5,6K
Niebanalny smak klasycznego ciasta na jogurcie. Słodkość przełamuje tutaj frużelina malinowa, ale równie dobrze można zastąpić ją innymi owocami, np. porzeczkami, truskawkami, jagodami itp. Wypróbuj w swojej kuchni, nie pożałujesz… obiecuję! 😉
Składniki: (na blaszkę o wymiarach 20×35 cm)
Ciasto:
3 jajka
1 szklanka jogurtu naturalnego
1/2 szklanki oleju rzepakowego
2 łyżki soku z cytryny
300 g mąki pszennej
3/4 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1/4 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki soli
Frużelina malinowa:
200 g malin
2 łyżki soku z cytryny
50 g cukru
15 g mąki ziemniaczanej
20 ml zimnej wody
Dodatkowo:
cukier puder do oprószenia
Przygotowanie:
Frużelina malinowa: Maliny, sok z cytryny i cukier umieścić w garnuszku, zagotować. Następnie przetrzeć przez sitko, by pozbyć się pestek. Jedną łyżeczkę pestek wrzucić do malinowego przecieru. W małej miseczce rozpuścić w 20 ml wody mąkę ziemniaczaną. Mieszankę wlać do przecieru malinowego i zagotować mieszając, do uzyskania gęstej frużeliny. Odstawić na bok do wystudzenia.
Ciasto: Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mokre i suche składniki wymieszać osobno w dwóch miskach. Następnie połączyć do uzyskania jednolitego jasnego ciasta.
Przelać do blaszki o wymiarach 20×35 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Na ciasto wyłożyć frużelinę malinową (polecam przełożyć ją do foliowego woreczka, odciąć koniuszek i wyciskać na ciasto w formie podłużnych pasów. W niektórych miejscach warto zrobić kleksy, które podczas pieczenia zanurzą się w cieście i ciasto zyska na wyglądzie).
Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st.C przez 30 minut do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, a po wystudzeniu oprószyć cukrem pudrem. Smacznego!
Rady:
- ciasto najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu (niekoniecznie w lodówce), w szczelnie zamkniętym pojemniku.
13 komentarzy
Smakowicie wygląda 😉
Wyglada pysznie <3
😉
Wygląda przepięknie. Uwielbiam ciasta jogurtowe, są cudownie wilgotne i proste 🙂
Dziękuję, pozdrawiam!
Koniecznie muszę zrobić!
Polecam 🙂
Wygląda mega instagramowo 😀
PS. eksperymentujesz czasami z zamiennikami cukru? Np. ksylitol, stewia itp.? Myślisz, że wtedy ilość powinna być taka sama jak cukru? I czy taka zamiana w ogóle ma sens, czy pod wpływem wysokiej temperatury cukier to cukier?
W przypadku miodu temperatura ma spore znaczenie. Ksylitol spokojnie może być dobrym zamiennikiem ;). Warto jednak pamiętać, że zarówno ksylitol jak i stewia są słodsze od cukru- najlepiej zmniejszyć ilość.
Pozdrawiam!
zrobienie frużeliny wcale nie jest trudne 🙂 może zrobię takie ciasto, bo wygląda bardzo apetycznie
Polecam!! 🙂
Właśnie takie ciasta lubię najbardziej 🙂
😉