61,7K
Blaty makowo-kokosowe: Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Stopniowo dodawać cukier, nieustannie miksując. Następnie dodawać po kolei żółtka, ubijać dalej. Na koniec wsypać suche składniki (wiórki kokosowe, mak i zmielone migdały). Całość delikatnie wymieszać szpatułką, aż składniki się połączą.
Ciasto o wdzięcznej nazwie Makowa Panienka. Dwa makowo-kokosowe blaty z mielonymi migdałami. Pomiędzy blatami dżem wiśniowy lub żurawinowy i niezawodny biały krem z mascarpone, białej czekolady i kremówki. Ciasto obsypane prażonymi wiórkami kokosowymi. Od jakiegoś czasu bardzo popularne i lubiane ciasto. Klasycznie robione z kremem budyniowo-maślanym. U mnie jednak w nieco lżejszej wersji. Polecam!
Składniki: (na blaszkę 25×35 cm)
Blaty makowo-kokosowe:
8 białek
szczypta soli
150 g cukru
4 żółtka
100 g wiórek kokosowych
100 g wiórek kokosowych
150 g suchego maku
100 g mielonych migdałów
Poncz:
letnia woda wymieszana z sokiem z cytryny i cukrem pudrem (ewentualnie można dodać odrobinę dowolnego alkoholu)
Krem:
600 g śmietanki kremówki 30%, dobrze schłodzonej
250 g serka mascarpone
200 g białej czekolady
Dodatkowo:
słoiczek dżemu wiśniowego lub żurawinowego
70 g wiórek kokosowych
1 łyżka cukru pudru
1 łyżeczka masła
suszona/świeża żurawina lub wiśnie do dekoracji ciasta
Przygotowanie:
Blaty makowo-kokosowe: Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Stopniowo dodawać cukier, nieustannie miksując. Następnie dodawać po kolei żółtka, ubijać dalej. Na koniec wsypać suche składniki (wiórki kokosowe, mak i zmielone migdały). Całość delikatnie wymieszać szpatułką, aż składniki się połączą.
Powstałą masę przełożyć do blaszki o wymiarach 35×25 cm wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównać szpatułkiem. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st.C przez około 20 minut. Po wystudzeniu przekroić wzdłuż na dwa równe blaty ciasta.
Krem: Białą czekoladę posiekać, po czym wrzucić do metalowej miski. Rozpuścić w kąpieli wodnej (jak to się robi, możesz przeczytać w tej notce), przestudzić.
W misce zmiksować serek mascarpone stopniowo wlewając przestudzoną, ale nadal płynną czekoladę. Schłodzoną śmietankę kremówkę ubić na sztywno, dodać mascarpone z czekoladą. Zmiksować do uzyskania jednolitego i puszystego kremu.
Pierwszy blat makowo-kokosowy nasączyć wodą z cytryną i cukrem pudrem (ewentualnie z alkoholem). Wysmarować go dżemem, następnie wyłożyć 3/4 kremu, wyrównać i przykryć II blatem ciasta. Również go nasączyć. Na wierzch wyłożyć resztę kremu.
Wiórki kokosowe podprażyć na patelni wraz z masełkiem i cukrem pudrem. Po ostudzeniu posypać nim wierzch ciasta. Ciasto udekorować suszoną/ świeżą żurawiną lub wiśniami. Ciasto schłodzić w lodówce kilka godzin (najlepiej całą noc). Smacznego!
Inspiracja: klik
35 komentarzy
Cudowna 😉
Witam ��
Chciałabym wykorzystać Pani przepis do zrobienia tortu ( blaszka 28cm ).
Proszę mi podpowiedzieć ile składników muszę wykorzystać aby wyszedł ładny biszkopt ( 3 blaty )?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.
Na 3 blaty w tortownicy o średnicy 28 cm wystarczą składniki podane w przepisie (z 8 białek). Proszę pamiętać, że czas pieczenia może się wtedy wydłużyć.
Na dwa blaty w tortownicy o średnicy 28 cm należy użyć 0,70% składników podanych w przepisie (czyli niecałe 6 białek, szczypta soli, 105 g cukru, niecałe 3 żółtka, 70 g wiórek kokosowych i zmielonych migdałów oraz 105 g maku).
Pozdrawiam!
Ciasto pyszne 🙂 swiateczny hit 🙂
Ale mam pytanie – blaty moga się kruszyc? Po przekrojeniu ciasta na pol nie udalo mi sie sciagbnac gornej warstwy bez porozrywania.
Jeśli górna skorka nie odstaje, nie marszczy się, to można pominąć ten etap 🙂
Zatkało mnie jak to zobaczyłam ale widzę, że jest z tym trochę zabawy.
Tak czy inaczej trafia na moją kilometrową listę 😀
piszesz ze pierwszy blat miodowo kokosowy a w przepisie nie ma mowy o miodzie.Przejęzyczenie?
Już poprawione, dziękuję 🙂 Oczywiście miało być makowo-kokosowy. Pozdrawiam!
Witam. Chciałam tylko tak wspomnieć o dżemie… na zdjęciu widzę ze jest na pierwszym blacie ale nie jest to wspomniane w przepisie.
Pozdrawiam Meg
Dziękuję, moje przeoczenie. Pozdrawiam serdecznie 🙂
CZY MIGDAŁY MOZNA ZASTAPIC ZAPACHEM MIGDAŁOWYM
Nie polecam 🙂
Zrobiłam 🙂 Wyszło pysznie 😉
No i pięknie 😉 Spokojnych świąt!!
Czy 150 g cukru to nie błąd w przepisie??
Nie, wszystko jest w porządku 🙂
A maku nie trzeba sparzyć i zmielić?
Nie 🙂
Tutaj dajemy w całości.
Pozdrawiam!
Czy do kremu nie dodajemy żelatyny lub śmietan fix, nie będzie za rzadki podczas krojenia?
Nie potrzeba ani żelatyny ani śmietan-fixów 🙂
Serek mascarpone i biała czekolada powodują, że krem jest stabilny po schłodzeniu. Pozdrawiam!
Dziękuje bardzo i również pozdrawiam! 🙂
W smaku pyszne,ale krem mimo tego ciasto stało w lodówce był bardzo rzadki,niestety nie nadawało się aby poczęstować nim gości.
Czy śmietanka kremówka została ubita na sztywno przed zmiksowaniem jej z serkiem mascarpone i białą czekoladą?
tak,oczywiście, następnym razem po prostu dodam żelatyny,żal mi tylko że nie mogłam się pochwalić nowym ciastem w święta:(
Przepis został wielokrotnie wypróbowany nie tylko przeze mnie, ale również przez wielu czytelników 🙂 Ciężko mi powiedzieć, co może być powodem zbyt rzadkiego kremu.
To raczej wersja bardziej kaloryczna. Policz kalorie na wersje budyniową i na śmietanową. Mi wyszło cały krem budyniowy – 2295 kcal. i cały krem śmietanowy 3859 kcal.
Czy można czymś zastąpić migdały? Jedna osoba z rodziny jest na nie uczulona.
Można zastąpić orzechami włoskimi 🙂
Dzięki:)
Mam obawy co do miksowania mascarpone z rozpuszczoną czekolada, bo kiedyś mi się zważyła taka kombinacja, zatem czy mogę zrobić to na zasadzie takiej jak krem ganache?
Tak 😉
Witam. Pani Justynko ile to jest 600 g śmietanki kremówki?
czy można pominąć migdały?
Przepis dla cierpliwych i mających czas na ucieranie kremu od nowa kilka razy, bo maskarpone się non stop się waży, jak nie z białą czekolada, to śmietanką.. Pierwszy i ostatni raz..
Czy zamiast dżemu wiśniowego może być czarna porzeczka?