5,K
Bajgle to rodzaj pieczywa wywodzący się z tradycji żydowskiej, charakteryzujący się miękko-gumowatym i zbitym środkiem oraz lśniącą skórką. Bajgle bardzo często mylone są z obwarzanki, które również obgotowuje się w wodzie. Przepis, moim zdaniem idealny, znalazłam w książce Piotra Kucharskiego „Chleb. Domowa piekarnia”. Po kilku małym modyfikacjach postanowiłam się Wam z nim podzielić. Zapraszam do lektury! 🙂
Składniki: (na 9 sztuk)
Zaczyn:
10 g świeżych drożdży
100 ml letniej wody
2 łyżki cukru
100 g mąki pszennej typ 750
Ciasto właściwe:
120 ml wody
300 g mąki pszennej typ 750
15 g soli
Woda do gotowania:
2 litry wody
4 łyżki cukru
1 łyżeczka sody oczyszczonej
Dodatkowo:
żółtko wymieszane z 1 łyżką mleka do posmarowania
mak, sezam do posypania
Przygotowanie:
Zaczyn: Składniki wymieszać, odstawić na 30-60 minut do „ruszenia drożdży”.
Ciasto właściwe: Po tym czasie do zaczynu dodać wszystkie składniki z ciasta właściwego (woda, mąka, sól) i dobrze wyrobić rękami lub mikserem z końcówkami do ciasta drożdżowego, aż ciasto będzie sprężyste i przestanie się kleić do rąk. W początkowej fazie wyrabiania można pomóc sobie podsypując odrobiną mąki.
Wyrobione ciasto przełożyć do czystej miski uprzednio oprószonej mąką. Przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na 2-3 godziny do pierwszego wyrastania. Więcej przeczytasz tutaj. Ciasto powinno podwoić, a nawet potroić swoją objętość.
Po tym czasie ciasto krótko wyrobić i podzielić na 9 równych części- każda o wadzę ok. 110 g. Z każdej części uformować kulkę i spłaszczyć ją dłonią. Palcem lub końcem drewnianej łyżki zrobić w każdej bułeczce dziurkę, obracając, by powiększyć otwór do ok. 3 cm (patrz zdjęcia poniżej).
Tak uformowane bajgle przenieść na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i odstawić na ok. 30 minut.
Wodę zagotować z cukrem i sodą oczyszczoną. Każdego bajgla zanurzyć w wodzie i gotować przez 2 minutki, obracając w połowie czasu. Od razu wyjąć i umieścić ponownie na blaszce. Wysmarować żółtkiem wymieszanym z mlekiem i posypać makiem lub sezamem.
Piec w piekarniku nagrzanym do 220 st.C przez 20-25 minut. Upieczone wyjąć i odstawić na kratkę do studzenia. Smacznego!
5 komentarzy
Śliczne wyszły! 🙂
Uwielbiam tę lekko-gumowatą strukturę 🙂
Robiłam już bułeczki pszenne a teraz bajgle. Mąż zachwycony. Dziękuję za przepis 😍
Można zastąpić na suche drożdże? Jeśli tak to ile?
2x mniej niż świeżych 🙂