29,7K
Ciasto, do którego mam ogromny sentyment, gdyż wywołuje u mnie wspomnienia z początków! Moich początków, w blogosferze ;). Ostatnio zrobiłam je ponownie, nawet Mama zaniosła kilka kawałków do pracy (podobno szefowa zachwycona :P). Ciasto jest naprawdę fantastyczne!! Jak się wczytacie w przepis, to zobaczycie zapewne małe podobieństwo do ciasta 3 Bit. To prawda, ma podobne warstwy, ale nie jest aż tak słodki i mdły. Przepis od Pani Agnieszki z tego bloga, której zawdzięczam bardzo dużo! Kilka lat temu zorganizowała konkurs na swojej stronie, w którym wzięłam udział i zostałam wyróżniona. Zadanie polegało na wypróbowaniu któregoś z jej przepisów. Wypróbowałam mnóstwo, m.in. Przekładańca Agi. I właśnie po tym konkursie zaczęłam poważniej myśleć o założeniu swojego miejsca w sieci. Pamiętam, jak Pani Agnieszka mnie do tego namawiała… namawiała jak widać nie na marne! 😉 Wracając do ciasta, składa się ono aż z 6 warstw. Pierwsza to ciemny biszkopt, następnie krem maślano-budyniowy, herbatniki, masa krówkowa, ponownie herbatniki, a na samej górze lekka pianka śmietankowa. Dekoracja ciasta wykonania jest z kakao. Polecam kochani!
Składniki: (na blaszkę 25×35 cm)
Składniki: (na blaszkę 25×35 cm)
Biszkopt ciemny:
4 jajka
1/2 szkl cukru
3 kopiaste łyżki mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki naturalnego kakao
Masa budyniowa:
2 budynie śmietankowe bez cukru
4 łyżki cukru
500 ml mleka
200 g kostka masła
Masa kajmakowa:
około 300 g herbatników maślanych
1 puszka masy krówkowej (400-500 g)
Pianka śmietanowa:
350 g śmietanki kremówki 30%, dobrze schłodzonej
1 galaretka agrestowa
1 szkl gorącej wody
Dodatkowo:
3-4 łyżeczki kakao do dekoracji
Przygotowanie:
Przygotowanie:
Biszkopt ciemny: Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej! Białka ubić na sztywno, stopniowo dodawać cukier, cały czas miksując. Dodawać po jednym żółtku, miksować. Na koniec wsypać przesiane suche składniki i delikatnie wmieszać je do masy. Masę przelać do formy o wymiarach 35×25 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st.C przez około 20 minut do tzw. suchego patyczka. Po tym czasie wyjąć z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia.
Masa budyniowa: 450 ml mleka zagotować. W pozostałym rozpuścić budynie i cukier. Mieszankę wlać do gotującego się mleka. Ugotować budyń i pozostawić do ostudzenia.
Miękkie masło utrzeć do puszystości, stopniowo dodawać ostudzony budyń, miksować do uzyskania jednolitego, puszystego kremu.
Miękkie masło utrzeć do puszystości, stopniowo dodawać ostudzony budyń, miksować do uzyskania jednolitego, puszystego kremu.
Krem wyłożyć na biszkopt. Przykryć herbatnikami. Herbatniki wysmarować masą krówkową i ponownie przykryć warstwą herbatników.
Pianka śmietankowa: Galaretkę rozpuścić w gorącej wodzie, ostudzić. Schłodzoną śmietankę kremówkę ubić na sztywno, stopniowo wlewać tężejąca, ale wciąż płynną galaretkę, miksować.
Masę śmietankową wyłożyć na herbatniki. Całość schłodzić do stężenia. Przed podaniem udekorować kakao. By uzyskać takie kwiatuszki jak na zdjęciach posłużyłam się przygotowanym wcześniej szablonem. Smacznego!
Masę śmietankową wyłożyć na herbatniki. Całość schłodzić do stężenia. Przed podaniem udekorować kakao. By uzyskać takie kwiatuszki jak na zdjęciach posłużyłam się przygotowanym wcześniej szablonem. Smacznego!
27 komentarzy
dla mnie troszki za słodki składem, jestem przyzwyczajona już jeść odchudzone wersje 😛 Ale ogólnie prezentuję się smakowicie 🙂
Wygląda smakowicie !
Wygląda przepysznie!
Wyglada jakby to ciasto nie bylo z przepisu.
Dlatego ze, galaretka agrestowa ma kolor zielony.
Chociaz ja miesza sie z bita smietana , to tez powinien byc odcien zieleni w bitej smietanie czy nie tak ?
Witam, tak zielona galaretka zabarwia nieco bitą śmietanę, ale nie w dużym stopniu 🙂 Na zdjęciach jest to mało widoczne 😉 Zachęcam do wypróbowania przepisu, wtedy wszystko będzie jasne, a przypuszczenia, że zdjęcia nie są z tego przepisu zostaną rozwiane. Pozdrawiam serdecznie! 🙂
Wszystko zależy od ustawienia kolorów na monitorze. Jeśli jakość jest dobra, to można zauważyć, że pianka jest lekko zabarwiona na kolor zielony. 🙂
PS. Ciasto wygląda obłędnie i już wchodzi na listę wypieków na nadchodzące urodziny mojego synka 😉
Polecam i dziękuję za komentarz 😉
Cudnie wygląda 🙂
Właśnie zrobiłam ten placek i dla rozwiania waszych wątpliwosci to ta pianka jest jak wyzej na zdjęciu bardzo blado zielona .
Smacznego życzę 😉
Po wlaniu galaretki kremówka zrobiła się płynna. Była dobrze ubita, a galaretka schłodzona ale dalej płynna. Co mogłam zrobić źle? Zanim wylałam płyn, spróbowałam smaku i było to coś zupełnie mi nie znanego i mi smakowało i chciałabym jeszcze raz zrobić to ciasto.
Kremówka musi być dobrze ubita.
Galaretka musi być zimna 🙂
I co ważne- galaretkę wlewamy do śmietany strumyczkiem.
Po połączeniu śmietana zrobi się rzadsza- to normalne. Ważne jednak, by nie była zwarzona. Jeśli nie była, spokojnie można było wylać ją na herbatniki. Po schłodzeniu odpowiednio by stężała 🙂
Wszystko robiłam jak piszesz. Przy wlaniu połowy szklanki wszystko było ok, a po wlaniu drugiej połowy wszystko się posypało.
Będę próbować dalej.
I want to thank you for this yummy and tasty recipe. Thanks a lot
It's so nice. Thank you! Regards 😉
Ciasto super robiłam kilka razy zawsze udane i pyszne.Robilam też z innymi smakami galaretek ale z agrestowa jest najlepsza-polecam��
Cieszę się i to prawda- z agrestową jest chyba najsmaczniejsze 😉 Pozdrawiam!
Very delicious and tasty cake. Thank you for giving us this recipe
I’m loving everything about this post
🙂
Jeśli ciasto smakuje tak samo, jak wygląda, to musi być przepyszne. Najlepiej prezentuje się pianka śmietankowa. Nigdy nie wiedziałam, w jaki sposób ją przygotować, ale teraz już wiem i na pewno wykorzystam tą wiedzę w praktyce.
Very Nice Blog I Have Read Your Blog It Is Really Interesting And Useful. Background Removal Service
clipping path service
Amazing post, Thank you for share with us.
Czym zastąpić galaretkę ?
np. żelatyną 🙂
Dlaczego moja masa budyniowa się zważyła ?? To jest mój trzeci ras i za każdym razem się rozwarstwia 😭
Pyszny, ale zdecydowanie już wiem jak go ulepszyć, bo niestety biszkopt wyszedł strasznie wysoki i suchy, namoczyłam, jednak wciąż był suchy, a pianka u góry przez pół tego co na zdjęciu mimo, że forma miała takie same wymiary co podana na przepisie 😉 herbatniki jak na złość nie chciały zmięknąć więc były dość suche nawet po kilku dniach w lodówce, ale ogólnie jestem na tak