6,2K
Ten chlebek wymaga przygotowania dzień wcześniej zaczynu, więc roboty jest z nim troszkę więcej niż z bochenkami na samych drożdżach. No cóż, ale dobry chleb rządzi się swoimi prawami! ;). Z poniższego przepisu otrzymacie cudownie aromatyczny chlebek okraszony podsmażaną cebulką, która zapewnia ciekawy posmak. Gorąco polecam!
Składniki
Zaczyn:
100 g mąki pszennej typ 650
65 g aktywnego zakwasu żytniego
60 ml ciepłej wody
Podsmażana cebulka:
2 duże cebule
1 łyżka oleju rzepakowego
Ciasto właściwe:
cały powyższy zaczyn
100 g mąki żytniej razowej typ 2000
450 g mąki pszennej typ 650
300 ml ciepłej wody
6 g świeżych drożdży
2 łyżeczki soli
2 łyżki oleju rzepakowego
1 łyżeczka melasy (opcjonalnie można zastąpić miodem)
1 łyżeczka mielonego kminku
Przygotowanie:
Zaczyn: Do zakwasu wlać ciepłą wodę, wymieszać. Wsypać mąkę, ponownie wymieszać. Miskę z zaczynem przykryć folią spożywczą i pozostawić na kuchennym blacie w temperaturze pokojowej na 10-12 godzin.
Podsmażana cebulka: Cebule obrać, drobno posiekać, przełożyć na rozgrzaną patelnię z łyżką oleju i zeszklić, aż zrobi się miękka i zarumieniona. Wystudzić.
Ciasto: Obydwie mąki wymieszać w misce z solą i mielonym kminkiem. W ciepłej wodzie rozpuścić drożdże i melasę. Mieszankę wlać do mąk, dodać również wyrośnięty zaczyn oraz olej. Całość wyrabiać ręcznie lub mikserem hakiem. Ciasto powinno być elastyczne i nie powinno zbytnio kleić się do dłoni.
Wyrobione ciasto przełożyć do natłuszczonej dużej miski, przykryć folią spożywczą i pozostawić ponownie na kuchennym blacie tym razem na ok. 1-2 godziny, aż ciasto podwoi swoją objętość. Czas ten może się skrócić lub wydłużyć- zależy to m.in. od mocy zakwasu i temperatury w pomieszczeniu, gdzie ciasto wyrasta. Dobrze jest w trakcie wyrastania odgazować ciasto, uderzając w nie kilkukrotnie pięścią.
Po wyrośnięciu zagnieść je rękami, złożyć kilka razy i uformować w podłużny bochenek oprószając go mąką i umieszczając na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawić na 40-60 minut do napuszenia w ciepłe miejsce bez przeciągów.
Spryskać bochenek wodą i piec w piekarniku nagrzanym do 230 st.C przez 20 minut, następnie nie wyjmując chlebka z piekarnika, zmniejszyć temperaturę do 200 st.C i piec jeszcze przez 7-10 minut (lub dłużej, aż uderzony od spodu wyda głuchy odgłos). Wyjąć i studzić na kratce. Smacznego!
10 komentarzy
Pysznie wyglada. 👍👍👍
Jutro zabiorę się za zrobienie tego chlebka.
Dzisiaj robiłam musztardowy na zakwasie.
Teraz przygotowałam sobie ciasto na chlebek kokosowy , który również wyglada na apetyczny.
Bardzo się cieszę ze znalazłam pani stronę , gdzie jest tak wiele przepisów na chlebki, bułeczki i bagietki.
SUPER STRONA.
😀😀😀
Dzięki za dobre słowo. Proszę się rozgościć 😉
Witam
Po raz kolejny robię ten pyszny chlebek, ale za każdym razem
gdy zostawiam go do napuszenia rozchodzi mi się.
Co robię nie tak
Czy prawidłowo wyrabiasz ciasto? Czy siatka glutenowa jest dobrze rozwinięta? By zapobiec rozlewaniu się chleba, można, np. zmniejszyć trochę ilość wody lub/i wprowadzić dodatkowe składania ciasta podczas wyrastania.
Wczoraj zrobiłam w foremne ceramicznej i nie chciał mi wyskoczyć z foremki.
Co powinnam zrobić.
Proszę o poradę
Czy wysmarowałaś formę masłem i obsypałaś mąką? 🙂
Tak wysmarowałam, ale nie obsypałem mąka.
Bardzo dziękuje za odpowiedz
Muszę powiedzieć ze robię bułeczki i chlebki z pani blogu.
Wychodzą naprawdę prze pysznie.
Uwielbiam pani blog.
Pozdrawiam. 😀😀😀
Upieklam ten chleb bez cebuli, tylko dodalam po lyzeczce zmielonej kolendry i kminku. Wyszedl mi okragly bochenek o wadze ok. 1 kg i srednicy 22 cm. Nastepnym razem zrobie z polowy porcji. Chcialam uformowac chleb, tak aby wygladal jak ten na Twoim zdjeciu, ale ciasto ”rozlalo sie”, wyszedl okragly i bardziej plaski chleb. Co zrobic, aby bochenek wygladal tak jak na ww. zdjeciu?
Cebulę ostudzoną dodajemy do ciasta tak?
Czy można użyć drożdży suchych ?