6,4K
Na ostudzony spód wyłożyć masę makową, wyrównać. Na nią wyłożyć masę serową, również wyrównać. Piec w piekarniku nagrzanym do 170 st.C przez ok. 60 minut, aż sernik będzie ścięty z wierzchu. Gdyby za szybko się rumienił należy przykryć go folią spożywczą i dalej piec.
Przez święta dostęp do internetu mam bardzo ograniczony, ale jakoś udało mi się napisać dla Was przepis… Bardzo często szukacie sprawdzonych przepisów na sernik czy makowiec. By temu dogodzić, mam dla Was dwa w jednym- seromak na kruchym spodzie. Wilgotny makowiec z dodatkiem jabłka i bakalii, a na nim słodki i kremowy serniczek. Ciasto bajecznie wygląda i jeszcze lepiej smakuje. Ja seromak upiekłam na tegoroczne Święta Wielkanocne. Wszystkim bardzo smakował i z wielką chęcią brali dokładki 😉 Polecam!
Składniki: (na blaszkę o wymiarach 25×35 cm)
Ciasto półkruche:
200 g zimnego masła
290 g mąki pszennej
3/4 szkl cukru pudru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
3 żółtka
1 łyżka kwaśnej śmietany 18%
Masa makowa:
500 g zmielonego maku
1 szkl mleka
100 g masła
2 łyżki miodu
1 średni jabłko
kilka kropel aromatu migdałowego
2 łyżki kaszy manny
100 g orzechów włoskich, posiekanych
100 g rodzynków, posiekanych
3 jajka
3/4 szkl cukru
Masa serowa:
100 g miękkiego masła
1 szkl cukru
4 jajka
1 kg twarogu, zmielonego dwukrotnie (można użyć sera z wiaderka już zmielonego)
1 op. budyniu waniliowego (40 g)
1/2 szkl śmietany kremówki 36%
Dodatkowo:
cukier puder do oprószenia
Przygotowanie:
Ciasto półkruche: Wszystkie składniki zagnieść w kulę, a następnie wykleić do blaszki o wymiarach 25×35 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Podpiec w piekarniku nagrzanym do 180 st.C przez ok. 15 minut do lekkiego zarumienienia. Wyjąć z piekarnika i pozostawić do wystudzenia.
Masa makowa: Jabłko obrać i zetrzeć na tarce. Rodzynki zalać wrzątkiem i odstawić na 10 minut. Zmielony mak umieścić w garnuszku, zalać mlekiem i podgrzewać na małym ogniu. Po kilku minutach dodać pokrojone w kostkę masło, miód, jabłko, aromat, orzechy, rodzynki oraz kaszę mannę. Wszystko podgrzewać kilka minutek, cały czas mieszając, by masa się nie przypaliła. Następnie zdjąć z palnika i wystudzić.
Białka oddzielić od żółtek. Żółtka utrzeć z cukrem do puszystości. Dodać do nich ostudzoną masę makową i krótko zmiksować.
Białka ubić na sztywną, lśniącą pianę, a następnie delikatnie wmieszać ją do masy. Ubicie białek powinno być wykonane tuż przed pieczeniem, by nie opadły!
Masa serowa: Miękkie masło utrzeć z cukrem do białości, następnie dodać jajka oraz pozostałe składniki masy serowej. Wszystko krótko zmiksować do połączenia.
Na ostudzony spód wyłożyć masę makową, wyrównać. Na nią wyłożyć masę serową, również wyrównać. Piec w piekarniku nagrzanym do 170 st.C przez ok. 60 minut, aż sernik będzie ścięty z wierzchu. Gdyby za szybko się rumienił należy przykryć go folią spożywczą i dalej piec.
Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika. Po wystudzeniu schłodzić w lodówce najlepiej całą noc. Przed podaniem można posypać cukrem pudrem lub polać polewą czekoladową. Smacznego!
19 komentarzy
Czy można użyć gotowego maku z puszki?
Tak 🙂 Puszkę 850-900 g wystarczy wymieszać z 3-4 żółtkami jaj. W osobnej misce ubić na sztywna białka i delikatnie wmieszać do masy makowej. Pozdrawiam!
Dopisze jeszcze….w razie potrzeby doslodzić masę 🙂 Niektóre sklepowe nie sa wystarczająco słodkie. Można również dodać swoje ulubione bakalie.
czy ciasto można wyjąć z blachy po upieczeniu czy zostawic do wystudzenia w blasze?
Można zostawić w blaszce 🙂
Pozdrawiam!
Jaki ma być całkowity czas pieczenia???
Podane jest w przepisie.
15 minut podpiec spód, a z makiem i serem jeszcze przez ok. 60 minut 🙂
Pozdrawiam!
nie mam kjaszy manny czym moge zastąpiś?
Budyniem lub mąką ziemniaczaną 🙂
Piec z termoobiegiem? 🙂
góra-dół 😉
Czy mlekiem zalewamy suchy zmielony mak?
Tak i gotujemy 🙂
Jaki bedzie dobry ser z wiaderka? 🙂
Wiaderkowe polecam z Piątnicy i Mój Ulubiony 🙂
Czy do masy serowej dodać budyń z cukrem czy bez cukru? Będzie to mój pierwszy seromak, więc trochę się stresuje czy na pewno wyjdzie 😊
Bez cukru 🙂
Robiłam seromak na święta, więc zaryzykowałam i dodałam budyń bez cukru, seromak wyszedł cudowny 🙂 miękki, wilgotny, czyli taki jak powinien być i nie był słodki. Dziękuję za przepis 🙂
🙂