6,3K
Nagrody: trzy równorzędne książki Piotra Kucharskiego „Domowa Piekarnia”. Dodatkowo, z wielką chęcią przetestuję zwycięskie przepisy i opublikuję je na tym blogu 😉
Czekam na Wasze pomysły! Zaskoczcie mnie 😉
Z okazji tego, że już prawie 2000 osób lubi Nastoletnie Wypiekanie, a liczba wyświetleń bloga dobije za niedługo do 50.000 mam dla Was niespodziankę w postaci DROŻDŻOWEGO konkursu 😉
Zadanie konkursowe:
Aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o jedną z trzech książek Piotra Kucharskiego „Domowa Piekarnia” należy w komentarzu pod tym wpisem podzielić się przepisem, którego jednym ze składników będą DROŻDŻE. Czy to będzie pieczywo, ciasto, pizza, na słodko czy wytrawnie zależy już tylko od Was 😉 Ma być smacznie i pomysłowo! Ważne, by przepis w swoim składzie zawierał drożdże. Mile widziane również zdjęcia Waszych wypieków, które przesyłać możecie na adres: akrobatka@spoko.pl w tytule wpisując KONKURS- „DROŻDŻE W ROLI GŁÓWNEJ”(ze zdjęć utworzę galerię na fanpage’u bloga). Nie jest to warunek konieczny do udziału w konkursie, ale z chęcią zobaczę, jak prezentuję się dany wypiek.
Nagrody: trzy równorzędne książki Piotra Kucharskiego „Domowa Piekarnia”. Dodatkowo, z wielką chęcią przetestuję zwycięskie przepisy i opublikuję je na tym blogu 😉
Regulamin konkursu:
1. Organizatorem konkursu jestem ja, autorka bloga Nastoletnie Wypiekanie.
2. Konkurs trwa od 13.08.15 do 23.08.15 do godziny 23.59
3. Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać opisane powyżej zadanie konkursowe, polegające na nadesłaniu w komentarzu pod tym wpisem dowolnego przepisu, który w składzie będzie zawierał DROŻDŻE. Jeśli chcecie możecie również dołączyć zdjęcie, które należy przesłać na adres: akrobatka@spoko.pl . Z nadesłanych zdjęć utworzę galerię konkursową na fanpagu bloga.
4. Nagrodą w konkursie są trzy równorzędne książki Piotra Kucharskiego „Domowa Piekarnia”. Jedna osoba może wygrać tylko jedną książkę. Dodatkowo osobiście przetestuję zwycięskie przepisy i opublikuję je na blogu.
5. Każdy może przesłać maksymalnie 5 zgłoszeń konkursowych, każdy w oddzielnym komentarzu, ale wygrać może tylko raz. Pamiętajcie o tytule przepisu i wpisaniu go również w mailu przy wysyłaniu zdjęć (jeśli oczywiście chcecie podzielić się zdjęciem ;D) Nie zapomnijcie się podpisać imieniem, nazwiskiem lub nickiem. Zgłoszony przepis może być już wcześniej publikowany.
6. Będzie mi bardzo miło, jeśli polubicie fanpage bloga Nastoletnie Wypiekanie (nie jest to warunek konieczny do udziału w konkursie, ale byłoby miło)
7. Zwycięzców wybieram ja, a wyniki konkursu zostaną ogłoszone na blogu w ciągu 3 dni od daty zakończenia konkursu.
8. Laureaci zobowiązani są do przesłania swoich danych adresowych potrzebnych do wysyłki nagrody w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia wyników na adres akrobatka@spoko.pl . Po tym czasie, nagroda zostanie przyznana innej osobie. Wysyłka tylko na terenie RP. Nagrody wyślę w ciągu kilku dni od otrzymania adresu od zwycięzcy.
9. Przesłanie przepisu jest jednoznaczne z akceptacją powyższego Regulaminu konkursu.
Czekam na Wasze pomysły! Zaskoczcie mnie 😉
145 komentarzy
Z przyjemnością wezmę udział w konkursie 😉 a moją propozycją są domowe bułeczki śniadaniowe z siemieniem lnianym. Puszyste, miękkie, dodatek siemienia lnianego daje im charakterystyczny, lekko orzechowy smak i delikatność. Za każdym razem inne, w zależności od użytych dodatków, łatwe do wykonania, długo zachowują świeżość. Upieczone bułki często mrożę, bo po rozmrożeniu zachowują smak i puszystość jakby było świeżo upieczone. Trudno mi podać dokładne proporcje, przepis jest mojego autorstwa, powstał na bazie dwóch innych, przepisów, a moje modyfikacje powstawały metodą prób i błędów.
Bułeczki z siemieniem lnianym
Na 6 bułek potrzeba:
-125 g mąki razowej (najlepiej orkiszowej, ewentualnie pszennej)
-125 g mąki pszennej + dodatkowo tyle mąki, żeby uzyskać odpowiednią konsystencję wyrabianego ciasta
-150 ml ciepłej wody
– 40 g drożdży świeżych
-1 łyżeczka ciemnego cukru trzcinowego
-0,5 łyżeczki soli
-2 łyżki mielonego siemienia lnianego
-3 łyżki kefiru
-dodatki (opcjonalnie, często robię bez dodatków i bułeczki również są pyszne):
podprażone na suchej patelni pestki słonecznika,
pestki dyni
suszone pomidory + oregano
orzechy, suszone owoce…
Najpierw zrobić rozczyn: cukier rozpuścić w wodzie, następnie dodać drożdże i 2 łyżki mąki pszennej, zostawić do wyrośnięcia. Dodać obie mąki, sól, siemię, kefir, wyrobić ciasto, dosypując w razie potrzeby mąkę pszenną. Gdy ciasto będzie dobrze wyrobione, jeśli chcemy możemy dosypać ulubione dodatki, krótko wyrobić. Przykryć ściereczką i pozostawić ciasto do wyrośnięcia, aż podwoi objętość. Następnie wyłożyć na stolnicę, krótko wyrobić, podzielić na 6 części, uformować bułeczki. Zostawić do wyrośnięcia na ok. 20-30 min, piec w piekarniku nagrzanym do 200 st. ok 15 min.
Pyszne zarówno ze słodkimi, jaki i wytrawnymi dodatkami.
Co więcej… to bułeczki które przetrwają najbardziej ekstremalne warunki kuchenne. Swego czasu zepsuła mi się dolna grzałka piekarnika, działała tylko górna. Byłam tak zdeterminowana, żeby upiec te bułki, że najpierw upiekłam je od góry przy pomocy górnej grzałki, a następnie obróciłam je do góry nogami i upiekłam je od dołu 🙂 Wyszły, chociaż czas pieczenia był znacznie dłuższy.
Cóż za przygoda 😀 Uwielbiam siemie lniane! Dodatek mąki razowej tylko podwyższa wartość odzywczą tych bułeczek. Świetny przepis 😉 Bardzo dziękuję za udział w konkursie 😀
Świetny pomysł na konkurs,książkę znam,jest zatem o co powalczyć:)
a ja zapraszam Cię do zabawy w Liebster Blog Award-nominowałam Twojego bloga,zajrzyj,proszę do mnie po szczegóły http://agusiowegotowanie.blogspot.co.uk/
Witam 😉 Bardzo dziekuje za nominacje, ale jakoś miesiąc temu zostałam już nominowana do tej zabawy. Pozdrawiam!
Uwielbiam drożdżowe wypieki więc z przyjemnością zawalczę w Twoim konkursie ! 🙂 Pierwszą propozycją (i nie ostatnią :D) będą Jagodzianki, które po prostu wielbię 🙂
Jagodzianki z białym serem i lukrem
Składniki na ciasto:
-300 ml ciepłego mleka
-60 g masła
-1/2 łyżeczki soli
-pół kostki drożdży
-100 g cukru
-2 jajka
-560 g mąki
Nadzienie :
-kostka chudego sera
-1 żółtko
-1 łyżka masła
-1 łyżka mąki ziemniaczanej
-5 łyżek cukru
-cukier waniliowy
Lukier:
-1/2 szkl cukru pudru
-1-2 łyżki wody
Dodatkowo:
-jagody
Przygotowanie:
Do ciepłego mleka dodajemy masło, łyżkę cukru, roztrzepane jajka i mieszamy do czasu, aż drożdże nam się rozpuszczą.
Mąkę razem z solą przesiewamy do miski. Dodajemy pozostałą część cukru i mleko wymieszane z resztą składników.
Wyrabiamy ciasto do czasu aż będzie gładkie, elastyczne i będzie odchodziło od ręki. Odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 1,5 godz.
Gdy ciasto nam już wyrośnie, wyciągamy je na obsypaną mąką stolnicę i ponownie zagniatamy je przez chwilę. Odkładamy na bok i odrywamy mały kawałek ciasta. Rozwałkowujemy go na prostokąt o długości ok 20 cm. Na brzegu krótszego boku (pamiętajmy żeby zostawić kawałeczek ciasta, aby zlepić bułkę) układamy kopiastą łyżkę sera i jagody, zawijamy tak, aby skleić ciasto by nic nam nie wypływało, zostawiając kawałek ciasta takiej długości, aby można nim było obłożyć bułeczkę. Nacinamy go tak, aby powstały paseczki i przekładamy przekrojone kawałki na drugą stronę bułki i zakładamy końcówki pod spód. Tak gotową jagodziankę układamy na blaszce i odstawiamy do wyrośnięcia. Tak samo postępujemy z resztą ciasta.
Bułeczki przed pieczeniem smarujemy wodą z cukrem. Piekarnik nagrzewamy do 200st C i pieczemy jagodzianki przez ok 15-20 min (jak będą delikatnie brązowe to są już gotowe).
Jeszcze gorące lukrujemy. (jeśli chcemy mieć bardziej gęstszy lukier to dodajemy więcej cukru, tutaj to już wszystko zależy od nas).
Świetny przepis! Już sobie wyobrażam te pyszne bułeczki z jagodami <3 Czekam na więcej 😀 Pozdrawiam i dziękuję za udział w konkursie!
A ja żeby było łatwiej wrzucę po prostu link do mojego bloga gdzie znajduje się przepis + zdjęcia, mam nadzieję że mogę zgłosić się do konkursu w taki sposób 🙂
Zgłoszenie nr 1 : http://navynut.blogspot.com/2015/08/515.html
Drożdżowe racuchy owsiane z jagodami i syropem klonowym
Wyglądają wyśmienicie! Bardzo dziękuję za udział w konkursie. Prosiłabym jednak, by nie wstawiać linków, a napisać je tutaj pod tym wpisem. Pozdrawiam 😀
navynut – fajne propozycje i ciesze się, że wrzuciłaś linki, dzięki temu odkryłam fajnego bloga, widzę, że znajdę tam wiele przepisów dla siebie 🙂 dodaję do ulubionych 🙂
ps. widze sporo "owsianych"i jaglanych propozycji – znasz może kaszę owsianą? jeśli nie- to polecam spróbować. dla mnie to odkrycie roku:-)
pozdrawiam
Zgłoszenie nr 2 : http://navynut.blogspot.com/2015/06/462.html
Dyniowe pół-kukurydziane cinnamon rolls z masłem orzechowym, prażonymi jabłkami w cynamonie i orzechami laskowymi
Robię podobne, tylko cynamonowe 😉 Dzięki za przepis. Połączenie dyni i masła orzechowego musi być pyszne!
Witam, to ja też z chęcią dołączę się do konkursu ..przydałaby się taka książka…Na początek Tartaletki drożdżowe- różyczki
20 g świeżych drożdży
350 g mąki
50 g cukru
cukier waniliowy
70 g miękkiego masła
120 ml ciepłego mleka
1 jajko
Drożdże rozpuścić w mleku, dodać łyżeczkę cukru , odstawić na 10 minut.Dodać resztę składników . Ciasto dokładnie wyrobić,przykryć i odstawić na 1 godzinę do wyrośnięcia.
Ciasto rozwałkować na grubość około 3 mm i za pomocą szklaneczki wykrawać kółka. 3 krążki ciasta ułożyć w szeregu jeden obok drugiego, tak aby ich brzegi lekko nachodziły na siebie. Zwinąć w rulon, po czym przekroić na pół – powstaną dwie różyczki. Przygotowane różyczki przekładać np.do foremek na tartaletki.Odstawić do wyrośnięcia.Ciastka wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i piec około 25 – 30 minut, powinny się lekko zrumienić.Po ostudzeniu można posypać cukrem pudrem.
http://mojekucharzenie-bozena-1968.blogspot.com/2015/08/tartaletki-drozdzowe-rozyczki.html
Bardzo pomysłowe i na pewno smaczne! Dziękuję za udział w konkursie 😉
I kolejne zgłosznie, tym razem pyszna zakręcona drożdżowka
Zakręcona drożdżówka z truskawkami i rabarbarem
4 szkl. mąki
300 ml letniego mleka
4 żółtka
50 g roztopionego i ostudzonego masła
70 g drożdży
1 łyżeczka soli
2 łyżki cukru
50 dkg rabarbaru
20 dkg truskawek
1 kisiel truskawkowy
szczypta soli
około 3/4 szkl.cukru
Rabarbar pokroić w mniejsze części ,dodać szczyptę soli i cukier według własnego smaku ,zagotować i chwilkę pogotować, dodać także drobniej pokrojone truskawki. Na koniec wsypać kisiel i energicznie zamieszać ,aby nie porobiły się grudki.
1/2 szkl mleka,drożdże, 1 łyżeczkę cukru i 2 łyżki mąki wymieszać i odstawić do wyrośnięcia. Do miski wsypać mąkę, sól, cukier, dodać żółtka,wlać drożdże i mleko, masło i wymieszać wszystko.Zagnieść i odstawić do wyrośnięcia. Rozwałkować ciasto na kształt prostokąta, posmarować dżemem truskawkowym [ trochę zostawić do posmarowania upieczonego ciasta]. Najdłuższe boki złożyć do środka , te krótsze też ale tylko końcówki. Utworzony prostokąt rozwałkować ciasto na grubość 1 cm, pociąć na paski. Każdy pasek chwycić w dłonie i skręcić w przeciwnych kierunkach tworząc coś na kształt spirali. Każdą taką spiralę układać obok siebie na blaszce wyłożonej pergaminem.Piec około 30 minut w temperaturze 180 stopni.
Jeszcze ciepłe ciasto, ale nie gorące posmarować cienką warstwą dżemu. Pomagając sobie pergaminem zwinąć ciasto jak roladę, owinąć folią spożywczą lub ściereczką i odstawić na 1-2 godziny.Po rozwinięciu posypać cukrem pudrem i kroić w plastry.
http://mojekucharzenie-bozena-1968.blogspot.com/2015/06/zakrecona-drozdzowka-z-truskawkami-i.html
Wow…bardzo ciekawy przepis! 😀
Chleb pszenny z ziarnami 🙂
Składniki:
Zaczyn
– 800 g mąki pszennej typ 750
– 544 g wody o temperaturze 27 stopni
– 0,6 g suszonych drożdży (3/16 łyżeczki)
Ciasto
– 200 g mąki pszennej chlebowej typ 750
– 206 g wody o temperaturze 41 stopni
– 22 g soli
– 2 g suszonych drożdży – 1/2 łyżeczki
– zaczyn cały
– 3 łyżki siemienia lnianego
– 3 łyżki ziaren słonecznika
Wykonanie:
W dużym pojemniku mieszamy wszystkie składniki na zaczyn, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 12-14 godzin. Ja przygotowałam zaczyn wieczorem.
Do dużej miski wsypujemy mąkę, sypiemy na wierzch drożdże i sól, wlewamy wodę, siemie i słonecznik
i mieszamy. Dodajemy do miski cały zaczyn i wyrabiamy ciasto na chleb, tak aby składniki się dobrze ze sobą połączyły. Przykrywamy miskę ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 3 godziny. Ciasto wymaga trzykrotnego składania, w ciągu pierwszej godziny ciasto ponownie wyrabiamy, dwa lub trzy razy.
Następnie wyciągamy część ciasta – połowę na blat oprószony porządnie mąką, nasze dłonie też oprószmy i formujemy bochenek składając kilka razy ciasto jak kopertę podsypując lekko mąką. Tak samo postepujemy z drugą częścią ciasta. Przekładamy ciasta do osobnych misek wysypanych mąką i zostawiamy jeszcze pod przykryciem na godzinę.
Z 15 minut przed końcem wyrastania wkładamy naczynie żaroodporne lub specjalny garnek do piekarnika i nagrzewamy do 245 stopni. Następnie ostrożnie wykładamy naczynie, zdejmujemy pokrywę i wysypujemy naczynie mąką, wkładamy jeden bochenek a drugi chowamy w misce do lodówki. Pieczemy chleb pod przykryciem przez 30 minut, następnie zdejmujemy pokrywę i pieczemy jeszcze 20-30 minut aż chleb się porządnie zarumieni. Po upieczeniu wykładamy bochenek do wystudzenia a wkładamy ten drugi z lodówki i postępujemy tak samo. Chleb jest naprawdę pyszny, chrupiąca skórka a w środku miękki i z dziurami. Jestem nim zachwycona.
Uwielbiam puszyste chlebki z dziurami w środku. Dziękuję za udział w konkursie 😉
Rogaliki drożdżowe z nadzieniem 🙂
Składniki:
– 50 g świeżych drożdży
– 1 łyżeczka cukru
– 2 łyżki kwaśnej śmietany
– 500 g mąki pszennej
– 250 g zimnego masła
– 2 jajka
– szczypta soli
– kajmak z solą morską
– jajko do posmarowania rogalików
– cukier brązowy do posypania
Wykonanie:
Drożdże rozetrzeć z cukrem i śmietaną i odstawić do wyrośnięcia. Na stolnicę wysypać mąkę, szczyptę soli i pokroić masło. Siekać nożem tak długo, aż powstanie kruszonka. Uformować z mąki i masła kopczyk, zrobić wgłębienie i wbić jajka oraz wlać rozczyn z drożdży. Nożem zagarniać mąkę z masłem i jajkami z drożdżami do środka, aż powstaną takie kluchy. Następnie szybko zagnieść ciasto i schować na pół godziny do lodówki. Ciasto podzielić na 4 części, każdą z nich rozwałkować na placek, podzielić na 8 części. Na każdej części położyć łyżeczkę kajmaku i zawinąć rogaliki. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Posmarować rozbełtanym jajkiem i posypać brązowym cukrem. Piec w nagrzanym piekarniku do 180 stopni, grzanie góra-dół przez 20 minut, aż się zarumienią. Studzić na kratce.
Mniam! Już sobie wyobrażam smak tych rogalików! Palce lizać 😀
Bagietki 🙂
Składniki:
zaczyn
– 0,5 szklanki mąki pszennej typ 750 Kłos-Pol
– 0,5 szklanki letniej wody
– odrobina świeżych drożdży – wielkości groszku
Ciasto
– 2,5 szklanki mąki pszennej typ 750
– 2/3 szklanki wody
– 1 łyżeczka soli
– 1 łyżeczka cukru
– 2 łyżki masła
– 10 g świeżych drożdży
– 50 g sera żółtego – ja dałam gouda
– olej do posmarowania ciasta
Wykonanie:
Składniki zaczynu mieszamy ze sobą w misce i przykrywamy ściereczką, odstawiamy na 12 godzin.
Po tym czasie wodę podgrzewamy i dodajemy do niej masło, rozpuszczamy mieszając i studzimy, woda ma być lekko ciepła, do miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól, cukier i wkruszamy drożdże, wlewamy wodę z masłem, dodajemy zaczyn i wyrabiamy ciasto. Ciasto może być lekko kleiste. Na koniec wrzucamy pokrojony drobno ser i ponownie wyrabiamy. Dłonie smarujemy olejem i formujemy kulkę z ciasta, wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość. U mnie stało około 1,5 godziny. Następnie ciasto wyłożyć na stolnicę podsypaną lekko mąką i składamy kilka razy jak kopertę, rozpłaszczamy na prostokątny placek, dzielimy na 4 podłużne paski, każdy przekręcić kilka razy formując wałek. Bagietki ułożyć na blaszce, ja mam takie specjalne z dziurkami do pieczenia bagietek, przykryć ściereczką jeszcze na 20 minut. Piekarnik nagrzać do temperatury 220 stopni, spryskać wodą, aby powstała para i wstawić bagietki na 25 minut, po 10 minutach zmniejszamy temperaturę do 200 stopni, grzanie góra-dół. Po upieczeniu bagietki wyciągamy i studzimy je przykryte ściereczką.
Ciekawy przepis! A zdjęcie powoduję ślinotok. Dziękuję 😀
Drożdżówki z kruszonką 🙂
Składniki:
– 300 g mąki pszennej typ 500
– 20 g świeżych drożdży
– 1 jajko + 1 żółtko
– 1 łyżeczka cukru brzozowego ksylitolu
– 1/2 szklanki ciepłego mleka
– 3 łyżki oleju
– 60 g masła
– 60 g cukru brzozowego ksylitolu
– 120 g mąki pszennej
– 4 łyżki płatków migdałów
– 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią
– 2 gałązki rabarbaru
– 1 łyżeczka cukru brzozowego ksylitolu
Wykonanie:
Do miski wsypujemy mąkę. Do osobnej miseczki wlewamy ciepłe mleko (max 37 stopni) i wkruszamy drożdże, dodajemy łyżeczkę cukru brzozowego i łyżeczkę mąki. Mieszamy i odstawiamy na 20 minut do wyrośnięcia. Dodajemy do mąki razem z jajkiem i żółtkiem oraz olejem. Wyrabiamy ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia na 1,5 godziny. Następnie przygotowujemy sobie blaszkę z piekarnika i wykładamy ją papierem do pieczenia, z ciasta robimy 8 kulek i układamy je na blaszce, lekko je spłaszczamy na kształt koła. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy jeszcze na godzinę. W tym czasie robimy kruszonkę – do miski wkładamy pokrojone, zimne masło, dodajemy cukier brzozowy, cukier waniliowy i mąkę, wyrabiamy palcami, aż składniki się połączą, na koniec dodajemy płatki migdałów i ponownie wyrabiamy.
Rabarbar obieramy i kroimy, wrzucamy na patelnię razem z łyżeczką cukru brzozowego, chwilkę dusimy, aby rabarbar puścił sok i odparował, wystarczy dosłownie chwilkę dusić. Odstawiamy, aby wystygł.
Gdy nasze ciasto już wyrośnie to szklanką robimy na środku wgłębienie do samego dołu, wgłębienia posypujemy kruszonką i układamy nasz rabarbar. Smarujemy białkiem co nam zostało z jajka i posypujemy kruszonką. Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 190 stopni, grzanie góra-dół przez 20-25 minut, aż nasze drożdżówki zrobią się ładnie rumiane, studzimy na kratce.
Rabarbar, drożdżówki, kruszonka…połączenie doskonałe!!! <3
Witam ponownie 🙂
tym razem chciałabym się podzielić przepisem na obłędne naleśniki na drożdżach. Jeśli zamiast sera do ciasta dodamy dyniowe puree, uzyskamy naleśniki o pięknym słonecznym kolorze – idealne, by podarować sobie „odrobinę słońca” na śniadanie / obiad na słodko/deser lub podwieczorek. Dzięki dodatkowi drożdży i piany z białek naleśniczki są niezwykle delikatne i puszyste, rozpływają się w ustach!
Można podawać z twarożkiem, świeżymi owocami, dżemem… co kto lubi.
Naleśniki na drożdżach
Składniki (na ok. 10 szt.):
1 szklanka mąki pszennej
2 jajka, oddzielnie białka i żółtka
10 g świeżych drożdży
2 pełne łyżki twarogu mielonego (z wiaderka lub zwykłego w kostce, zmielonego w blenderze) lub gęstego puree z dyni (ja użyłam domowego dżemu z dyni hokkaido)
1 szklanka mleka
0,5 szklanki wody
1,5 – 2 łyżeczki cukru
1 łyżka oleju kokosowego
Drożdże rozetrzeć z cukrem, zalać letnim mlekiem i zostawić do wyrośnięcia.
Twaróg / dyniowe puree (w zależności, czego używamy), wodę, mąkę, żółtka i olej kokosowy zmiksować, dodać wyrośnięte drożdże i zmiksować kilka minut (konsystencja jest dość rzadka, ale zgęstnieje). Zostawić do wyrośnięcia na ok 20 minut. Białka ubić na sztywną pianę, w międzyczasie rozgrzać patelnię (przed smażeniem pierwszego naleśnika smaruję patelnię odrobiną oleju kokosowego). Ubite białka wymieszać delikatnie z ciastem naleśnikowym, ciasto wylewać na patelnię i smażyć do zrumienienia.
Smacznego!
Ale bym zjadła takiego naleśniczka!! Obydwie wersje cudowne 😉 Dziękuję <3
Hej!
Przesyłam pierwszą propozycję – hit spotkań rodzinnych 🙂
Paszteciki z mięsem
Ciasto:
0,6kg mąki tortowej
½ kostki drożdży
2 jajka
½ kostki margaryny
1 szczypta soli
1/2 szkl ciepłej wody
1 łyżeczka cukru
Farsz:
700g karkówki bez kości
1 duża cebula
1 bułka czerstwa
Sól, pieprz, przyprawa uniwersalna
Karkówkę kroimy w małe kawałki, przyprawiamy i smażymy do miękkości razem z cebulą pokrojoną w piórka. Jeśli jest za mało sosu, to podlewamy wodą (żeby mięso nie było suche) i dusimy pod przykryciem. Gotowe mięso mielimy w maszynce lub siekamy robotem. Dodajemy odsączona bułkę, uprzednio namoczona w wodzie.
W letniej, posłodzonej wodzie rozpuszczamy drożdże. Mąkę łączymy z jajkami, margaryną i solą. Dodajemy rozczyn z drożdży i wyrabiamy ciasto ręką. Następnie przykrywamy je ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na pół godziny.
Z wyrośniętego ciasta formujemy wałeczki, następnie je rozwałkowujemy i tniemy na porcje. Na każdym kawałku ciasta układamy wałeczek farszu i zlepiamy brzegi.
Paszteciki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i smarujemy po wierzchu roztrzepanym jajkiem. Pieczemy w temp. 180st przez 25 minut.
Paszteciki doskonale smakują z czerwonym barszczem.
Cudowne paszteciki! Dziękuję za udział w konkursie 😉
Wieniec drożdżowy z orzechami włoskimi i kardamonem
600g mąki
50g drożdży
½ szklanki brązowego cukru
2 łyżki białego cukru
1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią i kardamonem
1 szklanka mleka
2 jajka
4 łyżki oleju
100g orzechów włoskich
Mleko podgrzewamy do temperatury około 40st, odstawiamy z gazu i rozpuszczamy w nim 2 łyżki cukru oraz drożdże. Pozostawiamy do wyrośnięcia. Orzechy mielimy w blenderze na nieduże kawałki. W misce łączymy wszystkie składniki. Ciasto pozostawiamy do wyrośnięcia na około 1 godzinę. Po tym czasie ciasto dzielimy na dwie części, z każdej tworzymy wałeczek, a następnie oplatamy jeden o drugi, tworząc warkocz, który następnie układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w formie okręgu. Końce łączymy.
Ciasto pieczemy 30 minut w 180st. Podajemy po przestygnięciu ze szklanką mleka.
Kardom i orzechy…pyychota <3
Podpłomyki z boczkiem i jogurtowym sosem czosnkowym
ciasto:
200g mąki pszennej
200g mąki pełnoziarnistej
1 łyżeczka suszonych drożdży
200ml wody
1 łyżeczka soli
1 łyżka oliwy z oliwek
200g boczku
1 cebula
150g żółtego sera
4 łyżki jogurtu naturalnego
2 łyżki majonezu
czosnek granulowany
pieprz
Do miski wsypujemy mąkę. Drożdże rozpuszczamy w ciepłej wodzie i wlewamy do mąki. Dodajemy sól, oliwę i wyrabiamy ciasto. Następnie przykrywamy je ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu na godzinę do wyrośnięcia. Na suchej patelni smażymy boczek i cebulkę pokrojone w paseczki. Ser żółty ścieramy na tarce. Z ciasta formujemy palcami małe, cienkie, podłużne placki. Podpłomyki posypujemy boczkiem z cebulką, a następnie żółtym serem. Pieczemy 10 minut w piekarniku nagrzanym do 200st (termoobieg). Z jogurtu, majonezu i przypraw przygotowujemy sos, którym polewamy gotowe podpłomyki.
Uwielbiam podpłomyki, ale z boczkiem jeszcze nie jadłam 😀
Drożdżowa babka (placek z piekarnika) z cukinii z dodatkiem czarnuszki
2 nieduże cukinie
1/2 czerwonej papryki
1 cebula
1 duża szczypta soli
2 łyżeczki przyprawy uniwersalnej naturalnej
1 łyżeczka czarnuszki
1 niecała szklanka mąki
4 małe jajka (u mnie od kurek zielononóżek)
7 g drożdży instant
Cukinię ścieramy na dużych oczkach tarki. Solimy, mieszamy i pozostawiamy, aby puściła sok. W tym czasie kroimy paprykę i cebulę w kosteczkę. Z cukinii odciskamy wodę, dodajemy paprykę, cebulę, przyprawę uniwersalną, czarnuszkę, jajka, mąkę i drożdże. Wszystko dokładnie mieszamy. Przekładamy ciasto na blaszkę (około 26×18 cm) wyłożoną papierem do pieczenia i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut, żeby ciasto trochę wyrosło. Pieczemy 30 minut w temperaturze 180 stopni (termoobieg). Dla dorosłych polecam jako dodatek sos czosnkowy, a dla dzieciaczków „saute”.
Ciekawy przepis na wytrawne ciacho! 😉
Gofry belgijskie kakaowe
500ml mleka
100g masła
3 łyżki cukru
1 łyżka domowego cukru waniliowego
1 szczypta soli
3 szklanki mąki pszennej
3 jajka
1 łyżka suszonych drożdży
2 czubate łyżki naturalnego kakao
Mleko podgrzewamy i rozpuszczamy w nim masło. Następnie przelewamy do dużej miski, dodajemy oba cukry, kakao, szczyptę soli i jajka. Wszystko dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy mąki i drożdże. Znów dokładnie mieszamy. Miskę zakrywamy folią spożywczą i pozostawiamy ciasto do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie nakładamy porcje ciasta do rozgrzanej gofrownicy i pieczemy gofry, aż staną się rumiane.
Zdjęcia wszystkich przepisów wysyłam na mail 🙂
Pozdrowienia,
Basia
Każda propozycja wyśmienita. Dziękuję! 😀
Zapraszam na pełnoziarniste drożdżówki z jagodami i serem – jagodzianki. 🙂
http://kuchniaellie.blogspot.com/2015/08/jagodzianki-z-serem.html
Jagodzianki…jedyne w swoim rodzaju. Dziękuję za udział w konkursie 😉
Zgłoszenie nr 3 : http://navynut.blogspot.com/2014/08/154.html
Chleb razowy z suszonymi figami, orzechami laskowymi i cynamonem 🙂
Ale zdrowy chlebek! Dzięki za kolejną pyszną, drożdżową propozycję 😀
Zgłaszam drugą moją propozycję, tym razem słodkie bułki z porzeczką, budyniem i kruszonką. Świetna propozycja na słodkie śniadanie ze szklanką mleka 🙂
Składniki na ciasto:
300 ml ciepłego mleka
60 g masła
1/2 łyżeczki soli
pół kostki drożdży
100 g cukru
2 jajka
560 g mąki
Dodatkowo :
porzeczki
budyń waniliowy + mleko, aby go ugotować (robimy tak, jak jest z tyłu na opakowaniu)
Kruszonka:
1/4 szkl cukru
1/4 szkl mąki
3-4 łyżki zimnego masła
Przygotowanie:
Bydyń gotujemy według wskazówek na opakowaniu i odstawiamy, aby wystygł.
Do ciepłego mleka dodajemy masło, łyżkę cukru, roztrzepane jajka i mieszamy do czasu, aż drożdże nam się rozpuszczą.
Mąkę razem z solą przesiewamy do miski. Dodajemy pozostałą część cukru i mleko wymieszane z resztą składników.
Wyrabiamy ciasto do czasu aż będzie gładkie, elastyczne i będzie odchodziło od ręki. Odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 1,5 godz.
Gdy ciasto nam już wyrośnie, wyciągamy je na obsypaną mąką stolnicę i ponownie zagniatamy je przez chwilę. Odkładamy na bok i odrywamy mały kawałek ciasta. Robimy bułeczkę wielkości mniej więcej piłki do tenisa lub troszeczkę mniejsze i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawiamy aby ponownie się napuszyło.
Po tym czasie literatką robimy wgłębienie i nakładamy do niego budyń oraz porzeczki.
Przygotowujemy kruszonkę : Masło siekamy nożem z resztą składników, a następnie całość szybko wyrabiamy palcami. Posypujemy nią bułeczki.
Brzegi bułek smarujemy mlekiem i wstawiamy do nagrzanego do 200 st C piekarnika. Pieczemy 15-20 min.
Pyychota!!! ;D
Propozycja numer 3 tym razem nie będzie na słodko, ale jest równie pyszna 🙂 Świetne bułeczki, które nadają się i do kanapek na słodko i na słono. Dodatkowo ziarenka sezamu dodają każdej kanapce cudownego smaku 🙂
Simit – tureckie bajgle
Składniki na ciasto :
-650 g mąki pszennej
-250 ml letniego mleka
-25 g świeżych drożdży
-2 łyżki cukru
-1 jajko
-100 ml letniej wody
-1 łyżeczka soli
-2 łyżki oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek
dodatkowo:
-1 szkl sezamu
-1 łyżka miodu
-1/3 szkl wody
Przygotowanie:
Drożdże rozpuszczamy z 1 łyżeczką cukru w 1/2 szkl mleka, odstawiamy na ok 10 min.
Wszystkie składniki na ciasto wrzucamy do miski + rozpuszczone drożdże i zagniatamy jednolite, gładkie ciasto (W zależności od tego jak wilgotną mamy mąkę, musimy patrzeć czy przypadkiem nie jest nam potrzebna większa ilość wody – ja musiałam jeszcze dodać ok 100ml ). Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok 1 godz.
W trakcie rośnięcia ciasta sezam prażymy na suchej patelni, a miód rozpuszczamy w ciepłej wodzie.
Z wyrośniętego ciasta odrywamy niewielkie kawałki, formujemy je w wałek ok 70cm i składamy na pół, a następnie skręcamy naprzemiennie te dwie części. Z całości formujemy bajgla i zlepiamy ładnie końce.
Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i zostawiamy na 30 min do wyrośnięcia. Każdego bajgla smarujemy wodą z miodem i obtaczamy w sezamie.
Piekarnik nagrzewamy do 200 st C i pieczemy bułeczki ok 25 min. Studzimy na kratce.
Znam te bułeczki i przyznaję..są obłędnie smaczne! 🙂
Kabanosy w cieście drożdżowym:
Składniki:
2 szklanki mąki
5 łyżek oleju
7g suchych drożdży
2/3 szklanki mleka
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki pieprzu cayenne
1/2 łyżeczki ziół prowansalskich
czarnuszka do posypania
kabanosy
sos barbecue
jajko do posmarowania ciasta
Sposób przygotowania:
W misce wymieszać suche składniki, w rondelku podgrzać mleko. Do suchych składników dodać mleko oraz olej i zagnieść ciasto. Wyrobione ciasto rozwałkować, posmarować sosem i układać na brzegu kabanosy. Zwinąć ciasto i skleić brzegi, gotowe zawijańce posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać czarnuszką. Piec w rozgrzanym do 180 stopni w rozgrzanym piecyku przez 20 minut.
Smacznego 🙂
Na śniadanie doskonałe! Muszą być niezwykle smaczne ;D
Bajgle z bazylią i pomidorami
Składniki ciasto:
• 650 g mąki
• 2 łyżki cukru
• 1 łyżka soli
• 7 g drożdży instant
• 220 ml wody
• 100 ml mleka
• 2 łyżki oliwy z oliwek z chilli
• 1 jajko
• 1 łyżka suszonej bazylii
• 4 suszone pomidory
Składniki pozostałe:
• 300 g sezamu
• 2 łyżki miodu
• ¾ szklanki wody
Sposób przygotowania:
Dodać miód do wody i pozostawić do rozpuszczenia. W misce wymieszać mąkę, cukier, sól i drożdże. Posiekać suszone pomidory i dodać je wraz z pokruszonymi liśćmi suszonej bazylii do suchych składników. Wodę i mleko podgrzać aby były letnie, dodać oliwę oraz jajko i dokładnie wymieszać trzepaczką. Połączyć mokre składniki do suchych i zagnieć gładkie i elastyczne ciasto. Ciasto pozostawić w misce w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Następnie dzielimy ciasto na 12 części i każdy kawałek rolujemy w około 65 cm pasek. Każdy wałeczek składamy na pół i skręcamy wokół własnej osi, sklejamy oba końce aby powstał okrąg. Sezam prażymy na suchej rozgrzanej patelni aż się delikatnie ze złoci. Każdy bajgiel maczamy w wodzie z miodem a następnie obtaczamy w sezamie. Układamy je na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem i odstawiamy na około 15 minut. Pieczemy w piecyku rozgrzanym do 200 stopni przez 25 minut. Najlepiej smakują na świeżo z twarożkiem ale ciasto nie obsycha więc można się nimi zajadać nawet przez dwa kolejne dni.
Smacznego 🙂
Mniam! Kolejna pyszna propozycja. Dziękuję 😀
Domowe mini pizze
Składniki na ciasto:
• 3 szklanki mąki
• 20 g drożdży
• ¾ szklanki mleka
• 4 łyżki oliwy
• szczypta soli
pozostałe:
• 1 puszka pomidorów
• 2 ząbki czosnku
• 1 mała cebula
• garść świeżej bazylii
• łyżeczka brązowego cukru, szczypta soli, tabasco
• 200 g peperoni
• 200 g żółtego sera
• świeża rukola
• pomidorki koktajlowe
Sposób przygotowania:
Mleko podgrzewamy, rozpuszczamy w nim drożdże i dodajemy do mąki. Zarabiamy ciasto dodając oliwę i sól. Odstawiamy je na ok 1 godzinę przykrywając ściereczką. Cebulę siekamy w kostkę, czosnek wyciskamy i przesmażamy na oliwie, gdy się zeszklą dodajemy pomidory, przyprawy i zioła. Dusimy wszystko przez ok. 10 minut aż pomidory się rozgotują. Ser ścieramy na tarce na grubych oczkach, peperoni kroimy w plastry. Ciasto porcjujemy na ok 6 części, formujemy koła, które smarujemy sosem pomidorowym, i posypujemy serem. Układamy na nich plastry salami i wkładamy do piecyka rozgrzanego do 180 stopni na 10-15 minut (w zależności od grubości ciasta). Po wyjęciu pizzy z pieca układamy na nich świeżą rukolę i pomidorki koktajlowe.
Smacznego 🙂
Domowe pizzerki…poezja! A ta rukola i pomidorki na wierzchu…<3
Drożdżówka z białym serem, jagodami i kruszonką
Składniki zaczyn:
• 5 jaj
• 1 kostka masła
• 1,5 szklanki cukru
• 1,5 szklanki mleka
• 10 dkg drożdży
Sposób przygotowania – etap I:
Masło rozpuszczamy, mleko podgrzewamy (nie gotujemy, składniki mają być ciepłe ale nie gorące). Wszystko razem wymieszać drewnianą łyżką i odstawić na co najmniej 1 godzinę (im dłużej tym lepiej).
Składniki ciasto:
• 1 kg mąki
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
• 1 cukier waniliowy
• 6 łyżek oleju
Pozostałe składniki:
• 250 g białego sera
• 50 g miodu
• 250 g jagód lub borówek (u mnie mrożone)
• 1 czubata łyżka masła
• 4 łyżki brązowego cukru
• 1 łyżka mąki
Sposób przygotowania – etap II:
Do mokrych składników dodajemy suche i dokładnie wyrabiamy. Przygotowane ciasto ostawiamy na ok 10 minut. Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia wykładamy 1/3 ciasta, naprzemiennie układamy łyżką biały ser utarty z miodem oraz jagody. Przykrywamy kolejną warstwą ciasta i wykładamy resztę sera i jagód, na koniec wykładamy pozostałą resztę ciasta. Posypujemy kruszonką przygotowaną z brązowego cukru, mąki i masła. Pieczemy ok 50-60 minut w 160 stopniach, pod koniec pieczenia warto przykryć ciasto papierem aby wierzch nie był zbyt mocno spieczony.
Smacznego 🙂
Zabieram jedną 😀 Dzięki z udział w konkursie!
Drożdżowe muffiny z borówkami
Składniki:
• 0,75 kg mąki pszennej
• ¾ szklanki cukru
• 75 g drożdży
• 1 jajko, 1 żółtko
• ¾ kostki masła
• ¾ szklanki mleka
dodatkowo:
• 300 g borówek
• kandyzowana skórka pomarańczy
• płatki migdałów
• 2 łyżki brązowego cukru
• 1 białko
• papilotki
Sposób przyrządzenia:
Drożdże rozrobić z łyżką cukru, podgrzanym ale nie gorącym mlekiem oraz łyżką mąki. Odstawić w ciepłe miejsce aż wyrośnie. W tym czasie ucieramy jajko i żółtko z pozostałym cukrem. Gdy rozczyn będzie wyrośnięty dodajemy do niego utarte z cukrem jajka, rozpuszczone masło oraz przesianą przez sitko mąkę. Wyrabiamy ciasto i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce. Gdy ciasto będzie wyrośnięte dodajemy do niego umyte i osuszone borówki oraz kandyzowaną skórkę pomarańczy i mieszamy, następnie porcjujemy i wkładamy w papilotki, które umieszczamy w specjalnej formie do muffinów. Odstawiamy na ok 20 minut do wyrośnięcia. Przed samym pieczeniem smarujemy bułeczki roztrzepanym białkiem i posypujemy przygotowaną płatkami migdałów i odrobiną brązowego cukru. Pieczemy ok 30 minut w piecyku rozgrzanym do 180 stopni.
Smacznego 🙂
Kolejna pyszna propozycja. Już sobie wyobrażam te puszyste, leciutkie muffinki 😉 Dziękuję!
Jagodzianki odrywane z kruszonką i lukrem
SKŁADNIKI: (na formę ok 25×35)
Rozczyn:
1 szkl ciepłego mleka (nie gorącego)
1 płaska łyżka cukru pudru
30 g drożdży (świeżych)
3 szklanki mąki pszennej luksusowej (ewentualnie może być też tortowa)
Ciasto:
80 g stopionego letniego masła
2 żółtka
3 łyżki cukru pudru
szczypta soli
Nadzienie:
25 dag jagód (12 czubatych łyżek)
1 białko
1 łyżka mąki ziemniaczanej
3 łyżki cukru pudru
Wierzch:
olej do smarowania bułeczek
1 białko
1 łyżka mleka
Kruszonka:
60 g masła
1/2 szkl mąki
1/2 szkl cukru
Lukier:
2/3 szkl cukru pudru
1 łyżka soku z cytryny lub wody
1. Rozczyn:
Mąkę przesiać do miski i zrobić dołek. Cukier i drożdże rozpuścić w ciepłym mleku, wlać do mąki, lekko przemieszać tak, żeby na wierzchu była mąka, odstawić na 15-20 minut aż rozczyn zacznie pracować (drożdże się "spienią" i wyjdą nad mąkę).
2. Ciasto:
Do gotowego rozczynu dodać masło, żółtka, cukier puder i sól, wyrobić ciasto (ręcznie lub mikserem) aż zacznie odchodzić od ręki (nie będzie się już kleiło do rąk). Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia (ja wkładam do piekarnika nagrzanego do ok 25*C na ok 30 minut).
3. Nadzienie:
Jagody umyć i osuszyć. Białko lekko roztrzepać widelcem, dodać mąkę i cukier, wymieszać z jagodami.
4. Formowanie bułeczek:
Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Wyrośnięte ciasto podzielić na 12 równych części (ja zrobiłam tak jak Danusia i zważyłam całość, podzieliłam przez 12 i później odważałam porcje ciasta). Każdą porcję rozpłaszczyć w dłoni, na to położyć czubatą łyżkę nadzienia, zlepić u góry jak sakiewkę i odłożyć na bok. W małą miseczkę nalać troszkę oleju, moczyć w nim dłonie i z każdej sakiewki uformować kuleczkę, po czym odłożyć na blaszkę złączeniem do dołu (w 3 rzędach po 4 szt, w równych odstępach zostawiając miejsce na wyrośnięcie). Przykryć i odstawić do wyrośnięcia (aż ciasto wypełni pawie całą blaszkę).
5. Wierzch i kruszonka:
Zrobić kruszonkę: wsypać do miseczki cukier, mąkę i masło, ugniatać palcami aż powstaną grudki. Białko roztrzepać widelcem, dodać łyżkę mleka i rozmieszać. Posmarować pędzelkiem wierzch wyrośniętych byłeczek i posypać kruszonką.
6. Pieczenie i lukrowanie:
Piec na rumiano ok 35-40 minut w 175*C. Cukier puder wymieszać z sokiem z cytryny/wodą. Lekko przestygnięte bułeczki polukrować.
annakurzyna@op.pl
(Zdjęcie wysłane na maila)
Mmmm…jagody i kruszonka <3 Dziękuję za udział w konkursie 😀
Drożdżowe pierożki smażone z kurczakiem, pieczarkami i serem żółtym
SKŁADNIKI:
Ciasto:
1 i 1/4 szkl mleka ciepłego
25 g drożdży (świeżych)
1 mała szczypta soli
1 mała szczypta cukru
50 dag mąki
2 łyż oleju
Farsz:
25 dag piersi
25 dag pieczarek
25 dag sera żółtego
2,5 łyżki keczupu
1. Ciasto: Mąkę przesiać do miski, zrobić dołek. W ciepłym mleku rozpuścić drożdże, cukier i sól. Dodać olej, wymieszać. Całość wlać do mąki, wymieszać lekko tak żeby na wierzchu była mąka, odstawić aż rozczyn zacznie pracować (drożdże się "spienią" i wyjdą na wierzch nad mąkę). Po tym czasie wyrobić ciasto mikserem z hakami lub ręcznie. Odstawić do wyrośnięcia (ma podwoić objętość).
2. Farsz: Piersi pokroić w kosteczkę, doprawić ulubioną przyprawą, usmażyć. Pieczarki pokroić w plasterki, udusić. Ser żółty zetrzeć na tartce. Wystudzone mięso i pieczarki pokroić drobno, dodać ser i keczup, wymieszać.
3. Wyrośnięte ciasto przegnieść ręką, rozwałkować, wycinać kółeczka, nakładać farsz i sklejać jak pierogi. Gotowe smażyć na rozgrzanym oleju do zrumienienia.
annakurzyna@op.pl
(Zdjęcie wysłane na maila)
Świetny przepis! Takich pierożków jeszcze nie jadłam 🙂
Drożdżowe pierożki z wiśniami
SKŁADNIKI:
150 g twarogu (u mnie z wiaderka)
1/4 szkl lekko ciepłego mleka
1/4 szkl oleju
1/4 szkl cukru
1 jajko
szczypta soli
2 szkl mąki
5 dag drożdży
gęsty dżem wiśniowy lub drylowane wiśnie z kompotu
cukier puder do posypania
1. Twaróg zmiksować z mlekiem i olejem. Dodać cukier, sól i jajko.
2. Dodać mąkę i wkruszyć drożdże, wyrobić ręką lub mikserem z hakami. Ciasto odstawić do wyrośnięcia.
3. Wyrośnięte ciasto przełożyć na deseczkę lub stolnicę, rozwałkować, wyciąć szklanką kółka, nadziewać i sklejać jak pierogi.
4. Piec ok 25 minut w 180*C. Gotowe posypać cukrem pudrem.
annakurzyna@op.pl
(Zdjęcie wysłane na maila)
Aż ślinka cieknie! Zdjęcia cudne 😀
Witam 🙂 Przesyłam Przepyszny przepis Racuchy z Karmelizowana Gruszką 🙂
Propozycja nr 1
Karmelizowana gruszka
1 duża lub 2 mniejsze gruszki (około 350g), umyte, obrane, pokrojone w kostkę 7×7 mm
2-3 łyżki cukru
Ciasto drożdżowe
15 g drożdży (świeżych)
2 łyżki cukru
100 ml mleka, ciepłego
100 g mąki pszennej
1 jajko
olej do smażenia
cukier puder
Na gorącej patelni karmelizujemy cukier na ciemnozłoty kolor. Dodajemy gruszkę i smażymy przez kilka minut, do momentu połączenia się cukru z gruszką. Studzimy.
Drożdże ucieramy z cukrem do rozpuszczenia, dodajemy mleko oraz 1/3 ilości mąki – rozczyn odstawiamy do wyrośnięcia. Dodajemy pozostałą część mąki, jajko oraz karmelizowaną gruszkę. Smażymy na rozgrzanym oleju. Racuchy podajemy posypane cukrem pudrem.
Racuchy z gruszką?! To musi być pyszne! Dzieki za udzial w konkursie 😀
Propozycja nr 2 Pampuchy Drożdżowe 🙂
Ciasto drożdżowe
22 g świeżych drożdży
100 g cukru
150 ml mleka 3,2%
1 opakowanie cukru wanilinowego
300 g mąki pszennej
50 g roztopionego masła
szczypta soli
Sos śliwkowy
0,5 kg śliwek węgierek, umytych, pozbawionych pestek, pokrojonych w ćwiartki
2 czubate łyżki miodu
0,5 łyżeczki cynamonu
Ciasto drożdżowe
Drożdże ucieramy z cukrem i cukrem wanilinowym, aż staną się płynne. Mleko podgrzewamy do temperatury około 40°C i dodajemy je do drożdży. Pół szklanki mąki przesiewamy do miski, robimy w niej zagłębienie i wlewamy mieszankę z mleka i drożdży. Mieszamy rozczyn, miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15-20 minut do wyrośnięcia.
Rozczyn mieszamy z pozostałą ilością mąki, z roztopionym masłem i szczyptą soli. Ciasto dokładnie wyrabiamy do momentu, aż zacznie odklejać się od dłoni. Odstawiamy do wyrośnięcia (ciasto musi podwoić swoją objętość).
Z ciasta formujemy 12-14 równych kuleczek, które układamy na desce posypanej mąką i zostawiamy do wyrośnięcia. Jeśli mamy piec parowy, wkładamy do niego wyrośnięte pampuchy. Jeśli nie mamy pieca parowego, przygotowujemy garnek z gotującą się wodą (woda powinna cały czas się gotować na małym ogniu), na którym umieszczamy ściereczkę przywiązaną do krawędzi garnka lub specjalną nakładkę do gotowania na parze.
Pampuchy umieszczamy na ściereczce, przykrywamy miską dobrze dopasowaną do krawędzi garnka i pozostawiamy na parze na 10-12 minut.
Sos śliwkowy
Śliwki smażymy z miodem, do całkowitego rozpadnięcia się owoców. Pod koniec dodajemy cynamon, mieszamy. Gorące pampuchy podajemy z ciepłym sosem śliwkowym.
Smaki dzieciństwa <3
Propozycja nr 3 Drożdżowe paluchy z serem .. pycha
Ciasto drożdżowe
300 g mąki pszennej
150 ml mleka 3,2%
22 g drożdży
30 g cukru
40 g roztopionego masła
2 żółtka
1 opakowanie cukru wanilinowego
szczypta soli
Masa serowa
275 g tłustego twarogu (1 opakowanie)
2 żółtka jaj
1 jajo
Przygotowanie
Drożdże ucieramy z cukrem i cukrem wanilinowym. Mleko podgrzewamy do temperatury około 40°C, i łączymy z drożdżami. Mąkę (część przygotowanej porcji) przesiewamy do miski, w środku robimy zagłębienie i wlewamy do niego przygotowaną mieszankę z drożdżami. Robimy rozczyn, miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15-20 minut.
Gdy rozczyn urośnie, mieszamy go z resztą mąki, roztopionym masłem, żółtkami i szczyptą soli. Ciasto dokładnie wyrabiamy, aż będzie odklejać się od ręki. Odstawiamy do wyrośnięcia (musi podwoić swoją objętość).
Żółtka, jajko, masło, cukier puder i cukier wanilinowy ucieramy na gładką masę. Łączymy ze zmielonym (lub utartym widelcem) twarogiem, otartą skórką z cytryny, sokiem z cytryny oraz śmietaną. Jeśli masa wyjdzie zbyt lejąca, dodajemy opakowanie budyniu waniliowego.
Wyrośnięte ciasto drożdżowe rozwałkowujemy, nadając mu kształt prostokąta o grubości około 5 mm. Na połowie rozsmarowujemy masę serową, składamy ciasto na pół tak, by część z masą serową była przykryta drugą częścią ciasta, delikatnie przyciskamy i wygładzamy. Zaczynając od krótszego boku, tniemy paski o szerokości około 2 cm. Pasy skręcamy kilkukrotnie i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawiamy na około 15 minut, smarujemy białkiem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170-180°C na około 15-20 minut.
Upieczone drożdżówki posypujemy cukrem pudrem lub dekorujemy lukrem z dodatkiem soku i skórki pomarańczowej.
Smakowity przepis! Dziekuje! 😉
Martyna S.
Witam! Z wielką chęcią też podzielę się przepisem. U mnie często goszczą "Brazylijskie bułeczki kokosowe". Moje ulubione i niezastąpione, najlepsze na ciepło ze szklanką mleka 🙂
Składniki (na ok 20 bułeczek):
Ciasto:
– 525g mąki pszennej (ok 4 szklanki)
– 1 szklanka ciepłego mleka
– 2 jajka
– 60 g masła (temp. pokojowa)
– 4 łyżki cukru
– 50 g świeżych drożdży (mogą być też suche – 4 łyżeczki)
– 1/2 łyżeczki soli
Nadzienie:
– 1 i 1/2 szklanki wiórków kokosowych (112 g)
– 2/3 szklanki cukru
– 1/2 szklanki mleka
+ trochę mleka lub jajka do posmarowania bułeczek przed pieczeniem
Wykonanie:
Z drożdży zrobić klasyczny zaczyn: podgrzać mleko, by było letnie, dokładnie rozpuścić drożdże, dodać łyżkę cukru i łyżkę lub dwie mąki – odejmując mąkę i cukier ze składników ciasta. Odstawić w ciepłe miejsce, aż zaczyn podrośnie, dodać do ciasta. (Drożdże suche miesza się po prostu z mąką).
Ze wszystkich składników zagnieść ciasto. Wyrabiać, aż będzie gładkie i elastyczne. Przykryć folią i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, aż ciasto podwoi swoją objętość (1-2 h).
Przygotowanie nadzienia: Na patelni podgrzać (przez ok. 4 minuty) składniki nadzienia, do czasu aż cukier się rozpuści, a wiórki wchłoną mleko. Pozostawić do wystudzenia.
Wyrośnięte ciasto rozwałkować na grubość ok. 5 mm, posmarować równomiernie kokosową masą, zrolować. Podzielić na 20 części i ułożyć na nasmarowanej masłem lub wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. (Można też zawinąć je w inny sposób, by bułeczki ładniej się prezentowały. 🙂 Ja zawsze nakładam farsz na pasek ciasta, robię nacięcie wzdłuż paska i wywijam końce ciasta przez nacięcie na drugą stronę. Efekty będą widoczne na wysłanych zdjęciach 🙂 )
Bułeczki przykryć ściereczką i pozostawić do ponownego wyrośnięcia na ok. 30 minut.
Przed pieczeniem bułeczki delikatnie posmarować rozbełtanym jajkiem, czy też mlekiem. Piec na złotobrązowy kolor (15-20 minut) w temp. 200*C.
Pozdrawiam i życzę udanych wypieków! 🙂
Prześlę też zdjęcia. Mój e-mail: martyna252@o2.pl
Ale mi narobiła Pani smaka 😉 Muszą być pyszne. Dzięki za udział w konkursie! 🙂
Witam, moją propozycją jest rolada drożdżowa z dowolnymi owocami, ale ważne by były to 2 rodzaje owoców:)
Ciasto
1 kostka margaryny
4 łyżki cukru
1/2kg mąki pszennej
2 jajka
1 kostka drożdży
1/2 szklanki mleka
kilka krople olejku zapachowego do ciast
Kruszonka
1/2 kostki margaryny
ok. 1 szklanki mąki pszennej
ok. 1 szklanki cukru
Ponadto
2 jabłka
2 kawałki rabarbaru
1 opakowanie cukru wanilinowego
Mleko podgrzać. Dodać do niego drożdże łyżeczkę mąki i łyżeczkę cukru. Odstawić, by drożdże wyrosły. Margarynę rozpuścić i wystudzić. Jajka roztrzepać razem z pozostałym cukrem. Do miski wsypać mąkę, dodać ostudzoną margarynę i jajka z cukrem. Wszystko wymieszać, dodać wyrośnięte drożdże. Dodać kilka kropli olejku. Wyrabiać, aż ciasto zacznie odchodzić od ręki i będzie zwartą całością. To może trwać kilka minut. Ciasto włożyć do miski, zalać zimną wodą. Ciasto będzie gotowe jeśli wypłynie. W tym czasie obrać owoce i pokroić na mniejsze kawałki.Ciasto wyjąć z wody i zagnieść na stolnicy z mąką. Rozwałkować na gruby prostokąt. Na jednym boku wyłożyć pokrojone w kostkę jabłka, a na przeciwległym rabarbar. Owoce posypać cukrem wanilinowym. Owoce przykryć ciastem. Całość zwinąć. Na wierzchu zrobić wzdłuż kilka cięć. Ułożyć w prodiżu. Ze składników na kruszonkę zagnieść sypką kruszonkę. Posypać ciasto.Piec w prodiżu około 50 minut.Kiedy wystygnie polać lukrem lub posypać cukrem pudrem.
Zdjęcie podsyłam na maila:)
Dzięki za przepis i zdjęcie. Świetna, drożdżpwa propozycja 😀
Witam, moją propozycją na wypiek drożdżowy są racuchy, poniżej podaję przepis (w mailu wysyłam także kilka propozycji podania):
Składniki:
2,5 szklanki mąki (ja używałam kukurydzianej)
30g drożdży
1 jajko
1 łyżka cukru
1 i 1/3 szkl. ciepłego mleka
szklanka jagód/borówek
*olej do smażenia
(opcjonalnie cukier puder, miód, jogurt czy też inne owoce do podania)
Wykonanie:
Pół szklanki mleka podgrzewamy lekko, po czym wkruszamy do niego drożdże, dodajemy łyżkę cukru i 2 łyżki mąki, całość mieszamy i odstawiamy za 10-20 min do wyrośnięcia. W międzyczasie do miski przesiewamy pozostałą mąkę, dodajemy jajko oraz pozostałe mleko (ciasto będzie mało słodkie więc wedle upodobań można dodać trochę cukru, ew. cukier wanilinowy). Kiedy zaczyn będzie gotowy przekładamy go do miski z mąką, jajkiem i mlekiem, całość delikatnie mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 30/45 minut. Po upływie danego do ciasta dodajemy jagody/borówki i wszystko delikatnie mieszamy łyżką. Patelnię rozgrzewamy, smarujemy niewielką ilością oleju (u mnie olej kokosowy). Racuchy się szybko smażą, a z podanej porcji wychodzi ok. 16 racuszków. 😉
Racuszki…obłęd <3 Dzięki za udział w konkursie!
Dyniowy chleb
Zaczyn:
-1/2szkl mąki pszennej
-1/4 szkl wody
-1/2 łyżeczki suchych drożdzy (ja dałam świeże – mały kawałeczek, może tak połowę 1/4 kostki)
Ciasto właściwe:
-3 i 1/2 szkl mąki pszennej
-1 i 1/4 szkl wody
-1 szkl puree z dyni
-2 łyżeczki soli
-1 łyżka suchych drożdży lub ok 20-30g świeżych
-wcześniej przygotowany zaczyn
Przygotowanie:
Składniki na zaczyn dokładnie mieszamy (ja robiłam to w takim średnim słoiczku) i odstawiamy na 12-16 godz. w temperaturze pokojowej. Najlepiej zrobić go wieczorem, aby rano można było już się zabrać za przygotowanie chlebka 😉
Wszystkie składniki na ciasto właściwe wrzucamy do miski i dokładnie zagniatamy – ciasto ma być lśniące, gładkie i powinno ładnie odchodzić od ręki.
Formujemy kulę, obsypujemy delikatnie mąką i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy do wyrośnięcia na 1-2 godz (ma podwoić swoją objętość).
Po tym czasie natłuszczamy 2 mniejsze podłużne blaszki lub 1 dłuższą i wykładamy ciasto. Wyrównujemy wierzch i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na ok 1h , ciasto powinno nam się napuszyć na całą wysokość blaszki 🙂
Piekarnik nagrzewamy do 220st C i wkładamy chleby na 30min. (Zależy też od piekarnika, ja piekłam chyba 40-45min także sprawdzajcie)
* Jeśli zacznie nam się za bardzo przypiekać to warto nakryć go folią aluminiową 🙂
Jeszcze nigdy nie jadłam dyniowego chleba…musi być pyszny! Dzięki za kolejną smakowitą propozycję <3
Drożdżowe odrywane bułeczki
-325 – 350g mąki pszennej
-65 g margaryny
-50 g cukru
-30 g świeżych drożdży
-1 szkl ciepłego mleka
-1 jajko
-szczypta soli
Nadzienie :
-posiekane orzechy włoskie
-rodzynki
-1 jabłko starte na tarce o dużych oczkach (odciskamy sok)
Dodatkowo :
-3 łyżki rozpuszczonego masła
-lukier
Przygotowanie:
Do małej miseczki rozkruszamy drożdże, dodajemy 1 łyżkę cukru i 1/2 szkl ciepłego mleka – rozpuszczamy i odstawiamy.
W garnuszku rozpuszczamy margarynę z pozostałym mlekiem i cukrem.
Do dużej miski przesiewamy mąką wraz ze szczyptą soli. Dodajemy jajko, rozpuszczone drożdże i rozpuszczoną margarynę z mlekiem i cukrem. Wszystkie składniki dobrze zagniatamy do czasu, aż ciasto będzie nam odchodziło od ręki i będzie elastyczne. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (1 -2 godz).
Po tym czasie wykładamy ciasto na obsypaną mąką stolnicę. Ciasto wałkujemy na cienki placek. Smarujemy rozpuszczoną margaryna i posypujemy składnikami nadzienia. Zwijamy w roladę i tniemy ją na kawałki grubości 1- 2 cm, a następnie układamy nasze drożdżowe ślimaki w natłuszczonej formie na tartę, najlepiej nie za ciasno, bo ciasto i tak nam sporo urośnie 🙂
Odkładamy całość na ok 20 – 25 min do wyrośnięcia. Nagrzewamy piekarnik do 200st. C i pieczemy bułeczki ok 20 min (jeżeli za szybko nam się przypiekają z wierzchu to przykrywamy je folią aluminiową.
Po tym czasie wyciągamy bułeczki i delikatnie studzimy, a następnie opcjonalnie polewamy lukrem.
Palce lizać! <3
Kołocz drożdżowy z serem i posypką
Składniki:
Ciasto:
0,5kg mąki
12dkg mieszaniny tłuszczów: masła, smalcu, oleju
4dkg drożdży
2żółtek
1 jajo
10dkg cukru
0,5 łyżeczki soli
0,25l mleka
Kruszonka:
0,5kg mąki
2 kostki masła
10 dkg cukru pudru
1/2 op. cukru waniliowego
trochę kakao
Masa serowa:
1kg twarogu
30dkg cukru
1op. cukru waniliowego
1-2 op. budyniu śmietankowego
5jaj
1/2 kostki masła
skórka z cytryny
rodzynki
Dodatkowo:
1 jajko
Technika wykonania:
Ciasto:
Ja zarabiam ciasto w robocie kuchennym, bo tak jest szybko, bez męczenia,a wychodzi super.
Mleka podgrzać, by było letnie, rozpuścić w nim drożdże i cukier. Masło jak jest twarde to rozpuścić i ostudzić, jeśli miękkie to nie trzeba. Jaja i żółtka zmiksować razem z mlekiem i tłuszczem. Mąkę wsypać do misy robota, wlać mieszaninę i wsypać sól. Miksować kilka minut aż ciasto się wyrobi. Pozostawić aż ciasto wyrośnie, po około pół godziny, wymieszać ciasto raz jeszcze tylko chwilę. Pozostawić do wyrośnięcia.
Gdy ciasto wyrośnie podzielić na dwie części.
Masa serowa:
Twaróg zmielić. Masło utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym i żółtkami. Dodawać po łyżce sera, miksować. Na koniec dodać budynie. Ubić białka i delikatnie wmieszać do masy serowej razem z rodzynkami i skórką z cytryny.
Kruszonka:
Z mąki, masła , cukru i cukru waniliowego zagnieść kruszonkę. Podzielić na pół, do jednej części dodać kakao i zagnieść raz jeszcze.
Składanie ciasta:
Jedną część ciasta rozwałkować na prostokąt, wyłożyć masę serową, przykryć rozwałkowaną drugą częścią ciasta. Wierzch posmarować roztrzepanym jajkiem. Ułożyć posypkę na przemian+ jeden rzad jasnej, drugi ciemnej.Nakloc w kilku miejscach widelcem.
Piec w 180 stopniach przez 40-45 minut.
Smacznego!
Klasyka…uwielbiam <3 Dzieki za udzial w konkursie! 😀
Roller z szynką i pieczarkami
Składniki na dwa spore rollery:
Ciasto drożdżowe:
30dag mąki
2dag drożdży
2łyżki oliwy
niepełna szklanka wody
łyżeczka cukru
szczypta soli
tłuszcz do formy
Nadzienie:
30dag pieczarek
1 łyżka margaryny
1 cebula
6 plastrów szynki
6 plastrów sera żółtego
kukurydza (jeśli lubisz)
mały przecier pomidorowy/ keczup
sól, pieprz
Sposób wykonania:
Mąkę przesiać do miski, drożdże, sól i cukier rozpuścić w letniej wodzie, wlać do mąki. Dodać oliwę. Wyrobić ciasto i odstawić do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi swoją objętość, wyłożyć na stolnicę i podzielić na dwie części. Każdą część rozwałkować na prostokąt.
Cebulę pokroić w piórka, pieczarki pokroić w plastry i razem podsmażyć na margarynie. Doprawić.
Ciasto posmarować przecierem pomidorowym lub keczupem. Na każdy prostokąt wyłożyć plastry szynki, ser żółty, pieczarki i kukurydzę. Ciasto zawinąć w rulon, brzegi zawinąć pod spód. Ułożyć na blaszce wysmarowanej tłuszczem. Piec około pół godziny w temperaturze 180 stopni.
Podawać np. z sosem czosnkowym.
Smacznego!
Ależ smakowita propozycja!! Pyychota <3
Murzin (kiełbasa zapiekana)
Składniki: na 6 zapiekanych kiełbas:
0,5kg mąki
5dag drożdży
1 żółtko
5 dag margaryny
7dag smalcu
0,25l mleka
sól
Dodatkowo:
jajko
Technika wykonania:
Mąkę przesiać, drożdże i sól rozpuścić w letnim mleku. Zarobić ciasto, pod koniec wyrabiania dodać roztopiony i przestudzony tłuszcz. Ciasto powinno być tęgie. Wyrobić ciasto i odstawić na około godzinę do wyrośnięcia. Po pół godziny ciasto przebić.
Ciasto podzielić na 6 części. Każdą rozwałkować i zawinąć w nią kiełbasę. Posmarować rozmąconym jajkiem. Piec około 50 minut, na złoty kolor.
Smacznego!
Pomysłowe 🙂 Dziękuję za przepis!
A ja, z racji, że jestem z Poznania (skąd Rogale te słynne pochodzą) przesyłam przepis i zdjęcie na maila Rogali Marcińskich. Są pracochłonne, ale na prawdę warto! Dla satysfakcji, ale przede wszystkim dla smaku i uśmiechu na twarzy bliskich Ci osób 🙂
Składniki na ciasto:
1 kg przesianej mąki tortowej
400 ml letniego mleka
20 g świeżych drożdży
2 duże jajka + 1 żółtko
12 dag cukru
pół łyżeczki soli
pół kostki masła (125 g)
dodatkowo 300 g zmrożonego masła do wałkowania
Nadzienie z białego maku:
500 g białego maku
250 g cukru
250 g miodu
100 g migdałów
85 g rodzynek
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
300 g biszkoptów podłużnych, pokruszonych na okruszki
85 g masła
5 jajek
Lukier:
200 g cukru pudru
kilka łyżek gorącej wody
100 g zblanszowanych, posiekanych migdałów do posypania rogali
Sposób przygotowania :
Nadzienie :
Nadzienie najlepiej przygotować dzień wcześniej. Mak wypłukać, przełożyć do garnka, zalać wrzątkiem i gotować na małym ogniu ok. 30 minut. Po ugotowaniu dokładnie odsączyć na gęstym sicie. Zmielić trzykrotnie w maszynce do mięsa, używając najmniejszych oczek.
Migdały zalać wrzątkiem, odstawić na 20 minut, obrać ze skóry i zmielić. Rodzynki zalać gorącą wodą, pozostawić na 15 minut, odsączyć, drobno posiekać.
W garnku stopić masło dodać miód i cukier, gotować aż cukier całkowicie się rozpuści. Dodać rodzynki, migdały, skórkę pomarańczową. Podgrzewać chwilę na małym ogniu, aby bakalie nasączyły się syropem. Dosypać zmielony mak i smażyć, często mieszając przez ok. 5 – 10 minut. Masę makową wystudzić, dodać okruchy biszkoptowe i kolejno jaja. Masę cały czas ucierać, kolejne jajka dodawać, kiedy poprzednie zostanie wmieszane. Masa powinna być dość zwarta, ale plastyczna. Jeśli masa robi się rzadka nie dodawać kolejnego jajka .
Ciasto drożdżowe :
300 g masła mocno schłodzić w zamrażarce.
Pozostałe składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej.
Mleko lekko podgrzać (ma być ciepłe ale nie gorące). Przygotować rozczyn: w misce rozetrzeć drożdże z 2 łyżkami cukru, 3 łyżkami mąki i 100 ml ciepłego mleka. Wymieszać, przykryć lnianą ściereczką i odstawić na 20 minut do wyrośnięcia.
Masło stopić w na małym ogniu.
Jajka ubić z cukrem i z cukrem waniliowym na puszystą, gęstą masę.
Mąkę przesiać, wsypać do dużej miski, dodać rozczyn, ubite z cukrem jajka, mleko, sól. Ugniatać ciasto, pod koniec partiami dodawać roztopione masło (każdą kolejna porcję, kiedy pierwsza zostanie dobrze wchłonięta. Ciasto wyłożyć na stolnicę i zagnieść, powinno być elastyczne i nie kleić się do rąk. Włożyć do miski, przykryć lnianą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia (trwa to ok. 30 – 45 minut).
Zmrożone masło zetrzeć na tarce na dużych oczka i odstawić do lodówki.
Po wyrośnięciu ciasto drożdżowe ubić pięścią (aby je odgazować), zagnieść i rozwałkować na prostokąt. Zimne masło wyłożyć na ⅔ prostokąta (⅓ ma zostać pusta), pozostawić 1 cm
margines. Ciasto złożyć do środka na 3, zaczynając od „pustej”, nie przykrytej masłem części, następnie złożyć do środka część wyłożoną masłem. W ten sposób powstają 3 warstwy ciasta i 2 warstwy masła. Docisnąć i skleić boki, rozwałkować ponownie na kształt prostokąta. Jeszcze raz złożyć do środka na 3 (jak poprzednio) po czym ciasto włożyć do lodówki na 30 -45 minut. Wałkowanie i składanie powtórzyć jeszcze dwukrotnie, za każdym razem chłodząc ciasto w lodówce. W ten sposób powstaje 81 warstwowe ciasto.
Tak przygotowane ciasto gotowe jest do dalszej obróbki. Najlepiej jednak zostawić je w lodówce na 5 godzin, a najlepiej na całą noc (można więc je przygotować dzień przed pieczeniem).
Ciasto drożdżowe rozwałkować na prostokąt o grubości ½ cm, wycinać z niego naprzemiennie wydłużone trójkąty. Na każdy trójkąt nałożyć, najlepiej rękawem cukierniczym, nadzienie z białego maku. Podstawę trójkąta zawinąć na ok. 3 cm, przeciąć na środku, lekko rozłożyć aby powstały rogi i zwinąć rogala.
Rogale przełożyć na blachy wyściełane papierem do pieczenia, odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Piekarnik rozgrzać do temperatury 180˚C. Wyrośnięte rogale piec 25 – 30 minut do zrumienienia. Wyjąć na druciana kratkę i jeszcze ciepłe polać lukrem oraz posypać posiekanymi migdałami .
Smacznego!
Od dawna chciałam je zrobić, ale zawsze coś mnie powstrzymywało…może tym razem się uda!? Dzięki za przepis <3
Ciasto drożdżowe dla leniwych z wiśniami (bez wyrabiania, bez laktozy)
Składniki (na tortownicę 23 cm):
•35 g świeżych drożdży
•200 g cukru
•250 ml mleka roślinnego, lekko podgrzanego
•200 ml oleju roślinnego
•3 jajka, roztrzepane
•1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
•440 g mąki
•500 g wiśni (waga przed wydrylowaniem), wydrylowanych
Drożdże rozkruszyć do miski, zasypać cukrem i zalać mlekiem. Następnie wlać: olej, jajka i wanilię. Na koniec prosto do miski przesiać mąkę. Odstawić w ciepłe do wyrastania na 2 1/2 – 3 h.
Po tym czasie całość zmiksować – powstanie gładkie, lejące się ciasto.
Ciasto przelać do spryskanej olejem lub wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy. Na wierzchu ułożyć wydrylowane wiśnie (podczas pieczenia mogą zatopić się w cieście;)).
Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 st. przez 45 – 50 min.
Uwielbiam takie ciacha!! Dzieki za udzial w konkursie <3
Buchty z jagodami
Składniki (na 17 bułeczek pieczonych w tortownicy 26 cm):
Rozczyn
30 g świeżych drożdży
2 łyżeczki cukru
60 ml mleka, lekko podgrzanego
2 łyżki mąki
Ciasto
2 żółtka
75 g cukru
80 g masła
470 g mąki
190 ml mleka, lekko podgrzanego
ok. 200 g jagód
Rozczyn.
Drożdże rozkruszyć do miseczki, dodać cukier i odstawić na kilka minut. Gdy się roztopią, dodać mleko i mąkę, dokładnie wymieszać. Odstawić do wyrastania na 20 min.
Ciasto.
Do miski przesiać mąkę i dodać: masło, żółtka i cukier. Wlać rozczyn. Zagnieść ciasto przy pomocy miksera z końcówką-hakiem. Miskę przykryć ściereczką i odstawić do wyrastania na 1 1/2 h (aż ciasto podwoi swoją objętość). Po tym czasie, ciasto ponownie krótko zagnieść. Tortownicę o średnicy 26 cm nasmarować olejem. Odrywać kawałki ciasta, lepić z nich kulki o średnicy 5 cm, rozpłaszczać w dłoni, na środku kłaść łyżeczkę jagód i zlepiać. Buchty układać blisko siebie na blaszce, zlepieniem do dołu. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrastania na 40 min.
Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 st. przez 25 min.
Przed podaniem buchty oprószyć cukrem pudrem.
Smacznego!
Ja zawsze gotuje na parze. Dobry pomysl z pieczeniem 😀
Witam,
Moja pierwsza propozycja to : Drożdżowa tarta z gruszkami
Składniki :
3 łyżki mleka
2 łyżeczki suszonych drożdży
1/4 szklanki cukru
2 jaja o temp. pokojowej
1 i 1/2 łyżeczki cukru waniliowego
1 i 1/2 szklanki mąki
3/4 łyżeczki soli
85 g masła o temp. pokojowej pociętego na małe kawałki
Ponad to :
3 średnie lub 2 duże gruszki ( mogą być gruszki w syropie wcześniej dobrze odsączone z zalewy na sicie )
1 łyżeczka soku z cytryny
3 łyżki cukru
Mleko i drożdże mieszamy za pomocą miksera, spiralnymi mieszadłami. Następnie dodajemy 1/4 szklankę cukru, jaja i cukier waniliowy, mieszamy. Dokładamy mąkę, sól. Znowu mieszamy około 1 minuty. Na koniec dodajemy masło i znowu ubijamy około 1 minuty. Ciasto ma być gładkie. Odstawiamy do wyrośnięcia na 2 godziny.
Gruszki obieramy, usuwamy gniazda nasienne, kroimy w ćwiartki i 1/2 cm plastry. Skrapiamy sokiem z cytryny żeby nie ściemniały. Formę na tartę o średnicy 24 cm smarujemy obficie masłem.
Gdy ciasto wyrośnie, przekładamy je do formy. Zwilżoną dłonią rozkładamy ciasto równomiernie w blaszce lekkutko je dociskając. Na cieście układamy plastry gruszek tak żeby od brzegów formy były około 1/2 cm odległości. Wciskamy je dość głęboko w ciasto. Wierz posypujemy 3 łyżkami cukru i znowu odstawiamy do wyrośnięcia na 30 minut.
Po tym czasie wkładamy do piekarnika nagrzanego do 175°C na 40 minut aż sie zrumieni a środek będzie lekko twardy w dotyku. Jeśli szybko wierzch sie rumieni należy przykryć go papierem do pieczenia.
Smacznego 🙂
Pozdrawiam serdecznie
Justyna
Kuchenne fascynacje
kuchennefascynacje@o2.pl
Ale cudo!! Dzieki za udzial w konkursie <3
Witam,
Kolejna moja propozycja to : Foccacia dyniowo-orzechowa z serem gruyere
Składniki : ( na 2 sztuki )
3/4 szklanki ciepłej wody
1/3 szklanki brązowego cukru
2 i 1/4 łyżeczki suszonych drożdży
3 i 1/2 szklanki maki chlebowej ( plus nieco wiecej do podsypywania i wyrabiania ciasta )
3 łyżki stopionego masła
1 szklanka puree z dyni ( pieczone lub smażone )
1 łyżeczka soli
1/4 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
3/4 szklanki startego na grubych oczkach sera Gruyere
1 łyżeczka mąki kukurydzianej
1/3 szklanki posiekanych orzechów włoskich
2 łyżeczki pestek dyni ( pominęłam )
W misce mieszamy cukier z wodą i drożdżami. Odstawiamy na 5 minut.
Po tym czasie do mieszaniny drożdży dodajemy szklankę mąki i rozopione przestudzone masło. Mieszamy tylko do połączenia składników. Przykrywamy i odstawiamy na 30 minut aż drożdże zaczną pracować.
Następnie do drożdży dodajemy puree z dyni, gałkę muszkatołową, sól. Mieszamy. Dodajemy 2 i1/4 szklanki mąki i połowę sera. Mieszamy aż składniki się połączą. Kolejno wyrabiamy na gładkie elastyczne ciasto ( około 8 minut ) podsypując pozostałą mąką. Ja dodałam calosć i musiałam jeszcze dość sporo podsypać podczas wyrabiania.
Wyrobione ciasto przekładamy do miski wysmarowanej olejem. Przykrywamy lnianą ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia. Powinno podwoić swoją objętość.
Wyrośnięte ciasto uderzamy kilkakrotnie pięścią w celu odgazowania. Pozostawiamy na 5 minut, żeby odpoczęło. Następnie dzielimy je na 2 części i formujemy w koła ok 20 cm średnicy na blasze wcześniej wysypanej mąką kukurydzianą.
Odstawiamy pod przykryciem na 20 minut.
Piekarnik rozgrzewamy do 200°C
W tym czasie obie focaccie posypujemy resztą sera i układamy orzechy lekko je dociskając. Całość polewamy lub spryskujemy delikatnie oliwą.
Pieczemy około 30 minut
Smacznego 🙂
Pozdrawiam serdecznie
Justyna
Kuchenne fascynacje
kuchennefascynacje@o2.pl
Jestem ciekawa jak ja wybiore tylko 3 zwyciezcow. Obled!! <3
Ten koszyczek wykonałam na święta wielkanocne jak jechałam do rodziny chłopaka 😉
"Koszyczek wielkanocny z babeczkami"
· Koszyczek:
· mąki 1 kg
· masła 5 dag
· drożdży 4 dag
· cukru 8 dag
· letniego mleka 1/2 L
· jajka 2
· soli
· skórka otarta z jednej cytryny
· Lukier:
· cukru pudru 15 dag
· gorąca woda 4-5 łyżek
· jajek 5 szt
· cukru 5 łyżek
· mąki pszennej 5 lyżek
· proszku do pieczenia 1 łyżeczka
· masa plastyczna:
· cukru pudru 400 g
· glukozy w proszku 50 g
· żelatyny 2 łyżeczki
· wody 35 ml
· ewentualnie barwniki
Babeczki: Białka ubić na sztywno.Dodać cukier i dokładnie wymieszać.Dodać żółtka i mąkę i proszek do pieczenia.Nałożyć uzyskaną masę do foremek i piec w temp180stopni 20-25 min. Masa plastyczna: Do gorącej wody dodać żelatynę i mieszać do jej rozpuszczenia.Następnie dodać glukozę i też mieszać do rozpuszczenia.Gdy płyn przestygnie ale nie stężeje dodawać po trochu cukru pudru i zagniatać dosypując cukier.Masa powinna wchłonąć cały puder lecz należy dodawać go partiami.Należy uważać aby masa nie była zbyt sucha.Wyrabiać masę aż do momentu kiedy uzyska ona konsystencję plasteliny.Na koniec można dodać aromat i barwniki.Natychmiast po przygotowaniu szczelnie zawinąć w folię spożywczą. Koszyczek: Mąkę przesiej,masłoroztop,odstaw.Drożdże rozetrzyj z łyżką cukru i łyżką mąki oraz kilkoma łyżkami letniego mleka.Odstaw na 30 min w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.Rozbij jajka,oddziel żółtka od białek.Żółtka utrzyj z cukrem na puszystą masę.Mąkę wymieszaj z żółtkami,resztą mleka i solą.Wyrabiaj aż składniki dobrze się połączą.Dodaj stopione letnie masło oraz skórkę otartą z cytryny.wyrób i uformuj z niego kulę,oprósz mąką,nakryj lnianą ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na minimum 40 minut. Wyrośnięte ciasto rozwałkuj na grubość ok. ½ cm na podsypanej mąką dużej desce do krojenia.Ostrym nożem podziel go na 26 pasków ok. ½ -cm grubości.Dłonie dokładnie natrzyj mąką. 13 pasków ciasta ułóż obok siebie w 0,5cm odstępach na płachcie śliskiego papieru.Przeplataj między nimi pozostałych 13 pasków,aż powstanie gęsta siatka. Żaroodporną miskę o śr 17 cm odwróć do góry dnem,posmaruj masłem,nakryj plecionką.Zbędne ciasto odetnij.Plecionkę posmaruj rozmąconym żółtkiem.Piecz w misce 45 min w temp 220stC.Odcięte ciasto zagnieć,uformuj z niego dwa wałki.Jeden zlep w okrąg o śr 17cm,z drugiego zrób ucho koszyka.Wszystkie elementy też posmaruj żółtkiem Piecz 25 min w temp 220stC.Z cukru i wody zrobić gęsty lukier.Sklejaj nim poszczególne części koszyka, gdy już ostygną.
WOWW!! Świetny przepis. Dziękuję za udział w konkursie ;D
podam link, ponieważ tu sie wszystko troche zmieszało w jedno…..http://camillawkuchni.blogspot.com/2015/08/koszyczek-wielkanocny-z-babeczkami.html
O super 😉 Dziekuje! 😀
Witam!
Z przyjemnością wezmę udział w konkursie. Proponuję drożdżówki z budyniem.
A oto przepis:
Składniki:
2,5 szklanki mąki
150 ml mleka
50 g drożdży
2 żółtka
szczypta soli
80 g masła
4 łyżki cukru
budyń waniliowy
Mleko podgrzewamy i dodajemy jedną łyżkę cukru oraz drożdże. Wszystko mieszamy, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na 10 minut. Do wyrośniętych drożdży dodajemy wcześniej wymieszaną mąkę, cukier i sól. Następnie dodajemy żółtka i roztopione masło. Zagniatamy ciasto, przykrywamy ponownie ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. jedną godzinę. Ciasto rozwałkowujemy na grubość pół centymetra. Szklanką wykrawamy kółka, układamy je po trzy, aby jedno na drugie zachodziło. Zwijamy je w „roladkę” i przekrajamy na pół (w poprzek). Tak zrobione różyczki układamy niezbyt ciasno w foremkach do tartaletek (po 4 w każdej foremce). Środek wypełniamy kawałeczkiem ciasta, aby zakryć dno foremki. Pieczemy w piekarniku nagrzanym ok. 180 stopni ok. 15 minut. Pod koniec pieczenia na środek nakładamy łyżkę wcześniej ugotowanego budyniu (budyń należy przygotować z 350 ml mleka). Drożdżówki ponownie wkładamy do piekarnika na 5 minut. Po ostygnięciu posypujemy cukrem pudrem.
Smacznego!
Pozdrawiam
Elżbieta
Piękne zdjęcia. Dziękuję za udział w konkursie. Pozdrawiam! 😉
Witam!!!!
Bardzo chętnie podzielę się przepisem na moją drożdówkę. Zawszerobię jedno ciasto, z którego wyczarowuję różne smakołyki 🙂
Drożdżówka
Składniki:
• 2 szkl mleka
• Kostka drożdży
• 2 garście cukru
• 4 jaja
• Kostka margaryny
• Ok. 2 kg mąki (może mniej lub więcej)
• Olejek pomarańczowy
• Owoce (śliwki, truskawki, brzoskwinie itp.)
Kruszonka:
• ½ kostki margaryny
• Cukier
• Mąka
Wykonanie
Rozczyn:
Margarynę rozpuścić i odstawić do wystudzenia. Mleko podgrzać, ale nie gotować! Drożdże wrzucić do miseczki, dodać 2 łyżki cukru i mieszać do momentu aż będą płynne. Potem dodać 2 łyżki mąki i kilka łyżek ciepłego mleka. Wymieszać dotąd aż masa będzie gładka. Przykryć ściereczką i dostawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Ciasto:
Do misy wsypać troszkę mąki. Dodać jaja, cukier rozczyn i ciepłe mleko. Wszystko wyrabiać podsypując mąkę. Gdy ciasto jest jeszcze rzadkie (ale nie za bardzo) dolać margarynę i olejek i wrobić w ciasto. Potem dosypywać mąkę i wyrabiać, aż ciasto będzie odchodzić od ręki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Kruszonka:
W czasie jak wyrastać będzie ciasto, przygotowujemy kruszonkę i owoce (drylujemy, szypułkujemy czy kroimy na mniejsze kawałki). A także nagrzewamy piekarnik do 180’C. Do miski wkładamy miękką margarynę i wsypujemy mąkę i cukier i ręką mieszamy aż powstanie sypka kruszonka. Do kruszonki można dodać cukier waniliowy, a gdy robimy ciasto z jabłkami dodajemy cynamon.
Ciasto:
Gdy ciasto wyrośnie wykładamy na blaszkę ( u mnie jest to blacha z piekarnika) pokrytą papierem do pieczenia. Ciasto rozkładamy na całą blachę, układamy owoce i posypujemy kruszonką. Wkładamy blachę do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok. godzinę.
Z tego ciasta drożdżowego można robić inne pyszne ciasta i ciasteczka.
Drożdżówka z rodzynkami.
Do ciasta dodać 10 dag rodzynek. Po wyrośnięciu przełożyć do dwóch keksówek (wcześniej posmarowanych margaryną i posypanych bułką tartą). Pomalować wierzch rozmąconym jajkiem. Piec w 180’C ok. 45 min. Po upieczeniu jeszcze ciepłą drożdżówkę wyjąć z keksówek i odstawić do wystygnięcia.
Drożdżówka z kakao.
Ciasto po wyrośnięciu podzielić na pół, najpierw jedną część a potem drugą rozwałkować (tak by zmieściło się na długość w keksówce). Potem posypać ciasto słodkim kakao i poukładać kilka wiórków margaryny, potem zwinąć jak roladę i włożyć do keksówki. Pomalować wierzch rozmąconym jajkiem. Piec w 180’C ok. 50 min. Po upieczeniu jeszcze ciepłą drożdżówkę wyjąć z keksówek i odstawić do wystygnięcia. Można też zamiast kakao ciasto posmarować marmoladą.
Rogaliki/bułeczki z marmoladą, czekoladą.
Ciasto po wyrośnięciu wałkować zwijać rogaliki lub za pomocą szklanki wykrawać kółka i formować bułeczki. Zwinięte drożdżóweczki układamy na blaszce pokrytej papierem do pieczenia. Wierzch pomalować rozmąconym jajkiem, posypać cukrem brązowym lub kruszonką. Jedną blaszkę wkładamy do nagrzanego piekarnika do 180’C i pieczemy od 20 do 30 minut w zależności jakie duże robimy rogaliki czy bułeczki.
Jagodzianki / drożdżówki z serem.
Nadzienie serowe:
• Ok 60-70 dag sera białego
• 2 duże cukry waniliowe
• Jajko
• Aromat ( użyłam waniliowego,bo taki miałam w domu )
Nadzienie jagodowe:
• Jagody
• Cukier
Dodatkowo
• Roztrzepane jajko
• Cukier brązowy
Ser zmielić i wymieszać z jajkiem, cukrem i aromatem. Jeżeli ktoś lubi słodszy, może dodać więcej cukru.
Gdy ciasto wyrośnie wałkujemy go, wykrawamy z dużej szklanki koła, nakładamy nadzienie serowe lub jagody (posypać je delikatnie cukrem) i sklejamy. Odstawiamy na 10-15 minut, by ciasto odpoczęło. Potem sparujemy jajkiem, posypujemy cukrem brązowym (dla dekoracji).
Piekarnik nagrzewam zawsze wcześniej i ustawiam funkcję termoobiegu.
Wszystkie wypieki z tego ciasta są najlepsze jeszcze tego samego dnia i do tego jeszcze lekko ciepłe, choć nie do końca zdrowe :). Zjedzenie takich cieplutkich bułeczek zbyt dużo grozi bólem żołądka :).
Pozdrawiam Magda.
Fotki wysyłam meilem 🙂
Świetny uniwersalny przepis! Dziękuję <3
Jako, że teraz pora na jeżyny przesyłam przepis na drożdżówki z jeżynami 🙂 Pyszne 🙂
Składniki : ( na 15 drożdżówek )
* 250 ml mleka,
* 40 g drożdży,
* 500 g mąki, plus do podsypania,
* 2 łyżeczki cukru wanilinowego,
* 3 jajka,
* 50 g masła, rozpuszczonego,
* 400 g jeżyn,
* 2 łyżki cukru,
Przygotowanie :
W minimum pół litrowym naczyniu przygotuj zaczyn.
W 250 ml ciepłego mleka rozpuść dwie łyżki cukru, dwie łyżki mąki i pokruszone drożdże.
Odstaw w ciepłe miejsce na około 15 minut. W wersji przyspieszonej wstaw do nagrzanego do 40 stopni Celsjusza piekarnika i zostaw na około 5 minut ( uważaj bo może wykipieć ).
Jeżyny umyj i osusz, wymieszaj z dwoma łyżkami cukru i odstaw.
Pozostałą mąkę przesiej do miski razem z cukrem wanilinowym, dodaj dwa jajka, 50 g rozpuszczonego i przestudzonego masła a także powstały zaczyn. Wszystko zagnieć na gładkie ciasto – w razie gdyby było zbyt klejące dodaj mąki.
Ciasto przełóż do miski wysmarowanej oliwą, przykryj i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 30 minut – ciasto powinno podwoić swoją objętość. W wersji przyśpieszonej wstaw miskę do piekarnika ( 40 stopni ) na około 10-15 minut.
Gotowe ciasto rozwałkuj, podsypując mąką, na grubość około 1.5 cm – będzie to bardzo łatwe.
Następnie przy użyciu szklanki wytnij koła, pozostałe ciasto zagnieć, rozwałkuj i wytnij kółka. "Placki" ułóż na papierze do pieczenia i odstaw do wyrośnięcia na 15 minut – szybka wersja do piekarnika ( 40 stopni ) na 5 minut.
W miedzy czasie przełóż jeżyny na sitko i odcedź sok.
W wyrośniętych plackach dnem szklanki ( mniejszej niż do wykrawania ) delikatnie zrób wgłębienia. Do dołeczków nakładaj po łyżce odcedzonych jeżyn.
Brzegi ciasta posmaruj roztrzepanym jajkiem.
Wstaw do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piecz około 12-15 minut – do czasu aż brzegi ładnie się zarumienią.
Dodatkowo upieczone drożdżówki możesz polać lukrem 🙂 Pycha !
Zdjęcie wysyłam na podany adres e-mail 🙂
Pozdrawiam
Jusia ( jusiagotuje.pl )
Pyyychota <3 Dziękuję za udział w konkursie 😀
DYNIOWE ROGALE Z ŻURAWINĄ
Składniki na 16 sztuk:
– 700 g mąki
– 7 g suszonych drożdży
– 1 szkl. mleka
– 2 łyżki masła
– 1/2 szkl. cukru
– 4 łyżki puree z dyni
– 2 jajka
– 200 g świeżej żurawiny
– 50 g białej czekolady
– płatki migdałowe
Mleko podgrzać z masłem i cukrem. Mąkę przesiać, wymieszać z drożdżami. Wlać letnie mleko, dodać 1 jajko i puree z dyni. Wyrobić gładkie ciasto, przykryć i odstawić do wyrośnięcia na 1 h. Połowę ciasta rozwałkować na kształt koła, pokroić na 8 trójkątów. Na każdym położyć po kawałku czekolady i kilka żurawin. Zwinąć rogaliki, posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać płatkami migdałowymi. Tak samo postąpić z drugą częścią ciasta. Rogaliki piec 15 minut w 180 stopniach.
Ślinka cieknie <3 Dzieki za udzial w konkursie 😀
BRIOSZKA DYNIOWA
składniki:
200 g purée z upieczonej dyni
35 g świeżych drożdży
100 ml ciepłego mleka
380 g mąki tortowej
60 g cukru
szczypta soli
3 jajka
150 g miękkiego masła
Do posmarowania: żółtko + 1 łyżka mleka
Drożdże wymieszać z łyżeczką cukru, łyżką mąki i ciepłym mlekiem, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na kilka do kilkunastu minut. Przesiać mąkę do dużej misy, dodać cukier, sól, rozczyn z drożdży. Wyrabiać ciasto, dodając po jednym jajku. Następnie dodać masło i wyrabiać kolejne 5 minut. Gdy ciasto będzie już wyrobione, dodać purée z dyni i wyrabiać do uzyskania jednolitego ciasta. Przykryć miskę z ciastem i odstawić do wyrośnięcia na około 1 godzinę. Po tym czasie ciasto ponownie zagnieść, przykryć folią i wstawić do lodówki na całą noc.
Wyjąć ciasto z lodówki i wyłożyć je na stolnicę oprószoną mąką, chwilę wyrabiać. Zostawić na około 1 godzinę, aż ciasto się ogrzeje. Dwie małe foremki keksowe (o długości około 23 cm) wysmarować tłuszczem i wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto podzielić na 16 równych części, uformować z nich kulki i układać w foremkach po 8 sztuk. Pozostawić do wyrośnięcia na około 1 godzinę. Wyrośnięte ciasto delikatnie posmarować roztrzepanym żółtkiem z mlekiem. Piec 20 minut w 180 stopniach.
MNIAM!! Brzmi smakowicie <3
WIENIEC DROŻDŻOWY Z NADZIENIEM KOKOSOWYM
składniki:
ciasto:
4,5 szklanki mąki pszennej chlebowej
1,5 szklanki letniego mleka
120 g miękkiego masła
1/3 szklanki cukru z wanilią
2 jajka
1 żółtko
pół łyżeczki soli
25 g drożdży świeżych
nadzienie:
1 puszka mleka skondensowanego słodzonego (400g)
1 szklanka wiórków kokosowych
2 żółtka
2,5 łyżki mąki ziemniaczanej
Mleko zmiksować z żółtkami i mąką ziemniaczaną, chwilę gotować, cały czas mieszając, aż masa zgęstnieje. Dodać wiórki i wymieszać, odstawić do całkowitego wystudzenia.
Drożdże wymieszać z łyżką mąki i łyżką mleka, odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut. Jajka roztrzepać z mlekiem i cukrem. Do miski wsypać mąkę, zrobić dołek, wlać mleko z jajkami, dodać zaczyn z drożdży, masło, sól, wyrobić miękkie i elastyczne ciasto. Odstawić przykryte do podwojenia objętości w ciepłe miejsce (na 1 godzinę). Po tym czasie ciasto wyjąć, krótko wyrobić, rozwałkować na duży placek. Ciasto posmarować nadzieniem. Zwinąć na kształt rolady. Ostrym nożem przeciąć roladę wzdłuż, zostawiając jeden z końców nieprzecięty. Spleść ciasto ze sobą. Końcówki zlepić razem na kształt wieńca i ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawić przykryte, w ciepłe miejsce, na około 30 minut.
Piec w temperaturze 190ºC przez około 40 minut.
I ten kokos w środku..pycha <3
ROGALE DROŻDŻOWE
składniki na 14 sztuk:
600 g mąki pszennej
20 g drożdży
2 jajka
1 łyża soku z cytryny
1 łyżka oleju
1 1/2 cukru
1/2 łyżeczki soli
1 szklanka letniego mleka
65 g masła
50 g roztopionego masła
1 jajko do posmarowania
Drożdże wymieszać z łyżką mąki, łyżką cukru i łyżeczką mleka, odstawić do wyrośnięcia. Mąkę wymieszać z solą, dodać resztę mleka, cukru, roztrzepane jajka, sok z cytryny, łyżkę oleju, 65g masła i zaczyn z drożdży. Wyrobić elastyczne ciasto. Przykryć, odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Ciasto podzielić na 14 części, uformować kulki. Każdą rozwałkować, posmarować niewielką ilością masła, formować rogaliki. Ułożyć na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia, odstawić do podwojenia objętości. Przed pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec 25 minut w 200 stopniach. Wystudzić.
Na śniadanie doskonałe. Dziękuję! 😉
MARCHEWKOWY WIENIEC Z OWOCAMI, PISTACJAMI I SYROPEM RÓŻANYM
składniki:
3 szkl. mąki pszennej
100 ml letniego mleka
7g suszonych drożdży
4 łyżki cukru trzcinowego
szczypta soli
1 szkl. startej marchewki
100 g oleju kokosowego
Wszystkie składniki połączyć, wyrobić gładkie ciasto. Odstawić na godzinę do wyrośnięcia.
dodatkowo:
po 200 g malin i jeżyn
łyżka mąki ziemniaczanej
2 łyżki syropu różanego
2 łyżki posiekanych pistacji
Ciasto rozwałkować na prostokąt o grubości 1/2 cm. Owoce wymieszać z mąką ziemniaczaną i łyżką syropu, rozłożyć równomiernie na cieście. Zwinąć roladę, przeciąć wzdłuż, zapleść, uformować wieniec. Odstawić na godzinę. Piec 18 minut w 180 stopniach. Po upieczeniu wieniec posmarować syropem różanym, posypać pistacjami, wystudzić.
cudo!! <3
BABCINE KLUSKI NA PARZE
60 dag mąki pszennej
1 jajko + 1 żółtko
5 dag drożdży
ok 2 szkl mleka
1/4 kostki margaryny
11 łyżek cukru
masło do roztopienia
cukier
cynamon
1. Mąkę wsypać do miski, zrobić dołek.
2. 0,5 szkl mleka podgrzać, zdjąć z panika, dodać łyżkę cukru i pokruszyć drożdże dobrze wymieszać.
3. Rozrobione drożdże wlać do dołka w mące. Posypać z wierzchu mąką, nakryć ściereczką. Zostawić do wyrośnięcia 15-30min.
4. W rondelku rozpuścić margarynę, a 2 szkl mleka podgrzać.
5. Jajka rozmieszać.
6. Do mąki z wyrastającymi drożdżami dodać cukier (10 łyżek), kolejno rozmieszane jajka, po trosze podgrzanego mleka i podgrzany tłuszcz, wyrobić dobrze do momentu aż ciasto będzie odchodziło od ręki. Ilość mleka uzależniona jest od tego ile ciasto zabierze.
7. Wyrobione ciasto posypać z wierzchu mąką, przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia 15-30min.
8. Ciasto przerobić, łyżką zamoczoną w mące formować kulki, kolejno uformować w ręce. Kłaść na wysypanej powierzchni mąką. Kluski zostawić do wyrośnięcia 10min.
9. Wyrośnięte kluski gotować na parze 10 min.
10. W miseczce wymieszać cukier z cynamonem, masło roztopić w rondelku. Każdą kluskę z wierzchu zamoczyć w tłuszczu, a kolejno w cukrze z cynamonem.
Pozdarwaim
Anna Kempka
Buchty, pampuchy…ile to ma nazw 😀 Super pomysł <3
CIASTO DROŻDŻOWE ZE ŚLIWKAMI
Ciasto:
– 1/2 kg mąki
– 5 dag drożdży
– 1/2 szkl mleka
– 4 łyżki cukru
– 8 dag margaryny
– 1 jajko + 1 żółtko
– szczypta soli
Posypka:
– 20 dag mąki
– 5 łyżek cukru
– 12,5 dag margaryny
Śliwki węgierki
1. Śliwki oczyścić, przekroić wzdłuż na pół.
2. Drożdże rozpuścić w 1/2 szkl letniego mleka, dodać 1 łyżkę cukru i 1 łyżkę mąki. Wszystko wlać do garnka i odstawić nakryte ściereczką w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
3. Margarynę rozpuścić w rondelku. Do miski wsypać mąkę, cukier, jajka i szczyptę soli, dodać wyrośnięte drożdże i dokładnie wyrobić. Ciasto zostawić do wyrośnięcia a następnie ponownie przerobić.
4. Blaszkę wysmarować tłuszczem. 1/3 ciasta rozwałkować i wyłożyć nim blaszkę, nakłuć je widelcem.
5. Na ciasto ułożyć połówki śliwek węgierek.
6. 1/3 ciasta rozwałkować i ułożyć na śliwkach, nakłuć widelcem, posmarować z wierzchu białkiem.
7. Wykonać posypkę: podane składniki wyrobić.
8. Na wierzch ciasta zrobić posypkę lub kruszonkę.
9. Ciasto piec w piekarniku nagrzanym do 180 st C ok 30-40min.
Pozdrawiam
Anna Kempka
Pamiętam jak babcia mi takie robiła 😀 Dziękuję! 😉
ROGALIKI DROŻDŻOWE
– 1 kostka margaryny
– 1/2 kg mąki tortowej
– 3 żółtka
– 3 łyżki cukru
– cukier waniliowy
– 5 dag drożdży
– marmolada
– cukier puder do posypania
– 1/2 szkl schłodzonego mleka
1. Margaryna + cukier + żółtka + cukier waniliowy utrzeć. Drożdże rozpuścić w schłodzonym mleku i wlać do utartej margaryny. Wsypać mąkę i razem wyrobić ręką. Włożyć do lodówki na 2 godz. Po wyjęciu ciasto przerobić i podzielić na 4 części.
2. Formowanie rogalików: jedną z 4 części ciasta rozwałkować i talerzem płytkim wykroić koło. Kolejno podzielić na 8 trójkątów i na każdy z nich nałożyć marmoladę i zwinąć jak rogalika.
3. Piec 25min w temp 180st C.
Pozdrawiam
Anna Kempka
Super przepis! Dziękuję za udział w konkursie <3
Składniki:
• 1 kostka świeżych drożdży (42 g)
• 250 g śmietany 18%
• 500 g mąki pszennej (typu 500)
• 1 łyżeczka soli
• 40 g zimnego masła
• 2 łyżki jogurtu
• 1 żółtko
• trochę mleka
• ziarna słonecznika
• ziarna dyni
• ziarna sezamu
Drożdże mieszamy z połową śmietany (125 g) i odstawiamy na chwilę. Masło ścieramy na tarce na dużych oczkach. W dużej misce mieszamy mąkę z solą, dodajemy wiórki masła i wszystko razem zagniatamy rękami. Dodajemy wcześniej przygotowane drożdże, kolejne 125 g śmietany oraz jogurt – wyrabiamy ciasto.
Wyrobione ciasto pozostawiamy w misce, pod przykryciem na ok. 30 minut w ciepłym miejscu.
Kolejny raz wyrabiamy ciasto i dzielimy je na 10 części o podobnej wielkości. Z każdej formujemy średniej grubości pasmo (ok. 35 cm), składamy na pół i skręcamy warkocz, a następnie zlepiamy w krążek.
Blachę wykładamy papierem do pieczenia i układamy na niej obwarzanki. Żółtko wymieszać z mlekiem. Za pomocą pędzelka smarujemy obwarzanki żółtkiem z mlekiem i posypujemy ziarnami słonecznika, dyni lub sezamu.
Odstawiamy pod przykryciem na 20 minut, następnie pieczemy w 200 stopniach przez 30 minut.
Smacznego!
Ciekawy przepis. Zdjęcie cudne ;D Dziękuję za udział w konkursie! <3
Zapomniałam o nazwie 😀 A więc "Obwarzanki drożdżowe ze śmietaną" 😉
Nic się nie stało. Dziękuję za poprawkę 😀
Drożdżowy warkocz z kapustą i grzybami.
Ciasto:
1/2 kg mąki
10 dag masła
5 dag świeżych drożdży
1 szklanka mleka
szczypta cukru
1 żółtko
1/2 łyżeczki soli
Farsz:
40 dag kapusty kiszonej
kilka suszonych leśnych grzybów
1 cebula
sól
pieprz
liść laurowy
ziele angielskie
masło do smażenia
białko do posmarowania ciasta
Grzyby namoczyć. Ugotować i pokroić. Wywar z grzybów zostawić. Kapustę kiszoną przepłukać pod wodą, pokroić. Włożyć do garnka i zalać wodą, tak aby przykryło kapustę.Gotować na małym ogniu. Dodać grzyby, liść, ziele angielskie i wlać wywar. Cebulę pokroić i podsmażyć na maśle, dodać do kapusty. Gotować aż kapusta zmięknie, a płyn wyparuje. Doprawić. Przed faszerowaniem ciasta wyciągnąć liść laurowy i ziele angielskie. Ostudzić. Ciasto: Drożdże wymieszać z kilkoma łyżkami ciepłego mleka, cukrem i łyżką mąki, tak aby nie było grudek. Pozostawić w ciepłym miejscu. Wyrośnięty rozczyn dodać do mąki wymieszanej z solą. Kolejno dodać mleko, żółtko oraz roztopione i przestudzone masło. Wyrobić ciasto. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok.godzinę. Kiedy podwoi swoją objętość podzielić na dwie równe części. Rozwałkować na prostokąt o wymiarach ok.35 x 25 cm. W środek wzdłuż prostokąta nakładać farsz, a po bokach zrobić nacięcia na ok. 2 cm. Powstałe paski przekładać naprzemiennie, tworząc warkocz. Wierzch posmarować roztrzepanym białkiem. Przełożyć na papier do pieczenia i piec w nagrzanym piekarniku do temperatury 180°C przez ok. 30 minut. Z drugim kawałkiem ciasta powtórzyć czynność.
Palce lizać! Dzieki za udział w konkursie 😀
Wieniec drożdżowy makowo – serowy.
Ciasto drożdżowe:
3 szklanki mąki tortowej + naddatek
2/3 szklanki mleka
10 g świeżych drożdży
70 g cukru
25 g masła
1 ml aromatu śmietanowo – waniliowego
1 jajko
szczypta soli
2 łyżki oleju
Masa serowa:
100 g białego sera (półtłustego)
100 g ricotty
skórka z 1/3 pomarańczy
2 łyżki cukru pudru
350 g masy makowej z bakaliami
Lukier:
cukier puder
sok z pomarańczy
kandyzowana skórka pomarańczowa
W ciepłym mleku rozpuścić drożdże z łyżką cukru. Odstawić na 10 min. Do miski z mąką wsypać resztę cukru, dodać aktywne drożdże, jajko, aromat, szczyptę soli oraz roztopione, wystudzone masło. Przez kilka minut zagniatać elastyczne ciasto, włożyć do miski i natrzeć olejem. Przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrośnięcia na 1 godzinę w ciepłe miejsce. Przygotować masę serową. Twaróg, ricottę, cukier puder i startą skórkę z pomarańczy dokładnie wymieszać. Wyrośnięte ciasto rozwałkować na kształt prostokąta, w razie potrzeby podsypać mąką. Ciasto posmarować najpierw masą makową, a kolejno masą serową. Zwinąć w rulon, a następnie przekroić wzdłuż ostrym nożem na dwie równe połowy.Oba kawałki spleść, a następnie połączyć, tak aby powstało koło. Przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w nagrzanym piekarniku do 180°C przez ok 30-35 min. Ostudzony polukrować, posypać skórką pomarańczową.
Wygląda świetnie! DZIĘKI za przepis i zdjęcie <3
Moja kolejna propozycja to :
Kokosowe puff-puff ( Afrykańskie pączki kokosowe )
Składniki :
1 szklanka ciepłej wody
2 szklanki mleka kokosowego
7 g suszonych drożdży ( 2 i 1/4 łyżeczki )
1/2 – 3/4 szklanki cukru
1/4 – 1/2 łyżeczki soli
1 szklanka płatków kokosowych
4 i 1/2 szklanki mąki
olej do głębokiego smażenia
W misce wymieszać wodę, cukier, sól, drożdże, mleko kokosowe. Odstawić na 5 minut.
Po tym czasie dodać makę. Wymieszać drewnianą ły zką na gładkie ciasto. Na końcu dodajemy kokos i również mieszamy do połączenia. Miskę przykrywamy lnianą ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia na 1-2 godziny.
Kiedy ciasto podwoi swoją objętość w rondlu rozgrzewamy olej. Za pomocą łyżeczki nakładamy niewielkie porcje ciasta ( na jeden kęs ) i smażymy na złoty kolor ze wszystkich stron.
Po wyjęciu obtaczamy w cukrze lub obsypujemy cukrem pudrem przed podaniem lub zajadamy bez dodatkowego dosładzania 🙂
Smacznego 🙂
Pozdrawiam serdecznie
Justyna
Kuchenne fascynacje
kuchennefascynacje@o2.pl
Ciekawa nazwa ;D Dziękuję za przepis!
Przepis na Drożdżowy keks czekoladowy
Składniki :
100 g gorzkiej czekolady posiekanej na kawałki ( może być zwykła ciemna )
190 g mąki pszennej
20 g kakao
szczypta soli
5 g suszonych drożdży
4 jajka o temperaturze pokojowej
280 g cukru pudru
100 g stopionego i ostudzonego masła
1 łyżka rumu lub brandy
150 g śmietany kremówki 30%
Formę keksową o długości ok 23-26 cm posmarować masłem i dokładnie opruszyć mąką.
Do jednej miski przesiewamy mąką, kakao,sól i drożdże.
Do drugiej miski wbijamy jaja i dodajemy cukier puder. Ubiajamy na gęstą i puszystą pianę. Może nam to zając nawet 10 minut.
Za pomocą drewnianej łyżki lub szpatułki łaczymy z wcześniej przesianą mąką. Robimy to bardzo delikatnie tak aby nie zmniejszyć objętości piany. Polecam robić to naprawdę bardzo delikatnie w każdym etapie mieszania. Następnie dodajemy roztopione masło, mieszamy. Kolejno dokładamy rum, znowu mieszamy i na końcu kremówkę. Mieszamy aż składniki dobrze się połączą. Na samiutkim końcu dokładamy czekoladę i wymieszać do połączenia.Pierwotnie w przepisie czekoladę dodaje się wcześniej ale ja dodałam na końcu, zawsze tak robię z każdym ciastem.
Masę wlewamy do keksówki, przykrywamy z wierzchu ściereczką i wstawiamy do lodówki na 2 godziny.
Po tym czasie nagrzewamy piekarnik do 180°C. Wkładamy ciasto i pieczemy 50 minut lub do tzw. suchego patyczka ( ja piekłam 10 minut dłużej ). Podczas pieczenia należy uważać żeby ciasto nie przypiekło się za mocno od góry bo stanie się gorzkie dlatego kiedy zacznie nam się przypiekać najlepiej nakryć od góry papierem do pieczenia. Upieczone ciasto studzimy w uchylonym piekarniku.
Smacznego 🙂
Pozdrawiam serdecznie
Justyna
Kuchenne fascynacje
kuchennefascynacje@o2.pl
Pyychtoa <3 Dziękuję 😀
Moja ostatnia propozycja to
Bułeczki w godzinę
Składniki :
240 ml mleka
115 ml wody ( użyłam więcej, żeby ciasto miało dobrą konsystencję )
1 łyżeczka miodu
55 g masła
1 jajko
400 g mąki pszennej
160 g mąki pszennej pełnoziarnistej ( użyłam w całości zwykłej pszennej, nieco więcej poszło przy podsypywaniu )
15 dag świeżych ( dałam 7 g suszonych )
1 i 1/2 łyżeczki soli
mleko do posmarowania bułek
ziarna na wierzch : mak, sezam, słonecznik ( według uznania )
Drożdże rozpuszczamy w połowie ciepłego mleka, odstawiamy na ok 10 minut. W tym czasie na gaz wstawiamy rondel z resztą mleka, miodem, masłem i wodą. Podgrzewamy aż wszystko ładnie się rozpuści. Odstawiamy do ostygnięcia.
W drugiej misce mieszamy mąkę, sól, jajko. Dolewamy drożdze z mlekiem, ostygnięte mleko z wodą. Mieszamy. Wyrabiamy około 5 minut. Ciasto powinno być lekko klejące i elastyczne, natomiast ja musiałam dodać więcej wody aby uzyskać taki efekt ( myślę, ze to ze względu na użycie tylko mąki pszennej ).
Ciasto dzielimy na ok 20 części i formujemy w kulki, lekko spłaszczamy. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 30-35 minut. Po tym czasie bułeczki smarujemy mlekiem i posypujemy ziarnami.
Pieczemy w temp. 200°C przez 10- 12 minut.
Smacznego 🙂
Smacznego 🙂
Pozdrawiam serdecznie
Justyna
Kuchenne fascynacje
kuchennefascynacje@o2.pl
Super! Szybkie bułeczki to jest to! 😀
Drożdżówki – gniazdka
Składniki:
CIASTO:
15 g świeżych drożdży
2 zaokrąglone łyżki cukru
1/2 szklanki mleka
30 g masła
1 jajko
300 g mąki pszennej
MASA SEROWA:
200 g białego sera twarogowego w kostce
2 czubate łyżki cukru
1 płaska łyżką mąki ziemniaczanej
ok. 300 g świeżych jeżyn i borówek amerykańskich
Przygotowanie:
Drożdże pokruszyć do miski, posypać cukrem, odstawić na ok. 3 minuty, wlać lekko ciepłe mleko, wymieszać. Masło rozpuścić, ostudzić, wlać do miski. Dodać jajko i mąkę, wyrobić jednolite ciasto. Rozwałkować na lekko posypanej mąką desce, rozwałkować na grubość ok. 0,5 cm. Szeroką szklanką wykrawać koła o średnicy ok. 8 cm. W każdym kółku wykrawać mniejszą szklanką kółko o średnicy ok. 5,5 cm. Kółko z dziurką przekręcić w połowie jeden raz tworząc kształt 8. Nałożyć jedną pętelką na całe kółko, a potem ułożyć na wierzch drugą pętelkę ósemki tworząc coś na kształt gniazdka. Zostawić do lekkiego wyrośnięcia na ok. 20-30 min.
Ser z cukrem i mąką ziemniaczaną zmiksować blenderem. Formować kulki wielkości orzecha włoskiego, układać w drożdżowych gniazdkach. W masę serową delikatnie wciskać po kilka owoców.
Drożdżówki włożyć do piekarnika nagrzanego do 170°C, piec ok. 15 minut. Gotowe posypać cukrem pudrem.
Kasia Załuska
cakesbykejt.blogspot.com
Mniamuśne <3 Dziękuję za udział w konkursie!
Chleb razowy pszenno – żytni na drożdżach
Składniki:
200g mąki pszennej razowej
200g mąki żytniej razowej
100g mąki pszennej chlebowej
30g drożdży
400 ml letniej wody
łyżeczka soli
łyżeczka cukru
dowolne ziarna: słonecznik, dynia, czarnuszka, siemię lniane.
Przygotowanie:
Drożdże pokruszyć do dużej miski, zalać wodą. Dodać sól i cukier, wymieszać do rozpuszczenia się drożdży.
Do miski z roztworem drożdżowym przesiać wszystkie rodzaje mąk, dosypać ziarna. Za pomocą robota z końcówką do wyrabiania zagnieść elastyczne, odchodzące od ścianek miski ciasto. Ostawić w ciepłe miejsce na 1h.
Po tym czasie ciasto przełożyć do keksówki (u mnie mała, silikonowa) i wstawić do nagrzanego do 190 stopni piekarnika. Piec około 30-40 minut, aż zacznie odstawać od brzegów foremki a po uderzeniu od spodu bochenka będzie wydawał głuchy odgłos. Wystudzić na kratce.
Kasia Załuska
cakesbykejt.blogspot.com
Uwielbiam zdrowe chlebki 😉 Pycha 😀
Rogaliki krucho – drożdżowe
Składniki:
250 g masła (koniecznie masła!)
3 szklanki mąki pszennej
10 dag drożdży świeżych
1 łyżka cukru pudru
1 szklanka kwaśnej gęstej śmietany (18%)
1 opakowanie cukru waniliowego
Nadzienie:
dowolna marmolada, powidła lub nutella
Przygotowanie:
Z 1/3 szklanki śmietany, świeżych drożdży i cukru zrobić rozczyn, pozostawić w cieple do wyrośnięcia.
Masło posiekać z mąką i cukrem waniliowym. Dodać wyrośnięty rozczyn, resztę śmietany, zagnieść ciasto. Pozostawić w lodówce na całą noc, przykryte folią.
Kolejnego dnia (albo po kilku godzinach) ciasto wyjąć, wyrobić. Rozwałkować na grubość około 4 mm, wycinać rogaliki przy pomocy naprawdę dużego talerza wyciąć koło, podzielić je na 8 części, jak pizzę, na każdym trójkącie kłaść łyżeczkę marmolady, zwijać w kierunku wierzchołka trójkąta, formułując rogalika). Układać je na wysmarowanej tłuszczem formie lub na papierze do pieczenia.
Piec w temperaturze 190ºC przez 15 – 20 minut, aż rogaliki będą rumiane.
Kasia Załuska
cakesbykejt.blogspot.com
Robiłam podobne..są pyszne 😀
Jagodzianki najlepsze na świecie
Składniki:
550 g mąki
250 ml mleka
100 g masła
2 pełne łyżki mascarpone
2 jajka
7 łyżek cukru
25 g świeżych drożdży
1 szczypta soli
1 litr jagód
2-3 łyżki cukru pudru
Przygotowanie:
Pokruszone drożdże łączymy z 5 łyżkami ciepłego mleka, 1 łyżką cukru i 2 łyżkami mąki. Odstawiamy na około 20 minut aby zaczyn wyrósł. W tym samym czasie do garnka wlewamy pozostałe mleko, dodajemy mascarpone, masło i cukier. Podgrzewamy do chwili aż masło i ser się rozpuszczą od czasu do czasu mieszając trzepaczką. Po zdjęciu z ognia przelewamy do miseczki aby mleko szybciej wystygło. Do przestudzonego mleka (powinno nadal być ciepłe, ale nie gorące) dodajemy jajka i rozbijamy je widelcem. Do dużej miski wsypujemy mąką i dodajemy sól. Wlewamy mleko z jajkami i wyrośnięty zaczyn. Zagniatamy ręcznie lub przy pomocy maszyny z hakiem około 5-7 minut. Jeśli ciasto będzie bardzo mocno kleić się do rąk, podsypujemy je odrobiną mąki, ale powinno być ono raczej miękkie i nie zbyt zwarte. Dzięki temu jagodzianki będą puszyste i delikatne. Następnie ciasto oprószany mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 45 minut. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 12 kulek, które następnie formujemy w płaskie placki i na ich środek nakładamy jagody wymieszane z cukrem pudrem. Bułeczki mocno zlepiamy i odkładamy łączeniem do dołu na około 20 minut aby jeszcze troszkę wyrosły. Jagodzianki pieczemy w 200 stopniach przez około 15-20 minut (do lekkiego zrumienienia) a następnie studzimy je na kratce. Przestudzone jagodzianki lukrujemy.
Kasia Załuska
cakesbykejt.blogspot.com
Smaki dzieciństwa. Dziękuję!
Drożdżówki z białym serem i czereśniami
Składniki:
CIASTO:
1/2 kg mąki
21g suchych drożdży (40g świeżych)
1 łyżka miodu
2 jajka
250ml mleka
szczypta soli
75g miękkiego masła
SER:
400g mielonego twarogu
1 żółtko
1/2 szklanki cukru pudru
100g miękkiego masła
+ czereśnie
Przygotowanie:
Wszystkie składniki ciasta wyrobić na dość rzadkie ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Składniki masy serowej utrzeć na gładki krem. Odstawić. Czereśnie umyć i wypestkować.
Kiedy ciasto wyrośnie, zarobić je ponownie, formować niewielkie kule, spłaszczać lekko i używając szklanki zanurzonej w mące robić dołki w każdej kulce. Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i odstawić do ponownego wyrośnięcia na 30 min.
W każde zagłębienie (gdyby zrobiło się mniejsze można poprawić szklanką i powiększyć) nakładać nadzienie i posypać czereśniami. Piec w 200'C około 15 minut.
Kasia Załuska
cakesbykejt.blogspot.com
Już czuję ich smak…pyychota <3
Już czuję ich smak…pyychota <3
Świetny konkurs 🙂
Malinowe drożdżówki
Ciasto:
15 g świeżych drożdży
2 zaokrąglone lyżki cukru
1/2 szklanki mleka
30 g masła
1 jajko
300 g mąki pszennej
Drożdże pokruszyć do miski, posypać cukrem, odstawić na ok. 3 minuty, wlać lekko ciepłe mleko, wymieszać. Masło rozpuścić, ostudzić, wlać do miski. Dodać jajko i mąkę, wyrobić jednolite ciasto. Rozwałkować na lekko posypanej mąką desce, rozwałkować na grubość ok. 0,5 cm. Szeroką szklanką wykrawać koła o średnicy ok. 8 cm. W każdym kółku wykrawać mniejszą szklanką kółko o średnicy
ok. 5,5 cm.
Kółko z dziurką przekręcić w połowie jeden raz tworząc kształt 8. Nałożyć jedną pętelką na całe kółko,
a potem ułożyć na wierzch drugą pętelkę ósemki tworząc coś na kształt gniazdka (patrz ostatnie zdjęcie instruktażowe). Zostawić do lekkiego wyrośnięcia na ok. 20-30 min.
Masa serowa:
200 g białego sera twarogowego w kostce
2 czubate łyżki cukru
1 płaska łyżką mąki ziemniaczanej
ok. 300 g świeżych malin
Ser z cukrem i mąką ziemniaczaną zmiksować blenderem. Formować kulki wielkości orzecha włoskiego, układać w drożdżowych gniazdkach. W masę serową delikatnie wciskać po kilka malin. Drożdżówki włożyć do piekarnika nagrzanego do 190°C, piec ok. 14 minut. Gotowe posypać cukrem pudrem.
Wygladaja pieknie! Dziekuje 😀