4,2K
Składniki: (na tortownicę o średnicy ok. 21 cm)
Zaszalałam w tym roku z makowcami ;). Dzisiaj kolejny z nich- wilgotny czekoladowy na cieniutkim biszkopcie z rewelacyjną polewą z kwaśnej śmietany. Polewa z godziny na godzinę zastyga tak, że po nocy spędzonej w lodówce ładnie się kroi i nie spływa z ciasta. Ja nie miałam na tyle czasu i kroiłam makowca nieco szybciej. Może ktoś się zdecyduje zrobić go na święta?? 🙂 Bardzo polecam!
Składniki: (na tortownicę o średnicy ok. 21 cm)
Masa makowa:
50 g mlecznej czekolady
50 g czekolady gorzkiej
100 g miękkiego masła
50 g cukru
500 g gotowej masy makowej z puszki
2 łyżeczki naturalnego kakao
1/2 łyżeczki aromatu migdałowego
2 jajka
Biszkopt:
1 duże jajko
2 łyżki cukru
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Polewa śmietankowa:
100 g kwaśnej śmietany 18%
2 łyżeczki miodu
Przygotowanie:
Masa makowa: Obydwie czekolady rozpuścić w kąpieli wodnej (pisałam na ten temat tutaj), odstawić na bok do przestudzenia. Miękkie masło utrzeć na puszystą masę. Dodać cukier i aromat migdałowy nadal ubijać. Następnie dać żółtka, masę makową, kakao oraz rozpuszczone czekolady, zmiksować. Białka ubić w osobnym naczyniu na lśniącą sztywną pianę (po odwrócenia misji do góry nogami piana nie powinna wpływać). Białka delikatnie wmieszać do masy makowej. Masę przelać do tortownicy o średnicy ok. 21 cm, której dno wyłożyć wcześniej papierem do pieczenia. Piec w 180 st.C przez ok. 40 minut, aż makowiec zetnie się z wierzchu.
Pod koniec tego czasu przygotować biszkopt: Wszystkie składniki biszkoptu powinny być w temperaturze pokojowej! Białko tak jak w przypadku masy makowej ubić na sztywno. Gdy piana będzie lśniąca i śnieżnobiała dodawać stopniowo cukier, cały czas miksując na średnich obrotach miksera. Po dodaniu całego cukru dać żółtko, zmiksować. Wyłączyć mikser, a do piany wsypać przesiane suche składniki (mąki i proszek do pieczenia). Delikatnie wymieszać szpatułką do powstania jednolitego ciasta.
Tak przygotowane ciasto biszkoptowe wyłożyć na gorący makowiec w piekarniku. Piec jeszcze przez ok. 15 minut, aż biszkopt ładnie się zarumieni. Polecam umieścić blaszkę z makowcem i biszkoptem nieco wyżej w piekarniku niż w przypadku pieczenia samego makowca, by biszkopt się zezłocił, a makowiec nie przypalił od spodu. Po tym czasie uchylić piekarnik i pozostawić na kilka minutek do przestygnięcia. Następnie wyjąć blaszkę z ciastem i odstawić w chłodne miejsce do całkowitego wystudzenia.
Polewa śmietankową: Schłodzoną śmietanę 18% wymieszać z 2 łyżeczkami miodu.
Ostudzony makowiec odwrócić tak, by biszkopt znalazł się na dole. Wierzch makowca polać polewa śmietankową. Można udekorować makiem. Schłodzić w lodówce kilka godzin. Smacznego!