Właśnie takie pierniczki kojarzę z dzieciństwa. Miękkie, słodkie, nadziane marmoladą i oblane rozpuszczoną czekoladą. Kiedyś kupowałam je w sklepie, teraz przygotowuję sama i muszę przyznać, że są o niebo lepsze! Nie wymagają leżakowania w puszce- są miękkie już po upieczeniu! Z przepisu wychodzi około 30 dużych pierniczków lub więcej mniejszych. Serdecznie polecam!
Składniki: (na 30-40 sztuk)
Ciasto:
- 170 g miodu
- 100 g masła
- 3 łyżki kwaśnej śmietany 18% (60 g)
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 400 g mąki pszennej + do podsypywania
- 1 łyżka naturalnego kakao
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżka przyprawy do piernika
- 2 jajka
- 100 g cukru
Dodatkowo:
- ok. 300 g marmolady
Polewa czekoladowa:
- 150 g czekolady gorzkiej
- 100 g czekolady mlecznej
- 30 g masła
Przygotowanie:
Ciasto: Masło i miód podgrzać do rozpuszczenia, ostudzić. Sodę wymieszać ze śmietaną. Mąkę przesiać, połączyć z kakao, cynamonem i przyprawą do piernika. Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić na sztywno, stopniowo dodając cukier, a następnie żółtka i ostudzone masło z miodem. Wsypać mąkę z dodatkami oraz wlać śmietanę z sodą. Wszystko krótko zmiksować do połączenia składników (masa będzie rzadka). Miskę z ciastem nakryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce 24 godziny (ciasto stwardnieje).
Po tym czasie rozwałkować na grubość ok. 3 mm podsypując stolnicę mąką. Szklanką wykrawać krążki, na które nałożyć odrobinę marmolady. Przykryć kolejnymi krążkami ciasta, docisnąć brzegi i za pomocą foremki wykrawać pierniczki o dowolnych kształtach. Umieścić je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w sporych odległościach (urosną). Wstawić do lodówki na 10 minut, a w tym czasie rozgrzać piekarnik do 180 st.C.
Piec przez około 10-14 minut w zależności od wielkości i grubości pierniczków. Wyjąć i wystudzić.
Polewa czekoladowa: Posiekane czekolady rozpuścić z masłem w kąpieli wodnej. Pierniczki zanurzać w polewie, schłodzić w lodówce do jej zastygnięcia. Smacznego!
Rady:
- Polecam wałkować ciasto partiami- dzieląc je na kilka mniejszych części. Gdy pracujemy z jedną częścią, reszta powinna być przechowywana w lodówce. Nie podsypujemy ciasta również dużą ilością mąki- sklejanie krążków będzie wtedy utrudnione.
- pierniczki można nadziać również gęstymi powidłami lub kostką czekolady.
11 komentarzy
to ja poproszę o kilka 😀
Właśnie zabrałam się za pierniczki:)a cukru do jajek to wg uznania? Bo w przepisie nie dostrzegłam, żeby pisało ile cukru;)
Przepis już poprawiłam :)Dopisałam cukier. Przepraszam za niedopatrzenie. Pozdrawiam!
Czy zmniejszona ilość cukru wpłynie jakoś na formę ciasta? Chciałabym dodać 70g erytrolu zamiast 100g cukru, jedyne co mnie powstrzymuje przed ich zrobieniem to duża ilość cukru i miodu… Bo wiem że zjem ich dużo naraz 🤤
Niestety nie probowalam, ciezko mi powiedziec 🙂
Cześć, moje ciasto już leżakuje, ale mam pytanie, jak długo mogą leżeć najdłużej te pierniczki? Pozdrawiam!:)
Cześć! Leżeć już po upieczeniu tak? 🙂
Tak 🙂
Myślę, że kilka tygodni powinny wytrzymać 😉
Cześć, jaką marmoladę polecasz? Do tej pory żadna z którą piekłam nie była zbyt dobra..
Pozdrawiam! 🙂
Rzadko korzystam z marmolady i nie mam swojej ulubionej firmy 🙂
Do tych pierniczków bardzo polecam marmoladę o smaku różanym. Pozdrawiam!