodzony spód podpiec w piekarniku nagrzanym do 190 st.C przez 12-15 minut do zarumienienia. Wyjąć, przestudzić, posypać bułką tartą.
Nadzienie śliwkowe: śliwki umyć, osuszyć, odpestkować, pokroić na ćwiartki. Wymieszać z mąką ziemniaczaną i umieścić na podpieczonym spodzie.
Beza: białka ubić na sztywno ze szczyptą soli. Stopniowo dodawać cukier, miksować. Cukier powinien całkowicie się rozpuścić, a piana być śnieżnobiała i sztywna. Na koniec wmieszać mąkę ziemniaczaną. Bezę wyłożyć na śliwki w tortownicy, wyrównać.
Całość obsypać kruszonką z lodówki. Piec w 180 st.C przez 35-40 minut do ładnego zarumienienia i wyrośnięcia. Po tym czasie uchylić drzwiczki, a po kilku minutach wyjąć i pozostawić do wystudzenia.
Podawać oprószając cukrem pudrem. Kroić ostrym nożem z ząbkami. Smacznego!
RADY
- jeśli kruszonka za szybko się rumieni w piekarniku, warto nakryć ciasto z góry arkuszem papieru do pieczenia.
- ciasto kruche po wyrobieniu i podzieleniu na dwie części można także schować do lodówki na ok. 2 godziny (do zamrożenia) i potem ścierać na tarce do tortownicy w formie spodu i kruszonki.
12 komentarzy
Uwielbiam kruche ciasta. Z sezonowymi owocami najlepsze. 🙂
Uwielbiam ciasta z bezą, na pewno wypróbuję przepis <3
Chętnie coś takiego wypróbuję, szczególnie, że u mnie ostatnio za sprawą Thermomixa królują wypieki różnego rodzaju – testuję przepisy z supergarnek.pl, są świetne, ale jak widać szukam inspiracji już właściwie wszędzie 🙂
To ciasto wygląda wspaniale! Muszę je wypróbować 🙂
Mniaaaam! Pyszności 😀 rozumiem, że zamiast śliwek mogę dać takie owoce, jakie mi się zamarzą? Robiłam chyba w podobny sposób szarlotkę 🙂
Uwielbiam kruche ciasto, szaleję za śliwkami i lubię bezę, więc ten przepis jest w sam raz dla mnie:D Wspaniałe ciasto do popołudniowej kawy:)
super wpis
Jedno z lepszych ciast 🙂
Trochę źle się kroi, ale w smaku pyszne:)
zdecydowanie za dużo cukru w bezie. nikt nie chciał jeść takie słodkie. polecam dać połowę z tego
Jakiej wielkości jaj używasz ? L czy m?
w tym przepisie nie ma to większego znaczenia :). Zarówno L jak i M się sprawdzą 🙂